Čínský parlament schválil změny v zákonu pro Hongkong, Peking získá větší moc

ČTK ČTK
Aktualizováno 11. 3. 2021 22:08
Čínský parlament ve čtvrtek podle očekávání odhlasoval návrh změny volebního systému v Hongkongu, která posílí nadvládu Číny nad Hongkongem. Bez ohledu na předchozí kritiku ze strany západních vlád návrh potvrdilo 2895 přítomných členů čínského shromáždění.
Protesty proti bezpečnostnímu zákonu v Hongkongu - ilustrační foto.
Protesty proti bezpečnostnímu zákonu v Hongkongu - ilustrační foto. | Foto: Reuters

Zákon se podle čínské dikce týká "zlepšení volebního systému" v bývalé britské kolonii, v praxi dává pročínským silám právo veta ke kandidatuře prodemokratických kandidátů v hongkongských volbách.

V budově čínského parlamentu podle agentur po hlasování propukl aplaus, nikdo z přítomných nezvedl proti zákonu ruku. Poslanci nebrali ohled na předchozí protesty z Londýna, Washingtonu i Bruselu proti novému pokusu omezit Hongkongu autonomii a zbytky jeho svobod.

Britský ministr zahraničí Dominic Raab reagoval rychle na hlasování a řekl, že Čína tímto zákonem dále podrývá svou důvěryhodnost ve světě. "Peking tak v rozporu s prohlášeními Číny učinil další krok k omezení prostoru pro demokratickou debatu v Hongkongu. Čína tak přichází o důvěru, že je schopná dodržet své právní závazky a povinnosti coby vůdčí člen mezinárodního společenství," sdělil Raab.

Kritický postoj k odhlasovaným změnám zaujaly také USA. "Změny, které dnes odhlasovalo Všečínské shromáždění lidových zástupců, jsou přímým útokem na autonomii Hongkongu, jeho svobody a demokratické procesy, omezují politickou účast, demokratickou reprezentaci a potlačují politickou debatu," uvedl mluvčí amerického ministerstva zahraničí. Zároveň poznamenal, že jednání ministra Antonyho Blinkena s čínskými diplomaty, které je plánováno na příští týden, bude "náročné". "Očekávám náročnou diskuzi. Při rozhovorech o věcech, na nichž se neshodujeme, se rozhodně nebudeme přetvařovat," řekl mluvčí.

Správkyně Hongkongu Carrie Lamová vyjádřila "upřímnou vděčnost" za rozhodnutí poslanců a sdělila, že smyslem změny je "vrátit město na správnou cestu".

Čína posiluje svou moc nad Hongkongem od protestů, které začaly v roce 2019 a které Čína označuje za ohrožení své bezpečnosti. Ve vězení skončilo mnoho představitelů demokratického hnutí včetně politiků a další jsou v exilu.

Hongkong byl do roku 1997 britskou kolonií a Peking při jeho přebírání slíbil, že Hongkongu zaručí vysoký stupeň autonomie.

Změna volebního zákona ovlivní složení hongkongského parlamentu ve prospěch pročínských politiků. Volební komise bude rozšířena a dostane možnost vybírat kandidáty - měřítkem má být jejich "vlastenectví", což pročínské kruhy charakterizují jako "všeobecnou lásku k Číně". Podle kritiků se tak prostor demokratické opozice zúží na nejmenší míru od roku 1997.

 

Právě se děje

Další zprávy