Žádný osamělý vlk. Síť kolem vraha z Manchesteru se rozplétá, radikalizoval ho bývalý raper

Martin Novák Martin Novák
Aktualizováno 25. 5. 2017 14:34
Atentátník z Manchesteru Salman Abedi byl v roce 2015 v Sýrii. Čtyři dny před útokem navštívil Německo. Vyšetřovatelé se snaží zjistit proč. Německá policie ho nezadržela, nefiguroval na žádném seznamu podezřelých.
Britská armáda a policie jsou v pohotovosti.
Britská armáda a policie jsou v pohotovosti. | Foto: Reuters

Manchester - Terorista z Manchesteru Salman Abedi velmi pravděpodobně nebyl takzvaný osamělý vlk, který by útok naplánoval i provedl zcela sám.

Vyšetřovatelé zatýkají lidi z jeho okolí a pátrají po tom, zda byl dvaadvacetiletý Brit libyjského původu členem teroristické buňky, nebo zda měl přímé napojení na džihádistickou organizaci Islámský stát v Sýrii a Iráku.

Silnou nálož, která explodovala před koncertní halou a připravila o život 22 lidí, sestrojil podle policistů odborník. Nebo někdo, kdo má zkušenosti s výbušninami.

Použil triaceton triperoxid (TATP). Stejnou výbušninu, jakou vraždili atentátníci v Paříži a Bruselu.

Zdroj blízký vyšetřování uvedl pro agenturu Reuters, že nyní vyšetřovatelé pracují s verzí, že si Abedi sestrojil bombu sám. Podle jiných verzí to však sám dokázat nemohl.

Objevují se i nepotvrzené zprávy, že sebevražedný terorista z Manchesteru v roce 2015 strávil delší dobu v Sýrii.

Sympatizoval s radikály

Z dostupných informací vyplývá, že Abedi se netajil sympatiemi k radikálním islamistům i přímo k Islámskému státu. Někteří příbuzní údajně britské úřady upozorňovali na jeho názory. Například tvrdil, že stát se sebevražedným útočníkem je "ok."

V Manchesteru se Salman Abedi stýkal s Libyjcem Abdalraoufem Abdallahem, který je nyní ve vězení kvůli plánování útoků a financování terorismu. Policie rovněž evidovala kontakty mezi Abedim a Raphaelem Hosteyem, který v Británii verboval muslimy pro Islámský stát v Sýrii a Iráku.

List Guardian píše, že právě Hostey - bývalý raper a student grafického designu z Manchesteru - Abediho radikalizoval.

Čtyři dny před útokem byl Salman Abedi v Düsseldorfu. Není jasné, jak dlouho se tam zdržel či zda měl nějaké kontakty s německými islamisty.

Německá policie ho nezadržela, protože nebyl na seznamu podezřelých nebo hledaných osob.

Britská policie v Manchesteru zadržela Abediho bratra Ismaila, v libyjském Tripolisu tamní vláda zadržela jeho otce Ramadána a dalšího bratra Hašíma.

Haším podle Tripolisu vypověděl, že o plánu vraždit věděl. Otec řekl, že Salman chtěl odjet do Saúdské Arábie a pak zpět do Libye.

Je však otázkou, nakolik jsou důvěryhodné informace, které tamní libyjská vláda a její milice podávají.

Libye je rozdělena na několik částí, kabinet v Tripolisu kontroluje jen západní část země.

Teroristé nikdy nezvítězí! Souhrnné video o teroru v Manchesteru. | Video: Reuters
 

Právě se děje

Další zprávy