Viru jsme sebrali jeho prostor. Proto ho máme na svém prahu, říká slavná socioložka

Martin Novák Martin Novák
16. 11. 2020 5:30
Pandemie koronaviru skončí a nebude mít sama o sobě dlouhodobý dopad, lidé by ale měla donutit víc přemýšlet o budoucnosti a o tom, jak nakládat s přírodními zdroji a životním prostorem kolem sebe. Slavná americká socioložka Saskia Sassenová, která před desítkami let zpopularizovala výrazy jako globalizace nebo globální město, není v rozhovoru pro deník Aktuálně.cz přehnaně pesimistická.
Ilustrační foto.
Ilustrační foto. | Foto: Reuters

Říká, že povědomí o problémech spojených s klimatickou změnou a přílišným vysáváním planetárních zdrojů roste. A koronavirus k tomu paradoxně přispívá. Podle ní si stále víc lidí začíná uvědomovat důležitost ochrany ovzduší, půdy i vody.

"Třeba Spojené státy se dost liší od Evropy, protože vznikly na základě násilného vysídlení původní populace Evropany. A doteď tam vidíme větší snahu po dobývání zdrojů, zatímco v Evropě je uznání udržitelností půdních či vodních zdrojů na vyšší úrovni. Ale jak říkám, i ve Spojených státech se uvažování začíná měnit," popisuje pro Aktuálně.cz Saskia Sassenová.

I když na otázku, zda na pandemii vidí i nějaká pozitiva, odpovídá socioložka spíše neutrálně. "Pro většinu z nás znamená pandemie sedět víc doma a nevidět se s přáteli. Zvlášť s těmi, kteří žijí daleko. Je to pro nás nová zkušenost: učíme se žít s viry, které přišly o svá přirozená prostředí v důsledku lidské činnosti, a proto jeden z nich teď máme na našem prahu," říká Saskia Sassenová.

Podle autorky bestsellerů Globální město nebo Hosté a vetřelci je pandemie příležitostí zastavit se a uvědomit si, že musíme v budoucnosti víc chránit půdu, lesy, ovzduší nebo používat stavební materiály, které jsou šetrnější k životnímu prostředí.

"Ano, je to agresivní virus, který se šíří celým světem. Ale musíme zčásti hledat vinu i u sebe. Způsobili jsme krizi, která viru expanzi umožnila. Stavíme stále víc a víc, využíváme stále víc a víc zdrojů, stále víc a víc půdy znečišťujeme, stále víc a víc zvířat omezujeme v pohybu. Vzali jsme těmto virům prostor, a přispěli jsme tak k razanci této pandemie. Koronavirus nespadl jen tak z nebe," říká Saskia Sassenová.

Nezvyklá situace

Dosavadní informace o původu koronaviru hovoří o tom, že se rozšířil od netopýrů v jižní Číně v místech, kde ještě nedávno ke kontaktům netopýrů s lidmi nedocházelo. Virus se pak masově rozšířil na konci minulého roku z tržiště ve městě Wu-chan. Existuje také nepotvrzená teorie, že virus mohl uniknout z laboratoře v tomto městě.

Kdo je Saskia Sassenová

Saskia Sassenová
Foto: wikimedia
  • Narozena v roce 1947 v Haagu.
  • Na přelomu 80. a 90. letech patřila k první vědcům, kteří se zabývali pojmem globalizace.
  • Patří k autorům, věnujícím se takzvané sociologii města.
  • Napsala například knihy Globální město, Hosté a vetřelci, Ztráta kontroly: Suverenita ve věku globalizace.
  • Vyučuje na Kolumbijské univerzitě v New Yorku a na London School of Ecnomics.

Socioložka Sassenová upozorňuje, že lidstvo je postaveno před nezvyklou situaci. "V minulosti lidé mohli před nějakým problémem utíkat jinam. Migrovat, přesunout se. To ale v tomto případě nejde, není kam utéci. Řešíme to tím, že jsem za zdmi a okny. V místech, která lze uzavřít," uvádí socioložka, která byla letos v říjnu hostem konference Fórum 2000. Ta se kvůli pandemii uskutečnila on-line.

