Žádný osamělý vlk. Síť kolem vraha z Manchesteru se rozplétá, radikalizoval ho bývalý raper

Martin Novák Martin Novák
Aktualizováno 25. 5. 2017 14:34
Atentátník z Manchesteru Salman Abedi byl v roce 2015 v Sýrii. Čtyři dny před útokem navštívil Německo. Vyšetřovatelé se snaží zjistit proč. Německá policie ho nezadržela, nefiguroval na žádném seznamu podezřelých.
Britská armáda a policie jsou v pohotovosti.
Britská armáda a policie jsou v pohotovosti. | Foto: Reuters

Manchester - Terorista z Manchesteru Salman Abedi velmi pravděpodobně nebyl takzvaný osamělý vlk, který by útok naplánoval i provedl zcela sám.

Vyšetřovatelé zatýkají lidi z jeho okolí a pátrají po tom, zda byl dvaadvacetiletý Brit libyjského původu členem teroristické buňky, nebo zda měl přímé napojení na džihádistickou organizaci Islámský stát v Sýrii a Iráku.

Silnou nálož, která explodovala před koncertní halou a připravila o život 22 lidí, sestrojil podle policistů odborník. Nebo někdo, kdo má zkušenosti s výbušninami.

Použil triaceton triperoxid (TATP). Stejnou výbušninu, jakou vraždili atentátníci v Paříži a Bruselu.

Zdroj blízký vyšetřování uvedl pro agenturu Reuters, že nyní vyšetřovatelé pracují s verzí, že si Abedi sestrojil bombu sám. Podle jiných verzí to však sám dokázat nemohl.

Objevují se i nepotvrzené zprávy, že sebevražedný terorista z Manchesteru v roce 2015 strávil delší dobu v Sýrii.

Sympatizoval s radikály

Z dostupných informací vyplývá, že Abedi se netajil sympatiemi k radikálním islamistům i přímo k Islámskému státu. Někteří příbuzní údajně britské úřady upozorňovali na jeho názory. Například tvrdil, že stát se sebevražedným útočníkem je "ok."

V Manchesteru se Salman Abedi stýkal s Libyjcem Abdalraoufem Abdallahem, který je nyní ve vězení kvůli plánování útoků a financování terorismu. Policie rovněž evidovala kontakty mezi Abedim a Raphaelem Hosteyem, který v Británii verboval muslimy pro Islámský stát v Sýrii a Iráku.

List Guardian píše, že právě Hostey - bývalý raper a student grafického designu z Manchesteru - Abediho radikalizoval.

Čtyři dny před útokem byl Salman Abedi v Düsseldorfu. Není jasné, jak dlouho se tam zdržel či zda měl nějaké kontakty s německými islamisty.

Německá policie ho nezadržela, protože nebyl na seznamu podezřelých nebo hledaných osob.

Britská policie v Manchesteru zadržela Abediho bratra Ismaila, v libyjském Tripolisu tamní vláda zadržela jeho otce Ramadána a dalšího bratra Hašíma.

Haším podle Tripolisu vypověděl, že o plánu vraždit věděl. Otec řekl, že Salman chtěl odjet do Saúdské Arábie a pak zpět do Libye.

Je však otázkou, nakolik jsou důvěryhodné informace, které tamní libyjská vláda a její milice podávají.

Libye je rozdělena na několik částí, kabinet v Tripolisu kontroluje jen západní část země.

Teroristé nikdy nezvítězí! Souhrnné video o teroru v Manchesteru. | Video: Reuters
 

Právě se děje

před 25 minutami

Řidiči za první tři dny koupili přes 9000 elektronických známek

Řidiči za první tři dny od spuštění prodeje koupili přes 9000 elektronických dálničních známek. Na twitteru to dnes uvedl ministr dopravy Karel Havlíček (za ANO). Systém po prvním dnu, kdy měl výpadek až do odpoledních hodin, v současnosti funguje bez problémů. Elektronické viněty od příštího roku nahradí dosavadní papírové kupony.

Stát spustil systém pro prodej nových dálničních známek v úterý ráno. Krátce na to však systém přestal fungovat, znovu zprovozněn byl po 16:00. Důvodem byla technická chyba, kterou vývojáři podle Cendisu, jenž má systém na starosti, opravili. Společnost však varovala před možnými útoky zvenčí. Výpadek systému vyvolal vlnu kritiky politiků i odborníků.

Zdroj: ČTK
Aktualizováno před 31 minutami

U obce Puklice na Jihlavsku havaroval autobus, na místě je zřejmě deset zraněných dětí

Na silnici mezi obcemi Puklice a Příseka na Jihlavsku havaroval v pátek odpoledne autobus. Zřejmě se vyhýbal protijedoucímu autu a převrátil se na bok. V autobuse se zranilo několik dětí, podle odhadů hasičů asi deset. Mluvčí policie Dana Čírtková řekla, že zranění snad nebudou vážná.

Dopravce přistavil k nehodě náhradní autobus. "Zatím byly tři děti s lehkým zraněním z místa převezeny, ale ještě probíhá ošetřování dětí na místě ve druhém autobuse," řekla Čírtková.

Nehoda byla ohlášena po 14:00. "Řidič autobusu z dosud nezjištěných příčin, ale zřejmě z důvodu vyhýbání se protijedoucímu vozidlu, najel na krajnici. Ta krajnice se utrhla, autobus se převrátil na bok a narazil částečně do stromu," řekla Čírtková.

Zdroj: ČTK
Další zprávy