Používá solární panely a rozhodl se nemít děti. Američan popisuje "žal" z klimatu

Jana Václavíková Jana Václavíková
2. 5. 2021 14:48
Když si Američan Richard Heinberg přečetl ve svých jednadvaceti letech knihu Meze růstu (The Limits to Growth), obrátilo mu to život naruby. Dozvěděl se v ní, že způsob, jakým lidstvo žije, není udržitelný, a tak začal vše kolem sebe zpochybňovat. Hudba i umění, kterému se chtěl původně věnovat, ztratily na důležitosti. Tomuto stavu se říká environmentální žal a zažívají ho lidé i jinde po světě.
Požáry v Kalifornii
Požáry v Kalifornii | Foto: Reuters

"Trvalo mi roky, než jsem to zpracoval," říká v rozhovoru pro Aktuálně.cz nyní sedmdesátiletý odborník na udržitelnost a fosilní paliva. Kniha mu prý ukázala, že ekonomika a populace nemůže s omezenými zdroji stále jen růst a jednou dosáhne svého limitu. "Změnilo mi to život. Potom už jsem nikdy nebyl stejný," dodává. 

Richard Heinberg.
Richard Heinberg. | Foto: RichardHeinberg.com

Od té doby napsal čtrnáct knih a vyzývá k odklonu od závislosti na fosilních palivech, která umožnila lidstvu prudký rozvoj, ale zároveň přispívají ke změnám klimatu. "Nyní jsme schopni podporovat skoro osm miliard lidí na planetě jen díky tomu, že využíváme zdroje, které by jinak využily další generace. Tohle nelze dlouhodobě dělat, pokud nechceme být vystaveni následkům. Ty přijdou, a ne za stovky let, ale desítky," tvrdí Heinberg.

"Když si to uvědomíte, musíte mezi ostatními pocity vnímat i žal. Obávám se o druhy, o které přicházíme, nebo o lidi, jež tyto změny ovlivňují a ovlivňovat budou," popisuje své každodenní úvahy.

Pocity beznaděje a stavy, které sám Heinberg prožívá, se označují jako environmentální žal. Ten může mít také podobu hněvu - například když si dotyčný začne opakovat, že vlády ve světě nedělají dost pro záchranu přírody. Jindy se u lidí projevují pocity viny, když si říkají, že i oni sami přispívají ke změně klimatu.

"Očekávání děsivé budoucnosti může mít na lidi podobný dopad jako to, když zažijí nějakou traumatickou událost. Klimatická změna je něco, co nemáme pod svojí osobní kontrolou, postupuje značným tempem a její důsledky jsou nepředvídatelné," popisuje na svých stránkách psychoterapeutka Zdeňka Voštová, která se na pomoc lidem s těmito pocity zaměřuje.  

Strategie nulových výčitek

Způsobů, jak se s environmentálním žalem vyrovnat, je více. Voštová uvádí zapojení se do smysluplných aktivit, šíření osvěty nebo minimalizování svojí ekologické stopy.

"V takovou chvíli často přijdete na něco zásadního o tom, kdo jste a co chcete dál dělat," říká i odbornice na přizpůsobení se klimatické změně Susanne Moserová v dokumentu Once You Know, který se environmentálním žalem zabývá.

Heinberg se například rozhodl pro cestu, kterou nazývá strategií nulových výčitek. Přestěhoval se se ženou na předměstí, kde si na malé zahradě pěstují zeleninu a ovoce, mají na střeše solární panely, jezdí elektromobilem a také se rozhodli, že nebudou mít děti. "Pak už zbývá jen věřit, že to nějakým způsobem něco změní," dodává.

Sám je ale svědkem toho, jak se klima proměňuje. "Když jsme se přestěhovali na sever Kalifornie, nic jako sezona požárů neexistovalo. Každý rok někde hořelo, ale necítili jsme kouř a neevakuovali jsme se. To jsme v posledních čtyřech letech museli dělat pokaždé," popisuje.

Dosud nejhorší okamžik zažil v roce 2017, když je ve tři hodiny v noci vzbudili sousedé klepáním na dveře. "Když jsme otevřeli, celý výhled na sever byl v plamenech a vítr mířil naším směrem. V tu chvíli jsme si sbalili jen pár věcí, ujížděli na jih a několik dalších hodin jsme byli přesvědčeni, že jsme přišli o domov," vypráví. To se nakonec nestalo. 

I proto se sám sebe ptá, jestli dělá dostatek pro to, aby se podobné události neopakovaly. Odpověď je prý "ne". "Takové zjištění vás ničí," přiznává Heinberg. 

