Šlo o první podobnou zbraňovou zkoušku ve vesmíru za posledních více než 20 let. Washington i Tokio požádaly Čínu o vysvětlení
Peking podle americké Rady národní bezpečnosti (NSC) provedl test 11. ledna. Balistická raketa středního doletu, vypálená z pozemní základny, dosluhující družici Feng Yun 1C ve výšce 865 kilometrů nad Zemí zničila.
"Jsme tím znepokojeni, a to jednak s ohledem na mírové využívání kosmu, jednak z bezpečnostního hlediska," reagoval na informace o testu hlavní tajemník japonské vlády Jasuhisa Šiozaki. Tokijský kabinet podle něj požádal Peking o potvrzení zkoušky a vysvětlení jejich cílů.
Kritikou nešetří ani Washington. "Vývoj a zkoušení takových zbraní není v souladu s duchem spolupráce, o niž obě země při civilním využití vesmíru usilují," uvedl mluvčí NSC Gordon Johndroe.
Peking: Mírové využití vesmíru respektujeme
Podle analytiků oslovených agenturou AP se zničený satelit mohl pohybovat ve stejné výšce jako některé americké špionážní družice. To by představovalo i nepřímé ohrožení obranného systému Spojených států.
Raketová technologie, kterou Peking použil, není nová - svědčí ale o rostoucích možnostech a schopnostech čínských ozbrojených sil. Přesný objem investic do zbrojení přitom Čína úzkostlivě tají.
Znepokojení nad testem vyjádřily kromě Japonska a USA i vlády Kanady a Austrálie.
Podle japonské agentury Kjódó už obdržel ministr zahraničních věcí Taró Aso z Pekingu odpověď. Našel v ní ujištění, že test je v souladu s mírovým využitím vesmíru.
Poslední známý raketový test v kosmu provedly Spojené státy ještě v dobách studené války, 13. září 1985. Washington poté ukončil tyto zkoušky kvůli obavám z možného poškození civilních i vojenských družic.