Viru jsme sebrali jeho prostor. Proto ho máme na svém prahu, říká slavná socioložka

Martin Novák Martin Novák
16. 11. 2020 5:30
Pandemie koronaviru skončí a nebude mít sama o sobě dlouhodobý dopad, lidé by ale měla donutit víc přemýšlet o budoucnosti a o tom, jak nakládat s přírodními zdroji a životním prostorem kolem sebe. Slavná americká socioložka Saskia Sassenová, která před desítkami let zpopularizovala výrazy jako globalizace nebo globální město, není v rozhovoru pro deník Aktuálně.cz přehnaně pesimistická.
Ilustrační foto.
Ilustrační foto. | Foto: Reuters

Říká, že povědomí o problémech spojených s klimatickou změnou a přílišným vysáváním planetárních zdrojů roste. A koronavirus k tomu paradoxně přispívá. Podle ní si stále víc lidí začíná uvědomovat důležitost ochrany ovzduší, půdy i vody.

"Třeba Spojené státy se dost liší od Evropy, protože vznikly na základě násilného vysídlení původní populace Evropany. A doteď tam vidíme větší snahu po dobývání zdrojů, zatímco v Evropě je uznání udržitelností půdních či vodních zdrojů na vyšší úrovni. Ale jak říkám, i ve Spojených státech se uvažování začíná měnit," popisuje pro Aktuálně.cz Saskia Sassenová.

I když na otázku, zda na pandemii vidí i nějaká pozitiva, odpovídá socioložka spíše neutrálně. "Pro většinu z nás znamená pandemie sedět víc doma a nevidět se s přáteli. Zvlášť s těmi, kteří žijí daleko. Je to pro nás nová zkušenost: učíme se žít s viry, které přišly o svá přirozená prostředí v důsledku lidské činnosti, a proto jeden z nich teď máme na našem prahu," říká Saskia Sassenová.

Podle autorky bestsellerů Globální město nebo Hosté a vetřelci je pandemie příležitostí zastavit se a uvědomit si, že musíme v budoucnosti víc chránit půdu, lesy, ovzduší nebo používat stavební materiály, které jsou šetrnější k životnímu prostředí.

"Ano, je to agresivní virus, který se šíří celým světem. Ale musíme zčásti hledat vinu i u sebe. Způsobili jsme krizi, která viru expanzi umožnila. Stavíme stále víc a víc, využíváme stále víc a víc zdrojů, stále víc a víc půdy znečišťujeme, stále víc a víc zvířat omezujeme v pohybu. Vzali jsme těmto virům prostor, a přispěli jsme tak k razanci této pandemie. Koronavirus nespadl jen tak z nebe," říká Saskia Sassenová.

Nezvyklá situace

Dosavadní informace o původu koronaviru hovoří o tom, že se rozšířil od netopýrů v jižní Číně v místech, kde ještě nedávno ke kontaktům netopýrů s lidmi nedocházelo. Virus se pak masově rozšířil na konci minulého roku z tržiště ve městě Wu-chan. Existuje také nepotvrzená teorie, že virus mohl uniknout z laboratoře v tomto městě.

Kdo je Saskia Sassenová
Autor fotografie: wikimedia

Kdo je Saskia Sassenová

  • Narozena v roce 1947 v Haagu.
  • Na přelomu 80. a 90. letech patřila k první vědcům, kteří se zabývali pojmem globalizace.
  • Patří k autorům, věnujícím se takzvané sociologii města.
  • Napsala například knihy Globální město, Hosté a vetřelci, Ztráta kontroly: Suverenita ve věku globalizace.
  • Vyučuje na Kolumbijské univerzitě v New Yorku a na London School of Ecnomics.

Socioložka Sassenová upozorňuje, že lidstvo je postaveno před nezvyklou situaci. "V minulosti lidé mohli před nějakým problémem utíkat jinam. Migrovat, přesunout se. To ale v tomto případě nejde, není kam utéci. Řešíme to tím, že jsem za zdmi a okny. V místech, která lze uzavřít," uvádí socioložka, která byla letos v říjnu hostem konference Fórum 2000. Ta se kvůli pandemii uskutečnila on-line.

Koronavirus podle ní změní společnost v tom, že si lidé víc uvědomí svoji zranitelnost a že se navzájem potřebují.

Na konferenci se mluvilo také o budoucnosti liberální demokracie. Zda ji nehrozí postupná eroze nacionalismem, populismem a odporem částí některých společností vůči globalizaci. Ani v tomto bodě není profesorka Kolumbijské univerzity v New Yorku pesimistická. "Možná je liberální demokracie v určité krizi, ale dostane se z ní. Krize prostě k životu patří a mají očistnou funkci. Místo, kde se nic nemění a je věčně stabilní, je v podstatě nepředstavitelné, a pokud ano, není to, myslím, příliš atraktivní," uzavírá socioložka.

Video: Svět vkládá naděje do nové vakcíny proti nemoci covid-19

Německá firma BioNTech tvrdí, že jejich vakcína na COVID-19 je skoro stoprocentní. | Video: Reuters
 

Právě se děje

Další zprávy