Oznámil to v neděli zástupce národní zdravotnické komise Ma Siao-wej. Koronaviru už v zemi podlehlo 56 lidí a nakažených je přes 2000.
Ma řekl, že schopnost přenosu viru roste a nemocných může dále přibývat. Připustil, že se o viru zatím ví málo a není ani jasné riziko spojené s mutací viru. Je zřejmé, že je virus infekční i v inkubační době, která trvá jeden až 14 dní. Tím se liší od viru SARS. Úřady zintenzivní opatření, jež mají šíření zastavit, dodal Ma.
Úřady v hlavním městě Pekingu také podle agentury Reuters prohlásily, že odloží znovuotevření školek, škol a univerzit, které jsou v tuto chvíli uzavřené kvůli oslavám čínského Nového roku.
Virus se objevil koncem loňského roku v jedenáctimilionovém městě Wu-chanu v provincii Chu-pej, ale úmrtí jsou hlášena i odjinud.
Z Pekingu do Wu-chanu odjeli vedoucí lékaři ze šesti pekingských nemocnic, aby pomohli situaci zvládnout. Čínské středisko pro kontrolu a prevenci nemocí dnes oznámilo, že začala příprava vakcíny proti novému koronaviru.
Pacienti jsou hlášeni nejen z Číny, ale i z jiných zemích. USA, Francie a Jižní Korea chystají evakuaci svých občanů z Wu-chanu. Z filipínské Manily dnes do města, které začíná pociťovat nedostatek zdravotnického materiálu, dorazilo 3,16 milionu roušek.
Zákaz prodeje zvířat
Čína v neděli oznámila také dočasný zákaz prodeje volně žijících zvířat jako další z preventivních opatření, jejichž cílem je zastavit šíření nového typu koronaviru.
Podle čínských úřadů je původcem viru patrně divoká zvěř, která se nelegálně prodávala na tržnici s mořskými produkty ve Wu-chanu. Chov, přeprava nebo prodej veškerých druhů volně žijících zvířat je ode dneška zakázán "až do oznámení konce epidemické situace v zemi", uvádí se podle agentury AFP ve společném prohlášení tří důležitých úřadů, mezi nimiž je i ministerstvo zemědělství.
Podle agentury Reuters se opatření týká prodeje divokých zvířat a masa z nich v tržnicích, v restauracích, ale i přes internetové obchodní platformy.
Čínské tržnice, kde jsou uskladněna často upytlačená divoká zvířata, jsou považovány za líhniště nemocí a inkubátor řady virů, které tu mutují a následně se mohou přenést na člověka.