Čínští Ujguři už nepojmenují své dítě Islám nebo Mekka. Peking jim zakázal muslimská jména

ČTK František Typovský, ČTK
28. 4. 2017 22:00
Peking pokračuje v omezování práv ujgurské muslimské menšiny ve východočínské provincii Sin-ťiang. Na začátku dubna ženám zakázal zahalovat si obličej na letištích nebo vlakových nádražích. Muži tu zase nesměli nosit dlouhé vousy. Nově Čína zakázala pojmenovávat děti jmény, která by příliš souvisela s muslimským vyznáním. Peking opatření zdůvodňuje bojem proti islámskému extremismu.
Ujgurové v Číně.
Ujgurové v Číně. | Foto: Ivo Dokoupil

Hongkong - Jména jako Islám nebo Mekka se už mezi novorozenci ve východočínské provincii Sin-ťiang neobjeví.

Peking tamní menšině Ujgurů zakázal pojmenovávat své děti některými muslimskými jmény. Informoval o tom německý magazín Spiegel.

Čínským úřadům konkrétně vadí taková jména, která příliš souvisejí s islámem. Jsou jimi například Saddám, Mekka, Islám, Džihád nebo Korán.

Pokud by se rodiče přece jen pro některé ze seznamu zakázaných jmen rozhodli, úřady by jejich potomky nezaregistrovaly do systému. Děti by tak například nemohly být přijaty do školy nebo by přišly o přístup ke zdravotním službám.

Zákaz dlouhých vousů a zahalených obličejů

Peking proti Ujgurům nezakročil poprvé. Už na začátku dubna přijal nařízení, které v provincii Sin-ťiang vykázalo z veřejné dopravy ženy se zahaleným obličejem. Muži zase nesmí nosit dlouhé vousy.

Čína opatření zdůvodňuje bojem proti islámskému extremismu.

Provincii Sin-ťiang obývá téměř 11,5 milionu muslimských obyvatel, což je skoro polovina vyznavačů islámu v celé Číně.

Střety mezi obyvateli v této oblasti si v posledních letech vyžádaly stovky obětí. Čínské úřady z většiny násilností obviňují ujgurské separatisty, které označují za teroristy.

Organizace na ochranu lidských práv proti novým omezením protestují a zároveň varují, že mohou způsobit pravý opak toho, čeho chce Peking dosáhnout.

"Jestliže to vláda se stabilizací regionu myslí vážně, tak by měla tyto represivní postupy zmírnit, a nikoliv zpřísnit," uvedla pro britský list The Guardian Susan Richardsonová, zástupkyně lidskoprávní organizace Human Rights Watch v Číně.

Čína představila novou letadlovou loď | Video: Reuters
 

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

Právě se děje

před 1 hodinou

Důvěra v českou ekonomiku opět klesla, firmy trápí zdražovaní materiálů

Důvěra v českou ekonomiku se v září meziměsíčně potřetí snížila, proti srpnu klesla o 2,4 bodu na 96,2 bodu. Zhoršila se u podnikatelů i spotřebitelů. Důvodem pesimismu firem je pokračující nedostatek materiálů a jejich zdražovaní, u spotřebitelů vyvolává obavy zvyšování cen. Na webu o tom v pátek informoval Český statistický úřad (ČSÚ). V meziročním srovnání jsou ale všechny indikátory vyšší.

Zdroj: ČTK
před 1 hodinou

Na Sardinii zadrželi bývalého katalánského premiéra Puigdemonta, Madrid ho viní ze vzpoury

Policie na Sardinii ve čtvrtek večer zadržela bývalého katalánského premiéra Carlese Puigdemonta. Podle katalánského deníku La Vanguardia současného europoslance zadržela na základě zatykače, který vydal španělský nejvyšší soud. Madrid ho viní ze vzpoury kvůli referendu o nezávislosti Katalánska v roce 2017. Politik by měl v pátek stanout před italským soudem.

Puigdemont odcestoval na Sardinii, aby se zúčastnil folklórního festivalu a jednal s tamními politiky. Sardinie totiž patří k regionům, kde se část politiků snaží prosadit nezávislost na Itálii. "Když přistál na letišti v Algheru, tak ho zadržela policie," uvedla v prohlášení Puigdemontova poslanecká kancelář.

Soud v Sassari by měl nyní rozhodnout, zda politika vydá do Španělska či nikoliv. Stání je naplánováno na dnešní dopoledne, ačkoliv podle agentury ANSA není jasné, zda soudce rovnou rozhodne o extradici. "Věříme, že justiční orgány Puigdemonta propustí. Je to už počtvrté, co se tohle stalo," prohlásil politikův právní obhájce Gonzalo Boyer.

Puigdemont je členem Evropského parlamentu, který ho ale zbavil poslanecké imunity. Proti tomuto rozhodnutí podal katalánský politik námitku k soudu, který o ní ještě nerozhodl. Katalánský politik žije trvale v Belgii, která ho do Španělska nevydala. Tam ho státní zástupci chtějí soudit za uspořádání referenda o nezávislosti v říjnu roku 2017 a další aktivity ve prospěch nezávislosti Katalánska. Puigdemont byl tehdy katalánským premiérem a separatističtí politici vypsali plebiscit navzdory nesouhlasu vlády v Madridu a soudů.

Zdroj: ČTK
Další zprávy