Na pole na okraji čínského města Š’-ťia-čuang v provincii Che-bej přijela minulou středu těžká technika a stavaři, kteří začali chystat základy budov. Ty budou po dokončení sloužit jako karanténní centrum.
Na rozdíl od nemocnice ve Wu-chanu zařízení nebude sloužit nemocným, ale lidem, kteří přišli do kontaktu s někým, komu vyšel pozitivní test na koronavirus a zároveň měl příznaky nákazy. Lidi bez příznaků totiž Čína nezapočítává jako nemocné.
Rozsáhlý areál, který dokáže ubytovat více než čtyři tisíce lidí a bude zabírat 33 hektarů, by měl být dokončen každým dnem. Práce na něm probíhají i za tmy, ukazují záběry čínské státní televize. Chystané pokoje budou mít vlastní koupelnu, klimatizaci a také wi-fi připojení.
China rushes to build massive quarantine centre.
— AFP News Agency (@AFP) January 19, 2021
Thousands of prefabricated rooms fill a vast field on the outskirts of Shijiazhuang as construction crews work around the clock to erect a facility to curb the city's growing Covid-19 outbreakhttps://t.co/TkazEcOWJc pic.twitter.com/N4sSQBqpyL
Následně by v komplexu mohla najít dočasné ubytování i celá vesnice, ve které by se nákaza objevila, píše singapurský deník The Straits Times.
Přísný lockdown
Stavba karanténního centra začala poté, co se v severních provinciích země na začátku ledna objevily nové případy komunitního přenosu koronaviru. Koncem minulého týdne Čína odhalila 144 nových případů nákazy, což je nejvíce za posledních deset měsíců. Od loňského května také poprvé ohlásila úmrtí zapříčiněné nemocí covid-19.
Nákaza se měla od začátku roku šířit ve vesnicích, které podle centrální vlády nezareagovaly dostatečně rychle. Tři úředníci byli za nedbalost potrestáni. "Vesnice by měly odhalit, nahlásit, izolovat a léčit případy tak rychle, jak je to možné, aby se zastavil přenos," řekl podle britské stanice BBC Wu Chao, ředitel zdravotnického centra v Pekingu.
Když letos začal opět stoupat počet nakažených, Čína podnikla podobné kroky jako při loňské vlně ze začátku roku. Spustila masivní testování, které se dotklo asi 13 milionů lidí, a zavedla přísný lockdown zasažených oblastí.
Podle australské stanice ABC News jde o až 28 milionů lidí z provincií Che-bej a Chej-lung-ťiang a také části Pekingu. Tamní úřady pozastavily veřejnou dopravu a taxi služby, zavřely se školy a na pár dní i pošty.
Další opatření se stupňují podle počtu nakažených v dané oblasti - někteří lidé nesmějí opustit město, jiní podle hongkongského deníku South China Morning Post ani svůj domov. Vše potřebné si musejí objednat on-line a poté čekat, než jim to kurýr doveze až před dveře. Ven se dostanou pouze v případě nouze, anebo když se prokážou negativním testem na koronavirus.
Zatím není jasné, jak dlouho bude izolace těchto čínských oblastí trvat, podle magazínu Foreign Policy je ale pravděpodobné, že se kvůli obavám z nových mutací viru ještě rozšíří.
Testování mražených jídel
Přísná opatření se dotkla také dováženého mraženého zboží a jeho obalů, které Čína už dříve označila za možný zdroj přenosu koronaviru. Mražené potraviny v obchodech teď musí na sobě mít speciální QR kód. Ten po naskenování zákazníkům řekne, zda byl produkt a jeho obal otestován na koronavirus, informuje hongkongský deník.
Právě výrobky původem z Ruska režim viní z toho, že způsobily rozšíření viru na severu země. Peking to také využívá v argumentaci, že koronavirus ani nepochází z Číny. Zahraniční odborníci však dodávají, že vláda k tomu nepodala žádný přesvědčivý důkaz.