Zmizeli a byli za lháře. Co se stalo s Číňany, kteří jako první promluvili o covidu?

Jana Václavíková Jana Václavíková
Aktualizováno 4. 12. 2021 18:51
Po zkušenostech s epidemií nemoci SARS, která propukla v listopadu 2002, mnoho čínských lékařů vědělo, co hrozí. Když před dvěma lety narazili na nový koronavirus, varovali před ním, přestože se čínské úřady zpočátku tvářily, že se nic neděje. První whistlebloweři byli obviněni ze lži nebo na koronavirus zemřeli. Přečtěte si, jaký je jejich osud dva roky od prvního zaznamenaného případu covidu-19.

Lékařka Aj Fen

Doktorka Aj Fen pracovala před dvěma lety na pohotovosti v centrální nemocnici ve městě Wu-chan, když začali přicházet pacienti s podobnými příznaky dosud neznámé nemoci. Výsledky jejich testů dostala do rukou 30. prosince. Naznačovaly, že jde o koronavirus SARS-CoV.

Aj si výsledek vyfotila a rozeslala ho svým kolegům. Jedním z nich byl i očař Li Wen-liang, který je považován za prvního whistleblowera, jenž veřejně popsal covidovou situaci ve Wu-chanu. Aj Fen se stala první lékařkou, která rozšířila informace o viru mezi svými známými. O tři dny později ji za to nemocnice pokárala.

Aj okamžitě nařídila zdravotníkům na svém oddělení, aby nosili ochranné pomůcky. Vedení nemocnice jim to ale zakázalo, aby neděsili pacienty. Aj proto změnila taktiku - lékaři si přes ochranné pomůcky navlékli oblečení, připomíná americký server CNN. Nicméně vedení nemocnice do její práce zasahovalo i jinak. Například když 11. ledna 2020 onemocněla první zdravotní sestra, musela přepsat její diagnózu z virového onemocnění na rozptýlenou infekci obou plic. 

Přesto se zprávy postupně dostaly ven a v březnu vyšel rozhovor s Aj Fen v čínském médiu. Přestože ho cenzoři rychle skryli, lidé ho dál šířili - využívali k tomu cizí jazyky, Braillovo písmo nebo dokonce video, kde text rozhovoru létal jako titulky v úvodu filmové série Star Wars.

Aj o práci v nemocnici nepřišla. Tedy do doby, než musela jít na soukromou kliniku na operaci šedého zákalu - v její nemocnici ji podstoupit nemohla, protože všichni očaři, včetně Liho, na počátku epidemie zemřeli. Měla však pooperační komplikace a následně na oko oslepla. "Moje rodina mi musí pomáhat při chůzi a neudržím ani vlastní dítě," cituje ji singapurský deník Straits Times.

 

Právě se děje

Další zprávy