Hromadné zatýkání v Číně. V cele jsou právníci i cizinci

Barbora Roubalová
15. 7. 2015 21:22
Kromě obhájců lidských práv se zaměřila čínská policie i na řadu aktivistů. Podle úřadů se jedná o kriminální skupinu, která narušuje veřejný pořádek.
Protesty v Hongkongu v prosinci minulého roku.
Protesty v Hongkongu v prosinci minulého roku. | Foto: Reuters

Peking - V Číně se znovu hromadně zatýká. Policie v uplynulých dnech zadržela nebo vyslechla více než stovku čínských právníků a aktivistů, píše deník The Guardian.

Několik Číňanů je po razii nezvěstných.

Za mříže se dostali i lidé ze zahraničí. Čínské úřady od minulého týdne bez obvinění zadržují skupinu 11 cizinců, hlavně Britů a Jihoafričanů.

Uvěznění cizinci jsou členy jihoafrické organizace Gift of Givers. Do Číny přijeli jako turisté, Peking je ale podezírá z napojení na "teroristickou organizaci", informovala ve středu agentura AFP.

"Kriminální gang"

V případě zatčených Číňanů jde podle čínských médií o "kriminální gang". Organizace Amnesty International ale upozornila, že mnozí ze zadržených dělali obhájce v případech týkajících se lidských práv, svobody projevu a zneužití pravomocí.

Problémy mají kromě nich i organizátoři peticí či aktivisté působící na sociálních sítích.

 

Policie zasahovala hlavně v pekingské právní firmě Feng-žuej. Její zaměstnance viní z nelegálního najímání protestujících a ovlivňování soudních rozhodnutí "ve jménu hájení spravedlnosti a veřejného zájmu".

Podle úřadů mají na svědomí řadu "kontroverzních incidentů" a narušování veřejného pořádku.

Za mřížemi tak skončil šéf firmy Čou Š-feng, který obhajoval novinářku, co spolupracovala s německým týdeníkem Die Zeit na reportáži o prodemokratických protestech v Hongkongu.

Mezi pohřešovanými je i Li Hepong, hájící práva těch, jež byli na základě soudních rozhodnutí násilně vystěhování. Zastupoval i slepého aktivistu Čchen Kuang-čchenga, který bojoval za ženská práva či proti nuceným potratům a z domácího vězení uprchl do USA.

Advokátka Falun Gong

Zatýkání začalo už minulý čtvrtek. Wang Jü, právnička z Feng-žuej, zmizela brzy ráno.

Předtím ještě stihla odeslat přátelům zprávu. Píše v ní, že vypadla elektřina i internetové připojení a že se někdo snaží vloupat k ní do bytu.

Mezi advokátčiny klienty patřili lidé z duchovního hnutí Falun Gong, které je v Číně zakázáno. Praktikující meditativních cvičení jsou v zemi stíhaní a existuje řada důkazů o jejich mučení.

Wang Jü zastupovala také akademika Ilhama Tohtiho z menšinového etnika muslimských Ujgurů, obviněného ze separatismu. Soud ho shledal vinným a poslal do vězení na doživotí.

Ujgurům čínská vláda připisuje teroristické útoky v oblasti Sin-ťiang. Při pondělním zásahu proti nim zastřelila čínská policie tři lidi.

Podezřelý islám

S Ujgury zjevně souvisí i zatýkání cizinců z Gift of Givers. Podle čínských úřadů sledovali někteří ze zadržených ve svém hotelovém pokoji v severočínské autonomní oblasti Vnitřní Mongolsko propagandistická videa jisté zakázané organizace. 

Cizince, kteří byli na 47denní cestě po Číně, Číňané zadrželi na letišti ve městě Ordos. "Tito lidé nemají žádnou spojitost s teroristy a ve svých zemích mají čistý trestní rejstřík," tvrdí organizace Gift of Givers.

Gift of Givers o sobě na svých internetových stránkách říká, že je humanitární organizací inspirovanou súfismem, což je mystická forma islámu. Nevládní zahraniční organizace ale nejsou v Číně zrovna v oblibě.

Peking minulý rok nařídil rozsáhlé vyšetřování těch, které v zemi působí. A zaměřil se právě na humanitární organizace spojené s náboženskými hnutími.

Zvláště na islám úřady pohlížejí s nedůvěrou. Peking totiž tvrdí, že čelí rostoucí islamistické hrozbě, připomíná agentura AFP.

Podle něj ji představuje hlavně menšinové muslimské etnikum Ujgurů, kteří žijí v autonomní oblasti Sin-ťiang na západě země.

Prezident slíbil právní stát

Minulý rok se přitom zdálo, že v Číně dojde k reformám, které omezí propojení zejména soudní moci s politikou.

Kromě snížení korupce slibovala čínská vláda, že přestane mučit a používat donucovací prostředky při výsleších. Už v té době se však prezident Si Ťin-pching nechal slyšet, že principy právního státu jsou "nožem, jehož rukověť svírá strana a lid".

Podle Williama Nee z Amnesty International je ale poslední hromadné zatýkání výsměchem prezidentovým slibům o právním státě.

 

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

Právě se děje

Další zprávy