Čínská policie zabila 28 údajných teroristů, kteří v září zaútočili v dole v Sin-ťiang

ČTK ČTK
20. 11. 2015 7:33
Zpráva o zabití 28 lidí je prvním oficiálním potvrzením útoku, při němž 18. září zemřelo 11 civilistů a pět policistů. Čínské úřady až dosud ke zprávě šířené některými zahraničními médii mlčely, avšak nyní oznámily, že téměř dvouměsíční rozsáhlé pátrání, na němž se v místních horách podílelo na 10 tisíc lidí, dovedlo bezpečnostní složky ke skupině 29 podezřelých. Až na jednu osobu, která byla zadržena, všichni zemřeli. Útok měli patrně na svědomí ujgurští separatisté, o nichž Čína hovoří jako o teroristech.
Ilustrační foto.
Ilustrační foto. | Foto: Reuters

Peking - Čínská policie zlikvidovala skupinu 28 lidí, kteří údajně stáli za zářijovým útokem v dole v neklidné provincii Sin-ťiang.

Podle agentury Reuters o tom informovala čínská státní média s odvoláním na místní představitele. Útok, při němž zemřelo 16 lidí, měli podle médií patrně na svědomí ujgurští separatisté, o nichž Čína hovoří jako o teroristech.

Páteční zpráva je prvním oficiálním potvrzením útoku, při němž 18. září zemřelo 11 civilistů a pět policistů.

Čínské úřady až dosud ke zprávě šířené některými zahraničními médii mlčely, avšak nyní oznámily, že téměř dvouměsíční rozsáhlé pátrání, na němž se v místních horách podílelo na 10 tisíc lidí, dovedlo bezpečnostní složky ke skupině 29 podezřelých. Až na jednu osobu, která byla zadržena, všichni zemřeli.

Ujgurové jsou převážně muslimové a Peking útoky v Sin-ťiangu připisuje muslimským "teroristům", kteří podle úřadů vážně ohrožují národní bezpečnost. Exilové ujgurské skupiny a aktivisté bojující za lidská práva ale uvádějí, že hlavní příčinou nepokojů je čínská represivní politika a snaha Pekingu omezit islám a potlačit ujgurskou kulturu.

 

Právě se děje

před 7 hodinami

Seemanová překonala český rekord i na kraulové čtyřstovce

Plavkyně Barbora Seemanová překonala v Taškentu další český rekord. Po čtvrteční kraulové dvoustovce posunula nejlepší čas i na dvojnásobné trati. Časem 4:08,89 vylepšila svůj předchozí rekordní zápis z loňského mistrovství světa v Kwangdžu o 84 setin sekundy.

"Čtyřstovka se mi stejně jako včera dvoustovka jela skvěle. Cítila jsem silný záběr, což je pro mě hodně důležité. I když je to čtyřstovka, která vždycky bolí, tak jsem se snažila ke konci do toho ještě kopnout, ale abych nevytuhla, což se ale pochopitelně trochu stalo," popsala rekordní závod dvacetiletá Seemanová v tiskové zprávě.

"Opět skvělý výsledek, vylepšený osobní rekord, český rekord, no prostě paráda. Stále ale cílíme na olympijský A-limit, který Báře stále uniká. Na druhou stranu se zlepšuje a uvidíme, co se stane na jaře," uvedla trenérka Petra Škábová.

Na vynikající časy z International Swimming League v Budapešti navázala v Taškentu Simona Kubová. Po náročném programu posledních týdnů dokázala na 100 metrů znak zaplavat čas 1:00,03 a zopakovat olympijský A-limit. Ten už má splněný od loňského jara.

Zdroj: ČTK
Další zprávy