Peking - Čína nepřestala s omezováním lidských práv kvůli olympiádě. Naopak je porušuje více než dříve, informovala organizace Amnesty International.
Podle zprávy této nevládní mezinárodní organizace se příprava srpnové olympiády v Pekingu nestala v Číně katalyzátorem reforem. Naopak - vláda přitvrzuje proti odpůrcům režimu, aby se Čína v očích světa zdála být stabilní.
Je stále více zřejmé, že mnoho ze současných represí se děje nikoliv navzdory olympiádě, ale kvůli olympiádě, píše se ve zprávě.
Studie například také kritizuje, že novinářům není umožněno objektivně informovat o dění v Číně a Tibetu.
Čínští politici uvedli, že Amnesty International je proti Číně zaujatá.
Amnesty International navíc Peking obvinila z nasazení hrubé síly proti čínským demonstrantům a naléhá na čínské úřady, aby zveřejnila informace o zadržených protestujících.
Organizace také vyzvala Mezinárodní olympijský výbor a světové vůdce, aby otevřeně hovořili o útisku v Číně, včetně situace v Tibetu.
Většina světových politiků olympiádu nehodlá bojkotovat. Navštívit Peking během her chtějí například americký prezident George Bush nebo britský premiér Gordon Brown.
Proti bojkotu olympiády se staví i český prezident Václav Klaus, přestože na olympiádu kvůli plánované operaci nepojede.
Kvůli porušování lidských práv naopak odmítl návštěvu olympiády polský premiér Donald Tusk. Z českých politiků odmítli účast kvůli politice čínské vlády například pražský primátor Pavel Bém (ODS) nebo ministr školství Ondřej Liška (SZ).
Čtěte také: Na olympiádě v Číně asi nebudou české politické špičky