Nová stopa: Čínský satelit možná objevil trosky letadla

ČTK ČTK
Aktualizováno 22. 3. 2014 15:13
Satelit našel v jižní části Indického oceánu objekty, které by mohly být troskami nezvěstného letu Malaysia Airlines číslo 370.
Foto: Reuters

Kuala Lumpur - Pátrání po zmizelém malajsijském boeingu linky MH370 má novou stopu. K objasnění záhady můžou přispět snímky, které pořídil čínský satelit v jižní části Indického oceánu.

Našel další podezřelé objekty.

Mezinárodní pátrací týmy už předtím rozšířily oblast, kde kvůli předchozím satelitním snímkům trosky ztraceného stroje intenzivně hledají.

Malajsijský ministr dopravy ukazuje zprávu o novém snimku čínského satelitu.
Malajsijský ministr dopravy ukazuje zprávu o novém snimku čínského satelitu. | Foto: Reuters

Letadlo s 239 lidmi na palubě se ztratilo z radarů 8. března během cesty z Kuala Lumpuru do Pekingu. V sobotu malajsijský ministr Hishammuddin Hussein informoval, že mu čínský velvyslanec v Malajsii doručil zprávu o už zmiňovaných nových záběrech satelitu.

Podle agentury Reuters by měl být nově zpozorovaný objekt 22 metrů dlouhý, 13 metrů široký a nacházet se zhruba 120 kilometrů jihozápadně od domnělých trosek, na které upozorňovala v tomto již Austrálie.

Špatné počasí omezilo pátrací týmy

Pátrání zatím pokračuje i v odlehlé oblasti Indického oceánu, kam nasměrovaly záchranáře předchozí satelitní snímky. Lodě a letadla místo systematicky pročesávají od čtvrtka, zatím ale bez úspěchu. Práci jim komplikuje špatné počasí; oblast mezi 40. a 50. poledníkem je i za příznivých podmínek obávaná kvůli silnému větru.

Pátrací akci koordinuje australská námořní záchranná služba AMSA, která na dnešek stanovila letadlům a lodím prověřit oblast o rozloze 36 tisíc čtverečních kilometrů, tedy plochu velkou přibližně stejně jako Švýcarsko.

Místo je vzdálené přes 2500 kilometrů od australské pevniny a cesta k němu trvá letadlům přinejmenším tři hodiny. V sobotu tam zamířily dvě obchodní lodě a šest letadel, včetně tří námořních hlídkových letounů Lockheed Martin P-3 Orion, vybavených radarem, sonarem a infračervenými senzory. Stroje dokážou s pomocí magnetického detektoru najít objekty potopené i 300 metrů pod hladinou.

Posádka prvního letadla, které se v sobotu z mise vrátilo, ohlásila AMSA, že nich nenašla. Australský vicepremiér Warren Truss ale podle serveru BBC prohlásil, že bez ohledu na prozatím nulové výsledky bude akce pokračovat.

Hledat se podle něj bude až do chvíle, kdy bude jasné, že další pátrání je zcela marné. "A tento den je v nedohlednu," dodal Truss.

Dvoutýdenní záhada

Do akce se zapojilo také Japonsko a Čína, jejíž občané tvořili většinu cestujících zmizelého letadla. Do Austrálie už dorazilo první čínské letadlo a další dvě budou brzy následovat. S pátráním pomáhá i pět čínských lodí, včetně ledoborce Sněžný drak, který se na přelomu roku podílel na dramatické záchranné akci, jež měla osvobodit ruskou výzkumnou loď Akademik Šokalskij uvízlou v ledu u Antarktidy.

Zmizení boeingu na lince MH370 zůstává i po dvou týdnech záhadou. Vyšetřovatelé mají podezření, že letadlo bylo úmyslně odkloněno tisíce kilometrů od své plánované trasy. Soustřeďují se především na teorie únosu či sabotáže, ale nevyloučili ani technické problémy. Prověřovali také oba piloty letadla, nic zvláštního ale neobjevili.

Kromě Indického oceánu se letadlo dál hledá i v dalších vytyčených koridorech. Vyšetřovatelé však už ztratili naději, že získají vodítko od indických kolegů.

Ti dva týdny prověřovali, zda letadlo nezachytil některý z jejich radarů a v sobotu museli přiznat, že neexistuje jediný důkaz o tom, že by boeing proletěl indických vzdušným prostorem.

 

Právě se děje

Další zprávy