Viru jsme sebrali jeho prostor. Proto ho máme na svém prahu, říká slavná socioložka

Martin Novák Martin Novák
16. 11. 2020 5:30
Pandemie koronaviru skončí a nebude mít sama o sobě dlouhodobý dopad, lidé by ale měla donutit víc přemýšlet o budoucnosti a o tom, jak nakládat s přírodními zdroji a životním prostorem kolem sebe. Slavná americká socioložka Saskia Sassenová, která před desítkami let zpopularizovala výrazy jako globalizace nebo globální město, není v rozhovoru pro deník Aktuálně.cz přehnaně pesimistická.
Ilustrační foto.
Ilustrační foto. | Foto: Reuters

Říká, že povědomí o problémech spojených s klimatickou změnou a přílišným vysáváním planetárních zdrojů roste. A koronavirus k tomu paradoxně přispívá. Podle ní si stále víc lidí začíná uvědomovat důležitost ochrany ovzduší, půdy i vody.

"Třeba Spojené státy se dost liší od Evropy, protože vznikly na základě násilného vysídlení původní populace Evropany. A doteď tam vidíme větší snahu po dobývání zdrojů, zatímco v Evropě je uznání udržitelností půdních či vodních zdrojů na vyšší úrovni. Ale jak říkám, i ve Spojených státech se uvažování začíná měnit," popisuje pro Aktuálně.cz Saskia Sassenová.

I když na otázku, zda na pandemii vidí i nějaká pozitiva, odpovídá socioložka spíše neutrálně. "Pro většinu z nás znamená pandemie sedět víc doma a nevidět se s přáteli. Zvlášť s těmi, kteří žijí daleko. Je to pro nás nová zkušenost: učíme se žít s viry, které přišly o svá přirozená prostředí v důsledku lidské činnosti, a proto jeden z nich teď máme na našem prahu," říká Saskia Sassenová.

Podle autorky bestsellerů Globální město nebo Hosté a vetřelci je pandemie příležitostí zastavit se a uvědomit si, že musíme v budoucnosti víc chránit půdu, lesy, ovzduší nebo používat stavební materiály, které jsou šetrnější k životnímu prostředí.

"Ano, je to agresivní virus, který se šíří celým světem. Ale musíme zčásti hledat vinu i u sebe. Způsobili jsme krizi, která viru expanzi umožnila. Stavíme stále víc a víc, využíváme stále víc a víc zdrojů, stále víc a víc půdy znečišťujeme, stále víc a víc zvířat omezujeme v pohybu. Vzali jsme těmto virům prostor, a přispěli jsme tak k razanci této pandemie. Koronavirus nespadl jen tak z nebe," říká Saskia Sassenová.

Nezvyklá situace

Dosavadní informace o původu koronaviru hovoří o tom, že se rozšířil od netopýrů v jižní Číně v místech, kde ještě nedávno ke kontaktům netopýrů s lidmi nedocházelo. Virus se pak masově rozšířil na konci minulého roku z tržiště ve městě Wu-chan. Existuje také nepotvrzená teorie, že virus mohl uniknout z laboratoře v tomto městě.

Kdo je Saskia Sassenová

Saskia Sassenová
  • Narozena v roce 1947 v Haagu.
  • Na přelomu 80. a 90. letech patřila k první vědcům, kteří se zabývali pojmem globalizace.
  • Patří k autorům, věnujícím se takzvané sociologii města.
  • Napsala například knihy Globální město, Hosté a vetřelci, Ztráta kontroly: Suverenita ve věku globalizace.
  • Vyučuje na Kolumbijské univerzitě v New Yorku a na London School of Ecnomics.

Socioložka Sassenová upozorňuje, že lidstvo je postaveno před nezvyklou situaci. "V minulosti lidé mohli před nějakým problémem utíkat jinam. Migrovat, přesunout se. To ale v tomto případě nejde, není kam utéci. Řešíme to tím, že jsem za zdmi a okny. V místech, která lze uzavřít," uvádí socioložka, která byla letos v říjnu hostem konference Fórum 2000. Ta se kvůli pandemii uskutečnila on-line.

