Čína mění osnovy ve školách. Děti se mají učit, jak režim skvěle zvládl pandemii

Jana Václavíková Jana Václavíková
15. 11. 2020 7:01
Přestože celosvětová pandemie ani zdaleka neskončila, Čína téma koronaviru zařazuje do školních osnov. Děti se budou učit o tom, jak si komunistická strana s epidemií úspěšně poradila. A to i přesto, že existují důkazy o tom, že země důležité informace o šíření viru tajila, což vedlo k šíření nemoci covid-19 po celém světě.
Děti v Číně se vrátily do školních lavic.
Děti v Číně se vrátily do školních lavic. | Foto: Reuters

Nový obsah osnov nově schválila čínská vláda a týkat se bude žáků a studentů základních a středních škol. Zaměřuje se hlavně na reakci čínského režimu a způsob, jakým vláda pandemii zvládla. V Číně, kde se koronavirus poprvé objevil, se podle oficiálních dat nakazilo přes 90 tisíc lidí a čtyři tisíce z nich nemoci covid-19 podlehlo.

Pandemie koronaviru si celosvětově vyžádala už 1,2 milionu lidských životů a počet nakažených překročil 50 milionů.

Rozšíření osnov se dotkne více předmětů - nejen biologie a hodin zdravotní výchovy, ale také tělocviku, historie a čínské literatury, kde se podle britského deníku The Guardian budou studenti učit například o čínském "bojovném duchu", který pomohl pandemii porazit. 

"Studenti se budou učit o klíčových postavách a činech, které se objevily během snah o prevenci a kontrolu epidemie," cituje z prohlášení ministerstva školství britský deník. "Naučí se pěstovat veřejné povědomí a odhodlání, aby si rozšířili znalosti o výhodách socialismu s čínskými rysy", a učivo podle ministerstva dále "pomůže studentům porozumět základnímu faktu, že strana a stát vždycky dávají život a bezpečnost svých lidí na první místo". 

Obsahem učiva proto bude například účinnost přísných karantén, plošného testování nebo používání barevných zdravotních kódů při pohybu do různých částí města nebo země.

Jak budou nové výukové materiály konkrétněji vypadat, naznačuje i zpráva, kterou pekingská vláda vydala v červnu. V té se píše, že země "neztrácela čas" a sdílela informace a také genovou sekvenci koronaviru se Světovou zdravotnickou organizací a s vládami dalších zemí.

Zpráva také odmítá, že by místní vláda rozsah virové nákazy tajila. "Čínská vláda nic nezadržovala ani nezakrývala," dodal předseda národní zdravotní komise Ma Siao-wej. Podle serveru Sixth Tone, spadajícího pod mediální organizaci kontrolovanou čínskou vládou, je cílem dokumentu "zanechat správnou kolektivní paměť".

Toto prohlášení se však rozchází se zjištěními světových médií i se zvukovými záznamy z jednání WHO, které zveřejnila agentura AP. V nich zástupci organizace hovoří o tom, jak Čína zadržuje potřebné informace na prozkoumání viru. Zároveň zpráva odporuje informacím o perzekucích lékařů, kteří se snažili na šíření viru upozornit. Nejznámější případ se týkal doktora Li Wen-lianga, který před koronavirem varoval, dostal se do hledáčku policie a pak sám na nemoc covid-19 ve svých 33 letech zemřel.

Kromě vzdělání dětí místní vlády nabádají k opatrnosti před návratem viru i dospělé. Například provincie Kuang-tung zveřejnila seznam obsahující 33 položek, které by si lidé měli před zimou připravit, aby se úspěšně ubránili nejen před koronavirem, ale také před chřipkou.

Na seznamu jsou položky jako roušky, dezinfekční gely, baterka, píšťalka nebo provazový žebřík. Podobné dokumenty vydala i jiná města a na možnou zimní vlnu se připravují i nemocnice, které se zásobují ochrannými pomůckami a připravují záložní plány, aby měly dostatek lůžek pro nemocné. 

Video: Čína to s propagandou přehnala, i český vděk za roušky se obrací proti ní, říká Hála

Podle zprávy uniklé z vládních kruhů se prestiž Číny propadla nejníž od roku 1989, říká sinolog Martin Hála. | Video: Emma Smetana
 

Právě se děje

Další zprávy