Mimořádná zpráva

Jízdenky ven z pandemie. Těmito vakcínami se může Evropa bránit proti covidu-19

Helena Truchlá Helena Truchlá
Aktualizováno 3. 2. 2021 11:17
Dávek na očkování proti covidu-19 mají evropské státy méně, než by si přály, nabídka vakcín se ale rozšiřuje. Evropská léková agentura minulý týden doporučila ke schválení už třetí z nich, od britsko-švédské firmy AstraZeneca. Doplnila tím látky od firem Pfizer/BioNTech a od Moderny, kterými se už očkuje i v Česku. Podívejte se, kde objednávají očkování Maďaři a jak postupuje další vývoj.
Foto: Shutterstock

První v cíli: Pfizer a BioNTech

Předběžně se Evropská komise dohodla na dodávkách vakcín s osmi výrobci. K proočkování 450 milionů obyvatel kontinentu chce EU rozdělit přes 2,3 miliardy dávek. Do konce léta jimi chce proočkovat 70 procent dospělé populace. Unijní vakcinační strategii ale provází od samého začátku potíže. Všichni tři výrobci, jejichž preparáty již EU schválila, oznámili větší či menší potíže s dodávkami.

Vakcínu nazvanou Comirnaty vyrábí americká firma Pfizer a německý BioNTech. Byla úplně první, kterou koncem loňského roku začaly státy EU používat. Celkem chce unie průběžně nakoupit 600 milionů dávek. 

V polovině ledna však výrobci oznámili, že omezí produkci a distribuci, neboť rozšiřují výrobní kapacitu svého závodu v Belgii. Po několika týdnech dohadování nakonec slíbili, že počet dodávaných vakcín od poloviny února vzroste. Do konce března by to mělo být původně plánované množství, potom dokonce o 75 milionů dávek více, než počítala původní dohoda. Belgický závod se totiž podařilo rozšířit a ještě zprovoznit další, v Německu. 

Vakcína podle výrobců ochrání před nemocí covid-19 s 95procentní účinností. Podobně je na tom třeba už nyní používaná vakcína proti spalničkám. Naopak očkování proti chřipce, které je každý rok jiné, má účinnost mezi 40 a 60 procenty. 

Každý člověk potřebuje dvě dávky, aby se stal imunním. Odolnost pak nastává necelý měsíc po té první. Naočkovaní lidé zatím popisují mírné vedlejší účinky, jako je bolest a otok na místě vpichu, únava, bolest hlavy, svalů či kloubů, zimnice nebo horečka. Teprve plošné nasazení a další testy ukážou, jakou dobu po očkování zůstane člověk proti covidu-19 odolný nebo jak funguje na děti a těhotné ženy. V tuto chvíli je určena pouze pro osoby starší 16 let. 

Do České republiky výrobci Pfizer/BioNTech v únoru dodají 335 tisíc dávek, většina půjde na přeočkování druhou dávkou. 

 

Právě se děje

před 6 minutami

Volby by nyní vyhrálo ANO s 23,5 pct hlasů. Koalice Spolu by byla na druhém místě s 21,5 pct a předstihla by o půl pct Piráty se STAN, zjistilo CVVM.

Zdroj: ČTK
před 18 minutami

Skupina Letiště Praha se loni propadla do provozní ztráty, odbavila nejméně lidí za 25 let

Skupina Letiště Praha se loni propadla do provozní ztráty 687 milionů korun z předloňského provozního zisku 4,7 miliardy korun. Uvedla to v tiskové zprávě. Negativní vliv na hospodaření měla podle ní krize v letecké dopravě způsobená pandemií covidu-19, která zapříčinila pokles počtu cestujících téměř o 80 procent.

Skupina podotkla, že tento stav významně ovlivnil také služby odbavení cestujících i letadel, které poskytuje dceřiná společnost Czech Airlines Handling. Pokles provozu i částečná nejistota na trhu se pak dotkly i segmentu údržby letadel, kterou zajišťuje Czech Airlines Technics. Pražské letiště v roce 2020 odbavilo 3,66 milionu cestujících, což je nejméně za posledních 25 let.

Zdroj: ČTK
Aktualizováno před 38 minutami

Ekonomika Evropské unie vzrostla o 1,9 procenta, nejmenší nezaměstnanost je v Česku

Ekonomika Evropské unie ve druhém čtvrtletí vzrostla o 1,9 procenta, a zotavila se tak z poklesu 0,1 procenta v prvním kvartálu, za kterým stály negativní dopady šíření koronaviru. Ve svém prvním rychlém odhadu to oznámil statistický úřad Eurostat.

V EU také druhý měsíc v řadě ubylo lidí bez práce. Míra nezaměstnanosti dosáhla v červnu 7,1 procenta, zatímco v květnu činila 7,3 procenta. Poprvé po roce je nezaměstnanost nižší než ve stejném měsíci minulého roku, kdy v době prudkého růstu za první vlny pandemie dosáhla 7,3 procenta. Nejmenší nezaměstnanost je v Česku, kde klesla na 2,8 procenta.

Míra inflace v eurozóně dosáhla v červenci 2,2 procenta a po mírném červnovém zpomalení se vrátila k růstu z předchozích měsíců. V červnu ceny meziročně vzrostly o 1,9 procenta. Údaje za celou Evropskou unii odhad neobsahuje, úřad je zveřejní v polovině srpna. Evropská centrální banka v polovině července oznámila, že inflační cíl zvedá na dvě procenta. Analytici přitom počítají s tím, že i tuto metu letos růst cen překoná.

Zdroj: ČTK
Další zprávy