Helena Truchlá
9. 1. 2020 12:31
Doba, kdy se každé hlasování o brexitu v britském parlamentu měnilo v malé drama, skončila. Po prosincových volbách si konzervativní premiér Boris Johnson zajistil v Dolní sněmovně pohodlnou většinu a zákony potřebné k dokončení britského odchodu z EU projdou bez problémů. Co se ale přesně stane 31. ledna, kdy má k brexitu dojít?
Jaké jsou varianty budoucích vztahů?
Hovoří se o různých modelech, a to podle států, které už podobné vazby s unií mají - Norsko a další severské země, Švýcarsko, Kanada nebo Turecko. I při vytvoření zóny volného obchodu se ale může situace zkomplikovat, například nezbytnými kontrolami některého zboží.
Variantou je také takzvané obchodování podle pravidel Světové obchodní organizace (WTO), které ale analytici označují za extrémně nevýhodné pro Británii. Fakt, že konzervativci v britských volbách zvítězili v řadě okrsků, jejichž obyvatelé pracují v odvětvích závislých na co nejhladším obchodování s EU, může ale podle expertů naopak vést k tomu, že sám Johnson se nakonec přikloní spíš k užším vazbám na unii.