Čína razí novou teorii, jak se ve Wu-chanu objevil virus. Propaganda, reagují experti

Jana Václavíková Jana Václavíková
28. 11. 2020 18:15
Čínské komunistické špičky opakovaně tvrdily, že nový koronavirus, který způsobil celosvětovou pandemii, se do země dostal ze zahraničí. Jako původce nákazy jmenovaly například údajné americké vojáky. Nyní však režim v Pekingu přišel s novým "viníkem". Mraženými potraviny dovezenými do Číny z ciziny.
Ilustrační obrázek.
Ilustrační obrázek. | Foto: Reuters

Hlavní město Peking mohlo v červnu slavit 60 dní bez nákazy koronavirem, tento úspěch jim ale překazilo šíření viru mezi zaměstnanci velkoobchodu s potravinami.

Když tehdy místní odborníci uvažovali nad tím, proč se nákaza začala šířit zrovna tam, jako jeden z možných důvodů se ukázala manipulace s dováženými mraženými potravinami. "Produkty mohly být koronavirem kontaminovány ještě předtím, než se do obchodu dostaly," řekl podle čínské státní televize CGTN hlavní čínský epidemiolog Wu Cun-jou. 

Virus se podle expertů mohl zachytit na kartonových nebo plastových obalech, kde mohl přežít díky nízkým teplotám. Kvůli tomuto podezření Čína v následujících měsících dočasně zakázala dovoz kuřecího, hovězího masa nebo mořských plodů z téměř dvaceti zemí, píše agentura AP

Mražené potraviny se do čínských zpráv po pěti měsících dostaly opět tuto středu. Tentokrát ale jako tvrzení, že virus se do Wu-chanu, kde se před rokem objevil, dostal ze zahraničí. "Všechny dostupné důkazy naznačují, že koronavirus, který nakazil více než 59 milionů lidí v 190 zemích, nezačal ve Wu-chanu v centrální Číně," tvrdily na Facebooku propagandistické noviny čínské komunistické strany People’s Daily.

"Ve Wu-chanu byl koronavirus poprvé zjištěn, ale nepochází odtamtud," uvedl ve facebookovém příspěvku Ceng Kuang, bývalý hlavní epidemiolog Čínského centra pro kontrolu a prevenci nemocí. Podle čínských expertů se patogeny viru dostaly do Wu-chanu právě přes importované mražené mořské plody nebo masné produkty a jejich balení.

Čínský režim však nedodal žádné důkazy, na kterých svá podezření zakládají. 

Jen propaganda, říká expert

V příspěvku komunistické noviny citují například dříve vydanou italskou studii, která prý dokazuje, že protilátky na koronavirus se objevily u Italů ve vzorcích krve nabraných mezi zářím loňského roku a březnem toho letošního. Autoři studie se však již několikrát ohradili, že čínská strana jejich data špatně interpretovala. "Tato data jednoduše ukazují, že epidemie nebyla v Číně detekována včas," vysvětluje výsledky studie pro Reuters její spoluautor Giovanni Apolone. 

Skeptický k čínskému prohlášení je i analytik Asociace pro mezinárodní otázky Filip Šebok. "Je potřeba to vnímat v kontextu dlouhodobé snahy čínské vlády vyvolat pochybnosti o tom, že se nákaza objevila v Číně. Čínská propaganda s touto nepotvrzenou teorií přišla už v prvních měsících po vypuknutí epidemie a je zřejmé, že investovala mnoho zdrojů a energie do toho, aby pro to zpětně našla i důkazy," vysvětluje deníku Aktuálně.cz Šebok.

Zároveň se domnívá, že doba, kdy se taková informace v novinách vyšla, není náhodná. "Celkem pravděpodobně jde také o snahu prosadit konečnou teorii o původu viru v kontextu právě začínajícího mezinárodního šetření ze strany Světové zdravotnické organizace (WHO)," myslí si Šebok. To by mělo brzy začít.

Opravdu z mražených potravin?

Přestože čínští odborníci tvrdí, že koronavirus na mražených potravinách mohl být původcem nákazy, většina jejich zahraničních kolegů vnímá tuto možnost jako málo pravděpodobnou

WHO přítomnost živých virů na obalech označila jako "vzácnou a ojedinělou" a doplňuje, že neexistují důkazy, že by se člověk mohl nakazit při konzumaci potravin.

Kromě WHO možnost přenosu viru z mražených potravin zkoumaly i vlády jiných zemí. Jejich výzkumy se shodují s vyjádřením WHO. "Podobnou možnost vyšetřovali v Austrálii a na Novém Zélandu, ale nenašli žádné důkazy, že by se virus dostal do země prostřednictvím mražených potravin. Podobné případy nehlásili ani jinde po světě," dodal analytik Filip Šebok.

VIDEO: Prohlídka wuchanské laboratoře očima čínské státní televize

Prohlídka ve wuchanské laboratoře očima čínské státní televize | Video: Martin Krepindl, Jakub Zuzánek
 

Právě se děje

před 19 minutami

Počet obětí koronaviru ve světě překročil čtyři miliony

Počet obětí pandemie covidu-19 v noci na dnešek celosvětově přesáhl hranici čtyř milionů. Vyplývá to propočtů agentury Reuters. Univerzita Johnse Hopkinse, která situaci také celosvětově monitoruje, vykazuje k dnešnímu ránu 3,84 milionu mrtvých. Onemocnění způsobené virem SARS-CoV-2 se poprvé prokázalo na konci roku 2019 v Číně a od té doby se virus potvrdil u více než 177 milionů lidí po celém světě. Česká republika je stále jednou z nejvíce zasažených zemí pokud jde o počet zemřelých i infikovaných v přepočtu na počet obyvatel.

před 35 minutami

První a dlouholetý prezident Zambie Kenneth Kaunda zemřel. Bylo mu 97 let

Ve věku 97 let zemřel v Lusace bývalý zambijský prezident Kenneth Kaunda. Informoval o tom ve čtvrtek večer současný prezident Edgar Lungu. Země bude za muže, který podporoval africký nacionalismus a stál v čele boje proti vládě bělošské menšiny v jižní Africe, držet třítýdenní smutek.

Kaunda byl v pondělí hospitalizován v lusacké vojenské nemocnici specializované pro pacienty s covidem-19. Podle úřadů byl léčen na zápal plic.

V šedesátých letech patřil Kaunda k vůdcům kampaně, která měla ukončit koloniální vládu v zemi, jež tehdy nesla název Severní Rhodesie. Zambijská republika byla vyhlášena v roce 1964, kdy byl Kaunda zvolen jejím prvním prezidentem.

Agentur AP napsala, že za své 27leté vlády podporoval africké nacionalistické skupiny, které vybojovaly nezávislost v sousedních zemích Angole, Mosambiku, Namibii a Zimbabwe. Umožnil také sídlit v Lusace straně Africký národní kongres, která byla zakázaná v Jihoafrické republice a bojovala proti tamnímu apartheidu.

Známé jsou fotografie, na nichž Kaunda tančil na summitu zemí britského Společenství v roce 1979 s tehdejší britskou premiérkou Margaret Thatcherovou. AP připomíná, že se ale Kaundovi nepodařilo přimět ji k uvalení sankcí na bělošskou vládu v Jihoafrické republice.

Další zprávy