Viru jsme sebrali jeho prostor. Proto ho máme na svém prahu, říká slavná socioložka

Martin Novák Martin Novák
16. 11. 2020 5:30
Pandemie koronaviru skončí a nebude mít sama o sobě dlouhodobý dopad, lidé by ale měla donutit víc přemýšlet o budoucnosti a o tom, jak nakládat s přírodními zdroji a životním prostorem kolem sebe. Slavná americká socioložka Saskia Sassenová, která před desítkami let zpopularizovala výrazy jako globalizace nebo globální město, není v rozhovoru pro deník Aktuálně.cz přehnaně pesimistická.
Ilustrační foto.
Ilustrační foto. | Foto: Reuters

Říká, že povědomí o problémech spojených s klimatickou změnou a přílišným vysáváním planetárních zdrojů roste. A koronavirus k tomu paradoxně přispívá. Podle ní si stále víc lidí začíná uvědomovat důležitost ochrany ovzduší, půdy i vody.

"Třeba Spojené státy se dost liší od Evropy, protože vznikly na základě násilného vysídlení původní populace Evropany. A doteď tam vidíme větší snahu po dobývání zdrojů, zatímco v Evropě je uznání udržitelností půdních či vodních zdrojů na vyšší úrovni. Ale jak říkám, i ve Spojených státech se uvažování začíná měnit," popisuje pro Aktuálně.cz Saskia Sassenová.

I když na otázku, zda na pandemii vidí i nějaká pozitiva, odpovídá socioložka spíše neutrálně. "Pro většinu z nás znamená pandemie sedět víc doma a nevidět se s přáteli. Zvlášť s těmi, kteří žijí daleko. Je to pro nás nová zkušenost: učíme se žít s viry, které přišly o svá přirozená prostředí v důsledku lidské činnosti, a proto jeden z nich teď máme na našem prahu," říká Saskia Sassenová.

Podle autorky bestsellerů Globální město nebo Hosté a vetřelci je pandemie příležitostí zastavit se a uvědomit si, že musíme v budoucnosti víc chránit půdu, lesy, ovzduší nebo používat stavební materiály, které jsou šetrnější k životnímu prostředí.

"Ano, je to agresivní virus, který se šíří celým světem. Ale musíme zčásti hledat vinu i u sebe. Způsobili jsme krizi, která viru expanzi umožnila. Stavíme stále víc a víc, využíváme stále víc a víc zdrojů, stále víc a víc půdy znečišťujeme, stále víc a víc zvířat omezujeme v pohybu. Vzali jsme těmto virům prostor, a přispěli jsme tak k razanci této pandemie. Koronavirus nespadl jen tak z nebe," říká Saskia Sassenová.

Nezvyklá situace

Dosavadní informace o původu koronaviru hovoří o tom, že se rozšířil od netopýrů v jižní Číně v místech, kde ještě nedávno ke kontaktům netopýrů s lidmi nedocházelo. Virus se pak masově rozšířil na konci minulého roku z tržiště ve městě Wu-chan. Existuje také nepotvrzená teorie, že virus mohl uniknout z laboratoře v tomto městě.

Kdo je Saskia Sassenová

Saskia Sassenová
  • Narozena v roce 1947 v Haagu.
  • Na přelomu 80. a 90. letech patřila k první vědcům, kteří se zabývali pojmem globalizace.
  • Patří k autorům, věnujícím se takzvané sociologii města.
  • Napsala například knihy Globální město, Hosté a vetřelci, Ztráta kontroly: Suverenita ve věku globalizace.
  • Vyučuje na Kolumbijské univerzitě v New Yorku a na London School of Ecnomics.

Socioložka Sassenová upozorňuje, že lidstvo je postaveno před nezvyklou situaci. "V minulosti lidé mohli před nějakým problémem utíkat jinam. Migrovat, přesunout se. To ale v tomto případě nejde, není kam utéci. Řešíme to tím, že jsem za zdmi a okny. V místech, která lze uzavřít," uvádí socioložka, která byla letos v říjnu hostem konference Fórum 2000. Ta se kvůli pandemii uskutečnila on-line.

Koronavirus podle ní změní společnost v tom, že si lidé víc uvědomí svoji zranitelnost a že se navzájem potřebují.

Na konferenci se mluvilo také o budoucnosti liberální demokracie. Zda ji nehrozí postupná eroze nacionalismem, populismem a odporem částí některých společností vůči globalizaci. Ani v tomto bodě není profesorka Kolumbijské univerzity v New Yorku pesimistická. "Možná je liberální demokracie v určité krizi, ale dostane se z ní. Krize prostě k životu patří a mají očistnou funkci. Místo, kde se nic nemění a je věčně stabilní, je v podstatě nepředstavitelné, a pokud ano, není to, myslím, příliš atraktivní," uzavírá socioložka.

Video: Svět vkládá naděje do nové vakcíny proti nemoci covid-19

Německá firma BioNTech tvrdí, že jejich vakcína na COVID-19 je skoro stoprocentní. | Video: Reuters
 

Právě se děje

Aktualizováno před 23 minutami

Ruský parlament ratifikoval prodloužení smlouvy o kontrole jaderných zbraní

Dolní komora ruského parlamentu ve středu ratifikovala prodloužení smlouvy s USA o kontrole jaderných zbraní z roku 2010, na kterém se v úterý dohodla Moskva s Washingtonem. Informují o tom světové agentury. Poslanci prodloužení dohody o pět let schválili jednohlasně den poté, co si telefonovali prezidenti Ruska a Spojených států a země si vyměnily příslušné diplomatické nóty.

Odpovídající návrh zákona poslal do Státní dumy prezident Vladimir Putin v úterý večer, napsala agentura Interfax. Podle náměstka ministra zahraničí Sergeje Rjabkova bude smlouva prodloužena o pět let bez jakýchkoli předběžných podmínek. Spojené státy a Rusko se na prodloužení úmluvy dohodly jen několik dní před vypršením její platnosti.

Podle agentury AP se Washington s Moskvou dohodl, že všechny nezbytné formální procedury země dokončí během několika dní. Smlouvu musí ratifikovat ruští zákonodárci. Po Státní dumě, tedy dolní komoře ruského parlamentu, ji musí schválit horní komora, Rada federace, což se očekává ještě dnes. Schválení amerického Kongresu není zapotřebí, dodala AP.

Zdroj: ČTK
Další zprávy