Koronavirus podle ní změní společnost v tom, že si lidé víc uvědomí svoji zranitelnost a že se navzájem potřebují.

Na konferenci se mluvilo také o budoucnosti liberální demokracie. Zda ji nehrozí postupná eroze nacionalismem, populismem a odporem částí některých společností vůči globalizaci. Ani v tomto bodě není profesorka Kolumbijské univerzity v New Yorku pesimistická. "Možná je liberální demokracie v určité krizi, ale dostane se z ní. Krize prostě k životu patří a mají očistnou funkci. Místo, kde se nic nemění a je věčně stabilní, je v podstatě nepředstavitelné, a pokud ano, není to, myslím, příliš atraktivní," uzavírá socioložka.

Video: Svět vkládá naděje do nové vakcíny proti nemoci covid-19

Německá firma BioNTech tvrdí, že jejich vakcína na COVID-19 je skoro stoprocentní. | Video: Reuters
 

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

Právě se děje

před 5 hodinami

Keňané volili prezidenta, poslance a senátory, komise může sčítat hlasy až týden

Keňané v úterý volili nového prezidenta, členy obou komor parlamentu a zástupce místních správ. I když se volební místnosti oficiálně uzavřely již v 16:00 SELČ, hlasování bylo podle BBC prodlouženo v místech, která se otevřela později. Hlavním tématem předvolební kampaně bylo řešení ekonomických problémů země. Na sečtení hlasů má volební komise maximálně sedm dní.

K letošním volbám se zaregistrovalo 22 milionů voličů. Keňská volební komise uvedla, že očekává volební účast kolem 60 procent. V posledních volbách v roce 2017 se k urnám dostavilo téměř 80 procent voličů.

O prezidentský post se ucházeli čtyři kandidáti. Vítěz nahradí dosavadní hlavu státu Uhurua Kenyattu, který po ukončení dvou mandátů nemá právo znovu kandidovat.

Keňské volby v minulosti provázely spory, obviňování z podvodů a také násilí. Jak píše agentura Reuters, Keňanům dělají největší starosti rychle rostoucí ceny potravin a hluboce zakořeněná korupce, takže mezi nimi panuje malá důvěra v to, že nová vláda něco změní.

Zdroj: ČTK
před 5 hodinami

Varnsdorfská textilka Velveta míří do insolvence, má dluhy přes 300 milionů

Tradiční výrobce oděvních textilií, společnost Velveta z Varnsdorfu na Děčínsku, nebyla schopna dostát svým závazkům vůči věřitelům, které přesahují 300 milionů korun. Byla proto nucena podat na sebe insolvenční návrh, informovaly dnes na webu Hospodářské noviny (HN).

Historie firmy sahá do roku 1777, kdy Josef Franz Anton Fröhlich zřídil ve Varnsdorfu tkalcovskou dílnu. Společnost se specializovala například na výrobu manšestru, dyftýnu nebo sametu. Sortiment doplňovaly oblekové tkaniny či tkaniny pro bytový dekorační textil a lůžkoviny.

"Ekonomická situace dlužníka se opět zhoršila s neočekávaným a razantním nárůstem cen elektřiny a plynu, který započal na konci roku 2021. Zvýšením cen energií se skokově zvýšily náklady na výrobu a na vlastní provoz obchodního závodu dlužníka," uvádí insolvenční návrh podaný ke Krajskému soudu Ústí nad Labem 8. srpna. Společnost s novými klienty vyjednala nové ceny, u dříve sjednaných zakázek se jí však nepodařilo zahrnout vyšší náklady, a proto nebyla schopna udržet svůj provoz v chodu.

Nadále však existují firmy Velveta Varnsdorf a Velveta Textilie, napsaly HN. První se podle obchodního rejstříku zabývá rozvodem tepla a elektřiny či barvením a chemickou úpravou textilií, druhá společnost se věnuje koupi zboží za účelem jeho dalšího prodeje.

Zdroj: ČTK
Další zprávy