Čína přitvrdila proti muslimským Ujgurům. Zakázala používat jejich jazyk na školách

Peking podnikl další krok, který omezuje práva Ujgurů, muslimské menšiny žijící na západě Číny. Tentokrát zakázal užívání tradičního místního jazyka ve školství. Nejedná se o první podobné opatření ze strany čínské vlády. Už dříve zakázala Ujgurům nosit dlouhé vousy nebo dávat dětem jména vztahující se k islámu. Čína argumentuje bojem proti extremismu, zatímco lidskoprávní organizace protestují.
Ujgurové - ilustrační foto.
Ujgurové - ilustrační foto. | Foto: Ivo Dokoupil

Peking - Nemohou mít dlouhé vousy, pojmenovávat své děti výrazně muslimskými jmény a nově ani používat svůj jazyk ve školách.

Čínská vláda přitvrzuje v omezování práv Ujgurů, muslimské menšiny žijící na západě země.

V posledním nařízení Peking nakázal školám a školkám, aby nepoužívaly tradiční ujgurštinu. Místo toho mají "plně popularizovat běžný národní jazyk a písmo dané zákonem". Informoval o tom britský server The Independent

Číňané své kroky hájí tím, že bojují proti teroristům. S Ujgury má totiž Peking dlouhodobě problémy, které často přerůstají přímo v ozbrojené konflikty mezi vládou a největší čínskou muslimskou menšinou. 

Západočínskou provincii Sin-ťiang obývá 11,5 milionu Ujgurů. To je více než polovina celé muslimské populace v Číně.

Ujgurové ztrácejí svá práva

Z ujgurských škol musí zmizet tamní jazyk co nejdříve. Několik nejmenovaných učitelů potvrdilo Rádiu Svobodná Asie, že mandarínskou čínštinu zavedou už od podzimu.

Podle nařízení musí školy ujgurštinu vyřadit ze všech skupinových a veřejných aktivit a také z celkové správy vzdělávacího systému.

Zákaz ujgurštiny ale není jedinou represí ze strany Pekingu.

Už loni přišli ujgurští muži o možnost nosit na veřejnosti dlouhé vousy. Ženy se zase nesmějí zahalovat ve veřejné dopravě. A rodiče mají zakázáno dávat svým dětem jména, která příliš souvisejí s islámem, jako jsou Mekka nebo Korán. 

Čína opatření zdůvodňuje bojem proti islámskému extremismu. 

Střety mezi obyvateli v provincii Sin-ťiang si v posledních letech vyžádaly stovky obětí. Čínské úřady z většiny násilností obviňují ujgurské separatisty, které označují za teroristy.

Organizace na ochranu lidských práv ale varují před narůstajícím tlakem ze strany pekingské administrativy. Podobně hovoří i sami Ujgurové.

"Vynucováním změn už na předškolní úrovni se čínská vláda snaží zničit ujgurštinu již v kolébce. Není to nic jiného než kulturní genocida," řekl britskému serveru Ilshat Hassan, zástupce Americké asociace Ujgurů.

Když jsem do něj poprvé řízl skalpelem, viděl jsem, jak mu teče krev. To je indikátor, že srdce stále bije, říká bývalý onkologický chirurg Tohti. | Video: DVTV, Emma Smetana
 

Právě se děje

Další zprávy