Jü-men - Jediný svišť dokázal na devět dní odříznout od světa centrum 300tisícového města ve střední Číně. Přenášel totiž dýmějový mor a nakazil muže, který ho zabil a nakrmil jím svého psa.
Úřady jednaly rozhodně a bez slitování. Do Jü-menu v provincii Kan-su poslaly stovky policistů a nechaly širší centrum města, kde muž zemřel, obklíčit.
Strážcům zákona rozkázaly nepouštět nikoho dovnitř ani ven.
Obří vězení
Na silnicích během chvíle vyrostly zátarasy a zhruba 300 000 lidí se znenadání ocitlo v obřím vězení. Jindy čilý ruch v uzavřených oblastech ustal.
U nikoho ze 151 lidí, kteří s nakaženým přišli do styku, se příznaky zahrnující horečku, třes, prudké bolesti v kloubech a únavu neprojevily. Úřady proto blokádu zrušily.
Co by se v uzavřené čtvrti dělo v případě, že by se nákaza šířila dál, si nikdo netroufá odhadovat.
Podle místních zdravotníků, na něž odkazuje britský deník The Independent, měla izolovaná komunita zásoby rýže, mouky a oleje "až na měsíc".
Co když se rozšíří ebola?
Mor je velmi nebezpečný tím, že může být přenášen i kapénkovou infekcí. Epidemie se tak může snadno šířit geometrickou řadou.
Bakterie Yersinia pestis vyvolává jedno z nejnebezpečnějších infekčních onemocnění na světě. V současné době je sice dobře léčitelné, pokud ale nakažení nedostanou antibiotika, umírají už během 36 hodin.
Ve 14. století proto dýmějový mor zabil zhruba polovinu Evropanů.
Stejný potenciál má i ebola, na niž lidstvo stále nenašlo účinný lék a jejíž současnou epidemii ve třech afrických státech se už týdny nedaří zastavit. Pokud by se vir masově rozšířil do některého z velkoměst, je pravděpodobné, že by úřadům nezbylo než postupovat podobně jako v Číně.