Foto: Největší protest od začátku pandemie. V Hongkongu zatkli poslední opozičníky

Foto: Největší protest od začátku pandemie. V Hongkongu zatkli poslední opozičníky
Žalobci případ zakládají na neoficiálních volbách, které loni v červenci opozice uspořádala. Měly jí pomoci najít ve svých řadách nejsilnější kandidáty do zákonodárné rady. K urnám tehdy přišlo 600 tisíc lidí. Podle úřadů šlo ale o snahu svrhnout vládu.
Od pondělí je 39 obviněných mužů a osm žen u soudu, kde se rozhoduje o tom, zda budou moci být propuštěni na kauci. Tuto možnost však bezpečnostní zákon nepřipouští. Žaloba navíc žádá odložení případu kvůli dalšímu vyšetřování. To by znamenalo, že opozičníci mohou strávit za mřížemi i několik let, než vůbec rozhodne soud.
Na pořádek dohlíželo v pondělí přibližně sto policistů.
Oproti tomu Sia Pao-lung z pekingské Kanceláře pro záležitosti Hongkongu a Macaa nedávno označil zadrženého Joshuu Wonga (na fotografii) a Bennyho Taie, dva z nejvýraznějších prodemokratických aktivistů a politiků, za "nejbrutálnější zrádce".
Foto: Reuters
Jana Václavíková Jana Václavíková
2. 3. 2021 19:25
Buď čekají na soud, nebo jsou v exilu. Takto by se dala shrnout situace hongkongské prodemokratické opozice, která vystupuje proti sílícímu tlaku Pekingu na samosprávné město. Za propuštění posledních opozičníků, kteří byli zatčeni o víkendu, protestuje od neděle tisícovka lidí. Jde o největší hongkongskou demonstraci od začátku pandemie.
 

Právě se děje

před 59 minutami

Sněmovna schválila reformu exekucí. Ty bezvýsledné se budou zastavovat, omezí se zabavování

Dlouholeté bezvýsledné exekuce se zřejmě budou zastavovat. Částečně se omezí zabavování movitých věcí. V novele, jejíž části míří po poslaneckých úpravách i na řešení dluhů z minulosti, to dnes schválila Sněmovna. Snahy o zavedení krajské místní příslušnosti exekutorů dolní komora opět odmítla. Předlohu nyní dostane k posouzení Senát.

S výslednou podobou změn, jak je dolní komora přijala, nebyly některé opoziční ani koaliční poslanecké kluby spokojeny. Jsou podle nich jen drobné. Zástupci frakcí doufají, že zasáhne horní komora. Rovněž ministryně spravedlnosti Marie Benešová (za ANO) uvedla, že z výsledku není nadšená. "Senátoři budou mít těžkou práci," konstatovala.

Předloha zavede po sněmovních úpravách šestiletou lhůtu, po jejímž uplynutí by exekutor musel bezvýslednou exekuci zastavit. Věřitel by postup mohl odvrátit zálohou na náklady řízení. Bezvýsledná exekuce by ale mohla trvat nejdéle 12 let. Vláda původně navrhovala základní tříletou lhůtu tříletou a maximální délku exekuce 12 let.

Sněmovna schválila také omezení mobiliárních exekuci důchodců, tělesně postižených lidí a u dluhů z dětství. Dlužník by mohl odvrátit prodej movitých věcí také v případě, že bude nad rámec zákonných srážek z příjmů dobrovolně hradit aspoň 1500 korun.

Další zprávy