Čínští Ujguři už nepojmenují své dítě Islám nebo Mekka. Peking jim zakázal muslimská jména

ČTK František Typovský, ČTK
28. 4. 2017 22:00
Peking pokračuje v omezování práv ujgurské muslimské menšiny ve východočínské provincii Sin-ťiang. Na začátku dubna ženám zakázal zahalovat si obličej na letištích nebo vlakových nádražích. Muži tu zase nesměli nosit dlouhé vousy. Nově Čína zakázala pojmenovávat děti jmény, která by příliš souvisela s muslimským vyznáním. Peking opatření zdůvodňuje bojem proti islámskému extremismu.
Ujgurové v Číně.
Ujgurové v Číně. | Foto: Ivo Dokoupil

Hongkong - Jména jako Islám nebo Mekka se už mezi novorozenci ve východočínské provincii Sin-ťiang neobjeví.

Peking tamní menšině Ujgurů zakázal pojmenovávat své děti některými muslimskými jmény. Informoval o tom německý magazín Spiegel.

Čínským úřadům konkrétně vadí taková jména, která příliš souvisejí s islámem. Jsou jimi například Saddám, Mekka, Islám, Džihád nebo Korán.

Pokud by se rodiče přece jen pro některé ze seznamu zakázaných jmen rozhodli, úřady by jejich potomky nezaregistrovaly do systému. Děti by tak například nemohly být přijaty do školy nebo by přišly o přístup ke zdravotním službám.

Zákaz dlouhých vousů a zahalených obličejů

Peking proti Ujgurům nezakročil poprvé. Už na začátku dubna přijal nařízení, které v provincii Sin-ťiang vykázalo z veřejné dopravy ženy se zahaleným obličejem. Muži zase nesmí nosit dlouhé vousy.

Čína opatření zdůvodňuje bojem proti islámskému extremismu.

Provincii Sin-ťiang obývá téměř 11,5 milionu muslimských obyvatel, což je skoro polovina vyznavačů islámu v celé Číně.

Střety mezi obyvateli v této oblasti si v posledních letech vyžádaly stovky obětí. Čínské úřady z většiny násilností obviňují ujgurské separatisty, které označují za teroristy.

Organizace na ochranu lidských práv proti novým omezením protestují a zároveň varují, že mohou způsobit pravý opak toho, čeho chce Peking dosáhnout.

"Jestliže to vláda se stabilizací regionu myslí vážně, tak by měla tyto represivní postupy zmírnit, a nikoliv zpřísnit," uvedla pro britský list The Guardian Susan Richardsonová, zástupkyně lidskoprávní organizace Human Rights Watch v Číně.

Čína představila novou letadlovou loď | Video: Reuters
 

Právě se děje

před 17 minutami

Trump zrušil veškeré sankce, které USA uvalily na Turecko kvůli operaci v Sýrii

Americký prezident Donald Trump nařídil zrušit veškeré sankce, které Spojené státy minulý týden uvalily na Turecko kvůli jeho vojenskému vpádu na severovýchod Sýrie. Trump to oznámil na tiskové konferenci s tím, že Turecko informovalo americkou vládu, že v Sýrii ukončí bojové operace a že klid zbraní bude trvalý.

Trump také naznačil, že sankce proti Turecku mohou být opět uvaleny, pokud by se "stalo něco, co by se mu nelíbilo".

Zdroj: ČTK
před 19 minutami

Pohledávky britské Citibank vůči OKD jsou platné, rozhodl soud

Pohledávky za více než deset miliard korun, které za společností OKD přihlásila v roce 2016 britská banka Citibank, jsou oprávněné. Rozhodl o tom Krajský soud v Ostravě. Rozhodnutí zatím není pravomocné. Spor pravděpodobně bude pokračovat u vyšší instance, protože zástupce insolvenčního správce i státní zástupce se odvolají. Rozhodnutí soudu právníci obou stran odmítli komentovat.

Těžební firma OKD se do úpadku dostala v roce 2016. Insolvenční správce Lee Louda tehdy pohledávky Citibank zamítl, a banka se tak nemohla účastnit insolvenčního řízení, jinak by byla největším věřitelem firmy. Citibank zastupuje držitele dluhopisů, které vydala v roce 2014 společnost New World Resources (NWR), jež v té době byla majitelem OKD. Společnost OKD za tyto závazky ručila.

Zdroj: ČTK
Další zprávy