Clintonová, Obama a McCain se shodli. Kritizují Súdán

gaz
29. 5. 2008 13:30
Každý z nich se zavázal bojovat proti genocidě
Foto: Reuters

Washington - Republikánský kandidát John McCain se se svými demokratickými protějšky Barackem Obamou a Hillary Clintonovou většinou neshodne.

Přesto se jim podařilo najít společnou řeč: ohledně největší dlouhodobé humanitární krize současnosti - konfliktu v súdánském Dárfúru.

V prohlášení uveřejněném na stránkách organizace Save Darfur kandidáti upozorňují na porušování lidských práv súdánskou vládou a spřízněnými milicemi Džanžavíd v Dárfúru. Nazývají ho "více než pěti lety genocidy".

Ať už prý bude zvolen kterýkoliv z nich, bude se s "bezmezným odhodláním" snažit ukončit násilnosti v oblasti.

 
Foto: Aktuálně.cz
Zvláštní rubrika o amerických volbách

Vláda hlavním viníkem

"Není pochyb o tom, že súdánská vláda je hlavním viníkem násilí a že je schopna jej ukončit," píší kandidáti. Upozorňují na neochotu Chartúmu řídit se ujednanými dohodami a vpustit do země vojáky mírových jednotek Africké unie a OSN.

Modré přilby Chartúm v zemi nechce
Modré přilby Chartúm v zemi nechce | Foto: Reuters

Těch má být do země vysláno 26 tisíc, úřady v Súdánu jich však zatím dovolily rozmístit o 15 tisíc méně.

"Dnes chceme dát súdánské vládě najevo, že ohledně této morální otázky obrovské důležitosti mezi námi neexistují rozdíly," stojí v prohlášení. "Jeden jako druhý požadujeme, aby byla genocida a násilí v Dárfúru ukončeno."

Teror v Dárfúru si od roku 2003 podle odhadů vyžádal 200 až 300 tisíc obětí. Další dva miliony lidí musely opustit domovy.

Slova a činy

Prezident organizace Save Darfur Jerry Fowler prohlášení kandidátů uvítal, upozornil však na to, že jedna věc je něco říkat a druhá násilí opravdu zabránit.

"Hmatatelný výsledek se ukáže 20. ledna 2009, kdy jeden z těchto kandidátů vyhraje prezidentské křeslo a učiní z Dárfúru téma svého prvního dnu v úřadě," citoval Fowlera list New York Times.

Skepse zaznívá i z komentáře organizace Save Darfur na jejích webových stránkách: "Děkujeme za vaši jednotu a odhodlání pomoci ukončit genocidu v Dárfúru. Těšíme se, až uvidíme, jak svá slova proměníte v činy."

Společné prohlášení kandidátů totiž nenabízí žádné konkrétní kroky, jakým způsobem Súdán k ukončení genocidy přimět.

Administrativa současného amerického prezidenta Bushe, která také nazývá násilí v Dárfúru genocidou, se snažila konec násilností prosadit skrze OSN. Tomu však v Radě bezpečnosti brání zejména Čína, která potřebuje súdánskou ropu.

Rada bezpečnosti - na rozdíl od USA - o represích v zemi jako o genocidě nemluví.

 

Právě se děje

Další zprávy