Koronavirus podle ní změní společnost v tom, že si lidé víc uvědomí svoji zranitelnost a že se navzájem potřebují.

Na konferenci se mluvilo také o budoucnosti liberální demokracie. Zda ji nehrozí postupná eroze nacionalismem, populismem a odporem částí některých společností vůči globalizaci. Ani v tomto bodě není profesorka Kolumbijské univerzity v New Yorku pesimistická. "Možná je liberální demokracie v určité krizi, ale dostane se z ní. Krize prostě k životu patří a mají očistnou funkci. Místo, kde se nic nemění a je věčně stabilní, je v podstatě nepředstavitelné, a pokud ano, není to, myslím, příliš atraktivní," uzavírá socioložka.

Video: Svět vkládá naděje do nové vakcíny proti nemoci covid-19

Německá firma BioNTech tvrdí, že jejich vakcína na COVID-19 je skoro stoprocentní. | Video: Reuters
 

Právě se děje

před 1 hodinou

Na hranici s Čínou přijeli evropští a asijští diplomaté, kteří opustili své mise v KLDR

Do čínského příhraničního města Tan-tung v pátek přicestovaly tři desítky diplomatů a jejich rodinných příslušníků, kteří odjeli ze svých misí v severokorejském Pchjongjangu. Informovala o tom agentura Kjódó, která byla události svědkem. Diplomaté podle ní přejeli přes most na hraniční řece Ja-lu (korejsky Amnokkang) autobusem.

Zhruba třicítka Evropanů a lidí z jihovýchodní Asie v KLDR vypadala tak, že se zřejmě potýkala s potížemi, jak si v Pchjongjangu zajistit živobytí, konstatovala japonská tisková agentura. Více podrobností ke vzhledu ani k národnostem diplomatů a jejich rodin neposkytla. Poznamenala však, že blokáda hranic v důsledku pandemie covidu-19 znemožnila Severní Koreji dovážet zboží pro denní potřebu.

Čínští pracovníci na celním úřadě oděni do ochranných obleků provedli u příchozích opatření s cílem zabránit šíření koronaviru, například jejich zavazadla postříkali dezinfekčním přípravkem, popsala Kjódó. Diplomaty nyní čeká dvoutýdenní karanténa v Tan-tungu.

Zdroj: ČTK
před 1 hodinou

Crocs žaluje Walmart a další firmy za kopírování svých známých bot

Výrobce obuvi Crocs obviňuje Walmart a další firmy z kopírování svých známých barevných plastových bot. Čtyři žaloby kvůli porušení ochranné známky a zneužití duševního vlastnictví podal minulý týden proti zhruba 20 společnostem u amerických soudů. Píše o tom server CNN. V žalobě podané ve státě Colorado Crocs uvádí, že Walmart prodává levnější verzi jeho plastových dřeváků, které jinak stojí 50 dolarů (1090 Kč), a to pod různými jinými názvy jako Time and Tru a George.

Crocs v coloradské žalobě také tvrdí, že kopie jeho výrobků "mohou způsobit zmatek nebo uvést v omyl, mohou zklamat zákazníky, a proto porušují ochrannou známku Crocs". Takzvané crocsy dříve čelily posměchu, ale v posledních letech si je lidé velmi oblíbili. A pro některé spotřebitele, kteří hledají pohodlí, je to bota jako stvořená do pandemie, píše CNN.

Firma v roce 2020 zaznamenala vůbec nejlepší tržby v celé své historii. Zahájila také spolupráci s některými slavnými osobnostmi a jinými značkami, aby přilákala zákazníky z generace Z, tedy lidi narozené od poloviny devadesátých let 20. století do roku 2012. Na zvláštních kolekcích se podílel kanadský zpěvák Justin Bieber, rapper Post Malone a řetězec KFC. Rychle se rozprodala kolekce vydaná loni v září vzniklá ve spolupráci s latinskoamerickým zpěvákem Bad Bunnym.

Zdroj: ČTK
Další zprávy