Přijdeme na to, jak přežít

Právě takové myšlenky přispívají k environmentálnímu žalu, on sám je ale nevnímá jen negativně. "Myslím, že je důležité, abychom k sobě byli upřímní. Je jednoduché se obelhávat a ospravedlňovat naše jednání," vysvětluje. Opak by totiž znamenal, že by sám popíral realitu, což podle něj beztak dělá většina populace.

"Většina lidí se tak rozhodla, protože žít s žalem je složité. Každý rok je to navíc náročnější, protože se stav životního prostředí zhoršuje," myslí si. 

Přesto Heinberg hledí do budoucna s nadějí. "Život může být uspokojivý, krásný a naplněný láskou a věcmi, které jsou důležité. A to i s menší energetickou spotřebou. Myslím, že to dokážeme znovu zjistit. Jen způsob, jakým to uděláme, nebude moc pohodlný."

O enviromentálním žalu a jeho dopadech na život a práci vědců, kteří se tématem zabývají a mezi kterými je i Richard Heinberg, vypráví loňský dokument Once You Know francouzského režiséra Emmanuela Cappellina. Snímek můžete zhlédnout v rámci festivalu Academia Film Olomouc, který letos probíhá on-line. Filmy a přednášky můžete sledovat od 27. dubna do 11. května. 

Video: Trailer dokument Once You Know

Trailer Once you know | Video: CinemAmbiente
 

Právě se děje

Aktualizováno před 5 hodinami

Basketbalisté v generálce před kvalifikací na OH porazili Tunisko

Čeští basketbalisté završili generálku před olympijskou kvalifikací vítězně, když porazili v posledním utkání na turnaji v Hamburku Tunisko 85:55, a obsadili konečné třetí místo. Nejlepším střelcem zápasu byl Martin Peterka s 18 body, dalších 14 přidal Patrik Auda. Svěřence Ronena Ginzburga čeká v příštích dnech závěrečné soustředění v Praze a do dějiště kvalifikace v kanadské Victorii odcestují 25. června. První duel s Tureckem tam absolvují 1. července.

"Každý zápas, co jsme odehráli, nám dal hodně zkušeností. Času na tréninky jsme měli málo, ale myslím, že tenhle turnaj byl super. I když jsme některé zápasy prohráli, dalo nám to hodně zkušeností a dobře nás to připravilo na zápasy v Kanadě," uvedl v tiskové zprávě Auda, který se zotavil po zranění kotníku. "Těch pár dní volna a rehabilitace, které jsme měli s fyzioterapeuty, mi pomohly. Teď už jsem skoro stoprocentní na další dny, které budeme trénovat a hrát," uvedl Auda.

Češi, kteří se na turnaji představili bez hlavních hvězd Tomáše Satoranského, Jana Veselého, Jaromíra Bohačíka nebo Vojtěcha Hrubana, se snažili proti Tunisku napravit porážky s Německem (62:95) a Itálií (71:83). V úvodní čtvrtině se dostali díky 11 bodům Martina Peterky do šestibodového náskoku, soupeř ale ještě v závěru hracího období srovnal na 20:20.

Vyrovnaný boj pokračoval i ve druhé části, kdy Češi měli sice dál vysokou úspěšnost střel za tři body, soupeř ale s nimi stále držel krok. Klíčovou sekvenci proto Ginzburgův výběr zaznamenal hned po přestávce, kdy se po 13 bodech v řadě dostal do vedení 57:38. K Peterkovi se střelecky přidal Auda nebo Ondřej Sehnal.

"Po těch dvou prohrách to bylo těžké a tři zápasy ve třech dnech nás stály hodně sil. Celou dobu jsme to chtěli dotáhnout do konce a udělat vše pro to, abychom vyhráli. V poločase jsme se ještě trochu vyhecovali, že jsme chtěli zápas opravdu dotáhnout do vítězného konce," objasnil Auda.

V tuniském týmu byl následně vyloučen po pěti faulech osmibodový Salah Medžri, nicméně hvězda afrického celku se s verdiktem rozhodčích nehodlala smířit a v dalším průběhu zápasu se neustále vracela z kabiny na palubovku. Medžrimu musel nakonec domluvit i trenér Dirk Bauermann.

"Tak už to někdy bývá, že druhý tým, který prohrává, nemá co ztratit a začne hrát tvrději. Myslím si, že jsme to ustáli dobře až do konce," doplnil Auda

Třetí čtvrtinu Češi nakonec vyhráli 27:6 a náskok do závěrečného klaksonu navýšili na rozdíl 30 bodů. Na turnaji skončili s jednou výhrou třetí, Tunisané pořadí uzavřeli. Zvítězili domácí Němci, kteří v přímém souboji o první místo porazili Itálii 91:79.

