Británie se blíží k brexitu, nejistota ale pokračuje. Přečtěte si, co bude dál

Helena Truchlá Helena Truchlá
9. 1. 2020 12:31
Doba, kdy se každé hlasování o brexitu v britském parlamentu měnilo v malé drama, skončila. Po prosincových volbách si konzervativní premiér Boris Johnson zajistil v Dolní sněmovně pohodlnou většinu a zákony potřebné k dokončení britského odchodu z EU projdou bez problémů. Co se ale přesně stane 31. ledna, kdy má k brexitu dojít?
Skotsko, ilustrační foto.
Skotsko, ilustrační foto. | Foto: Reuters

Co kromě brexitu bude Johnsona zaměstnávat?

Snahy udržet Spojené království pohromadě, včetně Severního Irska a Skotska, jejichž obyvatelé se v referendu o brexitu v roce 2016 vyslovili pro setrvání v EU.

Na severu irského ostrova v prosincových volbách do londýnského parlamentu poprvé v dějinách zvítězily strany, které podporují spojení s Irskou republikou na jihu. Severní Irsko má mít vlastní vládu, tu ale místní strany nebyly schopné během posledních tří let vytvořit. Teď mají čas se dohodnout do 13. ledna, jinak se mohou konat předčasné volby, které by rovnováhu v otázce ochoty setrvat ve svazku s Londýnem mohly ještě více narušit. 

Ve Skotsku pak ve volbách jednoznačně uspěla tamní národní strana (SNP), která prosazuje zopakování referenda o odtržení a osamocení této části Británie. Šéfka SNP a předsedkyně skotské vlády Nicola Sturgeonová už začala s přípravami na nové hlasování.

"Boris Johnson získal mandát, aby vyvedl Anglii z EU, ale musí akceptovat, že já mám mandát k tomu, abych Skotsku poskytla možnost vybrat si jinou budoucnost," řekla Sturgeonová po vyhlášení volebních výsledků v prosinci.

 

Právě se děje

Další zprávy