reklama
 
 

Čínská policie zabila 28 údajných teroristů, kteří v září zaútočili v dole v Sin-ťiang

20. 11. 2015 7:33
Zpráva o zabití 28 lidí je prvním oficiálním potvrzením útoku, při němž 18. září zemřelo 11 civilistů a pět policistů. Čínské úřady až dosud ke zprávě šířené některými zahraničními médii mlčely, avšak nyní oznámily, že téměř dvouměsíční rozsáhlé pátrání, na němž se v místních horách podílelo na 10 tisíc lidí, dovedlo bezpečnostní složky ke skupině 29 podezřelých. Až na jednu osobu, která byla zadržena, všichni zemřeli. Útok měli patrně na svědomí ujgurští separatisté, o nichž Čína hovoří jako o teroristech.

Peking - Čínská policie zlikvidovala skupinu 28 lidí, kteří údajně stáli za zářijovým útokem v dole v neklidné provincii Sin-ťiang.

Podle agentury Reuters o tom informovala čínská státní média s odvoláním na místní představitele. Útok, při němž zemřelo 16 lidí, měli podle médií patrně na svědomí ujgurští separatisté, o nichž Čína hovoří jako o teroristech.

Páteční zpráva je prvním oficiálním potvrzením útoku, při němž 18. září zemřelo 11 civilistů a pět policistů.

Čínské úřady až dosud ke zprávě šířené některými zahraničními médii mlčely, avšak nyní oznámily, že téměř dvouměsíční rozsáhlé pátrání, na němž se v místních horách podílelo na 10 tisíc lidí, dovedlo bezpečnostní složky ke skupině 29 podezřelých. Až na jednu osobu, která byla zadržena, všichni zemřeli.

Ujgurové jsou převážně muslimové a Peking útoky v Sin-ťiangu připisuje muslimským "teroristům", kteří podle úřadů vážně ohrožují národní bezpečnost. Exilové ujgurské skupiny a aktivisté bojující za lidská práva ale uvádějí, že hlavní příčinou nepokojů je čínská represivní politika a snaha Pekingu omezit islám a potlačit ujgurskou kulturu.

autor: ČTK | 20. 11. 2015 7:33

Související

  Pokračujte dál

  Hlavní zprávy

  reklama
  reklama
  reklama
  reklama
  reklama
  reklama