Žádný osamělý vlk. Síť kolem vraha z Manchesteru se rozplétá, radikalizoval ho bývalý raper

Martin Novák Martin Novák
Aktualizováno 25. 5. 2017 14:34
Atentátník z Manchesteru Salman Abedi byl v roce 2015 v Sýrii. Čtyři dny před útokem navštívil Německo. Vyšetřovatelé se snaží zjistit proč. Německá policie ho nezadržela, nefiguroval na žádném seznamu podezřelých.
Britská armáda a policie jsou v pohotovosti.
Britská armáda a policie jsou v pohotovosti. | Foto: Reuters

Manchester - Terorista z Manchesteru Salman Abedi velmi pravděpodobně nebyl takzvaný osamělý vlk, který by útok naplánoval i provedl zcela sám.

Vyšetřovatelé zatýkají lidi z jeho okolí a pátrají po tom, zda byl dvaadvacetiletý Brit libyjského původu členem teroristické buňky, nebo zda měl přímé napojení na džihádistickou organizaci Islámský stát v Sýrii a Iráku.

Silnou nálož, která explodovala před koncertní halou a připravila o život 22 lidí, sestrojil podle policistů odborník. Nebo někdo, kdo má zkušenosti s výbušninami.

Použil triaceton triperoxid (TATP). Stejnou výbušninu, jakou vraždili atentátníci v Paříži a Bruselu.

Zdroj blízký vyšetřování uvedl pro agenturu Reuters, že nyní vyšetřovatelé pracují s verzí, že si Abedi sestrojil bombu sám. Podle jiných verzí to však sám dokázat nemohl.

Objevují se i nepotvrzené zprávy, že sebevražedný terorista z Manchesteru v roce 2015 strávil delší dobu v Sýrii.

Sympatizoval s radikály

Z dostupných informací vyplývá, že Abedi se netajil sympatiemi k radikálním islamistům i přímo k Islámskému státu. Někteří příbuzní údajně britské úřady upozorňovali na jeho názory. Například tvrdil, že stát se sebevražedným útočníkem je "ok."

V Manchesteru se Salman Abedi stýkal s Libyjcem Abdalraoufem Abdallahem, který je nyní ve vězení kvůli plánování útoků a financování terorismu. Policie rovněž evidovala kontakty mezi Abedim a Raphaelem Hosteyem, který v Británii verboval muslimy pro Islámský stát v Sýrii a Iráku.

List Guardian píše, že právě Hostey - bývalý raper a student grafického designu z Manchesteru - Abediho radikalizoval.

Čtyři dny před útokem byl Salman Abedi v Düsseldorfu. Není jasné, jak dlouho se tam zdržel či zda měl nějaké kontakty s německými islamisty.

Německá policie ho nezadržela, protože nebyl na seznamu podezřelých nebo hledaných osob.

Britská policie v Manchesteru zadržela Abediho bratra Ismaila, v libyjském Tripolisu tamní vláda zadržela jeho otce Ramadána a dalšího bratra Hašíma.

Haším podle Tripolisu vypověděl, že o plánu vraždit věděl. Otec řekl, že Salman chtěl odjet do Saúdské Arábie a pak zpět do Libye.

Je však otázkou, nakolik jsou důvěryhodné informace, které tamní libyjská vláda a její milice podávají.

Libye je rozdělena na několik částí, kabinet v Tripolisu kontroluje jen západní část země.

Teroristé nikdy nezvítězí! Souhrnné video o teroru v Manchesteru. | Video: Reuters
 

Právě se děje

před 26 minutami

Netanjahu obvinil Írán z výbuchu na izraelské obchodní lodi

 Izraelský premiér Benjamin Netanjahu dnes obvinil Írán z odpovědnosti za páteční výbuch na izraelské obchodní lodi v Ománském zálivu. Vyhnul se ale přímé odpovědi na otázku, zda Izrael chystá nějakou odvetu. Informovala o tom agentura Reuters.

Už v sobotu uvedl izraelský ministr obrany Benny Ganc, že za výbuchem na lodi pravděpodobně stojí Írán. Plavidlo MV Helios Ray pro přepravu vozidel zasáhl výbuch nad hladinou vody, který prorazil otvor v obou stranách kýlu. Nikdo z posádky nebyl zraněn. "Jednalo se nepochybně o íránskou operaci. To je jasné," řekl dnes Netanjahu izraelské rozhlasové stanici Kan.

Na dotaz, zda Izrael bude nějak reagovat, Netanjahu zopakoval svá předchozí prohlášení, že je odhodlaný zabránit Íránu ve vývoji jaderné kapacity a dodal: "Írán je největším nepřítelem Izraele, a my proti němu budeme nadále zasahovat po celé oblasti," uvedla agentura AFP.

Zdroj: ČTK
Další zprávy