Peking - Do zahájení letních olympijských her v Pekingu zbývá necelých 14 měsíců. Čas jít do sebe, zaznívá ze zodpovědných míst v nejlidnatější zemi světa.
Čína se na jednu stranu těší, že se světu předvede jako schopný hostitel největšího sportovního svátku planety, na druhou stranu ale na povrch probublávají obavy z možné mezinárodní ostudy, pokud vše neproběhne tak, jak by mělo.
Pod drobnohledem těch, jimž leží na srdci pověst Číny, se ocitají i nejrůznější národní zlozvyky, jako je plivání, kouření či nadávání na veřejnosti.
Nadávání jako národní sport
Vymýcení či alespoň omezení prvních dvou zmiňovaných neřestí po dobu trvání olympiády už se stalo předmětem veřejných kampaní, které čínské úřady v souvislosti s blížícím se podnikem zahájily.
Nyní je na řadě další bolavé místo. K hlasům, jež volají po nekompromisním zákazu nadávání na veřejnosti, se čerstvě přidal i list China Daily, který se jako jediný celostátní deník vycházející v angličtině sám označuje za "okno do Číny".
"Od obyvatel Pekingu se očekává, že během největší sportovní události této planety světu předvedou, nakolik spořádaný čínský národ je," píše ve svém příspěvku nazvaném "Čas na kampaň proti nadávání" komentátor listu Cou Chan-žu.
Přiznává však, že jde spíše o zbožné přání, neboť o lidech z hlavního města se prý všeobecně ví, že pro sprosté slovo nejdou daleko.
Celostátní zákaz
"Provolávání obscénností při různých sportovních akcích je natolik běžné, že se považuje za jakýsi národní sport," píše Cou, který se dovolává slavné minulosti Říše středu, kdy lidé z celé Asie jezdili obdivovat čínskou kulturu a učit se z ní.
"Jak by mohli potomci draka zklamat své předky a poškodit obraz čínské lidu a kultury?" varuje komentátor China Daily před mezinárodní blamáží.
Nejde prý však jen o to, jak si zachovat tvář během olympiády. Kampaň proti veřejnému kletí by podle Coua měla být jen začátkem hlubší a trvalé přeměny čínské veřejnosti a jejích mravů
"Vláda by vedle veřejné osvěty měla zvážit i legislativní kroky. Pokud chybí zákon, který by zakazoval používání obscénních výrazů na veřejnosti, přijměme ho. Pokud už takové normy máme, vynucujme jejich dodržování," uzavírá komentátor.