Kečup na stěně a pálení dokumentů. Co zaznělo u komise k Trumpovi a útoku na Kapitol

Dominika Perlínová Dominika Perlínová
26. 7. 2022 6:13
Spojené státy rozplétají, jakou roli hrál v loňském útoku na Kapitol tehdejší prezident Donald Trump. Vyšetřovací výbor Sněmovny reprezentantů v pátek dokončil sérii veřejných slyšení, která bývalého šéfa Bílého domu vykreslila jako agresivního muže, jenž odmítl uznat svou volební porážku a za každou cenu se chtěl udržet u moci. Co konkrétně o Trumpovi a dění v Kapitolu svědci vypověděli?
Bývalá pracovnice Bílého domu Cassidy Hutchinsonová.
Bývalá pracovnice Bílého domu Cassidy Hutchinsonová. | Foto: Reuters

Mrštil talířem o zeď

Zvláštní komise, která vyšetřuje události z 6. ledna 2021, už vyslechla okolo tisícovky svědků. Mají objasnit, co se v ten den dělo a jak se choval někdejší prezident Trump. Do Kapitolu, sídla Kongresu, tehdy vtrhli demonstranti, kteří nesouhlasili s výsledkem prezidentských voleb a tvrdili, že vítězství Joea Bidena bylo zfalšované.

I sám Trump už o několik týdnů dříve odmítal připustit, že prohrál. Postupně se prezidenta snažili přesvědčit o uznání výsledků voleb i jeho poradci, na což ale nereagoval dobře.

Například bývalý ministr spravedlnosti William Barr před vyšetřovací komisí přiznal, že Trumpovi ještě před osudným dnem několikrát řekl, že jeho tvrzení o ukradených volbách jsou "hovadina" a nechce s tím mít nic společného. Když následně v prosinci 2020 Barr veřejně odmítl volební podvod, rozčílil se prý Trump natolik, že mrštil svým talířem s jídlem o zeď.

"Ze zdi kapal kečup a na zemi byly střepy z porcelánového talíře," popsala další svědkyně, poradkyně Cassidy Hutchinsonová. Právě ona do jídelny v Bílém domě doběhla, když slyšela hluk. "Číšník mi vysvětlil, že prezident byl velmi naštvaný kvůli rozhovoru ministra spravedlnosti pro agenturu AP a hodil svůj oběd na zeď."

 

Právě se děje

Další zprávy