Přípravný turnaj basketbalistů v Hamburku:

ČR - Tunisko 85:55 (20:20, 42:38, 69:44)

Nejvíce bodů: Peterka 18, Auda 14, Sehnal 12 - Mamáví, Mabruk a Hadidane po 9. Fauly: 24:25. Trestné hody: 18/13 - 18/8. Trojky: 12:3. Doskoky: 42:28.

Německo - Itálie 91:79 (42:46)

Konečné pořadí: 1. Německo 3 zápasy/3 výhry, 2. Itálie 3/2, 3. ČR 3/1, 4. Tunisko 3/0.

Zdroj: ČTK
před 5 hodinami

Policie řeší pokus o vraždu v pečovatelském domě na Plzeňsku

V zařízení sociálních služeb na Plzeňsku dnes odpoledne devětašedesátiletý senior nožem pobodal o rok staršího muže. Napadený musel být s vážným zraněním letecky přepraven do nemocnice. Útočníka policie zadržela, je podezřelý z pokusu o vraždu. Informovala o tom policejní mluvčí Michaela Raindlová.

Zdroj: ČTK
Aktualizováno před 6 hodinami

Volejbalistky prohrály duel o bronz v Evropské lize

České volejbalistky zůstaly v Evropské lize pod stupni vítězů. V dnešním utkání o bronz ve Final Four hraném v bulharském Ruse podlehly Španělkám 2:3 po setech 26:28, 25:10, 25:23, 16:25 a 10:15 v super tie-breaku. Titul získaly přemožitelky Češek ze sobotního semifinále Bulharky, které porazily Chorvatsko 3:1.

"Je to pro nás zklamání. Věřili jsme v medaili, byli jsme nastartovaní a chtěli jsme urvat, když ne obhajobu, tak nějakou placku. Na Španělky jsme si věřili, byli jsme na ně výborně připraveni, ale bohužel turnaj nás nezastihl v optimální formě," řekl asistent trenéra Martin Hroch.

Volejbalistky v prvním setu zpočátku ztrácely, ale do koncovky šly s náskokem 23:21. O ten sice přišly, vzápětí si postupně vybojovaly tři setboly, ale ani jednou neuspěly. Dvakrát se připravily o šanci ukončit set zkaženým servisem. Naopak Španělky při první šanci setbol využily.

Ve druhém setu se Češkám povedlo od úvodních výměn odtlačit soupeřky od sítě a vybudovaly si šestibodový náskok, který narůstal. Univerzálka Orvošová zvýšila už na 20:9 a hra Španělek se rozpadla. Třetí set byl znovu vyrovnaný a tentokrát Češky koncovku zvládly.

Ve zbytku utkání ale působily unaveněji a měly problém se prosadit v útoku. Ve čtvrtém setu prohrávaly 12:17 a střídání nepomohla. Do rozhodujícího tie-breaku nastoupila základní šestka, ještě snížila z 4:8 na 7:8, ale po sérii nedůrazných smečí slavily bronz soupeřky.

"Nám pak trošku došly síly," řekla kapitánka Andrea Kossányiová k obratu v utkání po třetím setu. "Asi je brzo to soudit. Celou dobu hrajeme jako tým a dneska jsme jako tým nehrály."

Na výkonu týmu už se mohla projevit únava po náročném programu. "Je to pravděpodobné. Holky to táhnou společně třetí měsíc, navíc chybí Míša Mlejnková a je pravda, že jsme to všechno hráli na šest sedm lidí a v závěru nám došly baterky, jak se říká," uvedl Hroch. Volejbalistky mají za sebou úspěšnou kvalifikaci mistrovství Evropy a Evropskou ligu.

Po oddychu se začnou připravovat na ME, které se uskuteční od 18. srpna do 4. září. Ve skupině B se utkají v Plovdivu s domácím Bulharskem, Polskem, Německem, Španělskem a Řeckem.

Final Four Evropské ligy volejbalistek v Ruse (Bulharsko):

O 3. místo:

ČR - Španělsko 2:3 (-26, 10, 23, -16, -10)

Rozhodčí: Geldofová (Niz.), Luts (Belg.). Čas: 134 min. Diváci: 2100.

Sestava a body ČR: Kossányiová 13, Trnková 14, Orvošová 13, Hodanová 13, Šimáňová 9, Valková 1, libero Dostálová - Svobodová 1, Kojdová 2, Bajusz, Nová 3. Trenér: Athanasopulos.

Nejvíce bodů Španělska: Montorová 24, Escamillaová 23.

Finále:

Bulharsko - Chorvatsko 3:1 (-22, 22, 17, 20).

Zdroj: ČTK
Další zprávy