Pod olympijskými kruhy kouření zakázáno

Lenka Málková
31. 5. 2006 0:00
Praha - Budou olympijské hry v Pekingu zelené, tedy nekuřácké? Uvnitř: INTERAKTIVNÍ GRAFIKA
V České republice každý den zemře na nemoci související s kouřením 50 lidí, ročně je to 18 tisíc Čechů, kteří umírají v souvislosti s kouřením.
V České republice každý den zemře na nemoci související s kouřením 50 lidí, ročně je to 18 tisíc Čechů, kteří umírají v souvislosti s kouřením. | Foto: Aktuálně.cz

V zemi, kde kouří více než 350 milionů lidí a stát má monopol na tabákové výrobky, to půjde jen těžce. Organizátoři se o to ale přece jen chtějí pokusit.

Čang Pin z čínského ministerstva zdravotnictví doufá, že ve veřejných budovách stejně jako v dopravě bude během olympiády kouření zakázáno.

Foto: Aktuálně.cz

Hry v Pekingu: režimu půjde o prestiž

Turín je minulostí, nejbližší olympijskou stanicí bude za dva roky Peking.

První zelené hry - Barcelona 1992

Historie "zelených her" bez kouření není příliš dlouhá. Jako první přišla v tímto návrhem Barcelona v roce 1992 a totéž se opakovalo v Sydney o osm let později. Země, která světu olmypijské hry dala, se ke kouření tak radikálně nepostavila. V Aténách 2004 se proto ve vyhrazených prostorách kouřit mohlo.

Infobox

Kouření - Čína

PŘEČTĚTE SI:

  • Vláda nutí Španěly, aby přestali kouřit
  • Zákaz kouření? Italové si ho pochvalují
  • Anglie zakázala kouření na veřejnosti

V případě Číny bude i krátkodobé omezení kouření složitější. Země středu je největší producent tabákových výrobků na světě a veškerá výroba zůstává stále v rukou státu. Tabákový průmysl navíc zaměstnává nezanedbatelných 60 milionů lidí.

Přitom následky kouření jsou v nejlidnatější zemi světa katastrofální. Ročně tam kvůli němu a neadekvátní lékařské péči umírá až milion osob.

Podle průzkumů vědců by se tento počet mohl ale ještě zvýšit a v roce 2050 vystoupit na tři miliony. Světová zdravotnická organizace proto tlačí na Peking, aby přijala zákony omezující kouření a zvýšila daně z tabákových výrobků, které jsou nejnižší na světě.

Hongkongská lékařka Judith Mackayová považuje organizování her bez kouření za pokrok pro Čínu. "Zákaz kouření je především symbolickým krokem," prohlásila Mackayová."Olympijské hry jsou oslavou zdraví a fyzické kondice a kouření se s tím neslučuje.

V Bhútánu jsou zákony nejpřísnější

Světová zdravotnická organizace (WHO) vyhlašuje 31. května již po osmnácté Světový den bez tabáku a snaží se tak poukázat na škodlivost tabákových výrobků.

Bhútán je jedinou zemí světa, která zakázala prodej tabákových výrobků.
Bhútán je jedinou zemí světa, která zakázala prodej tabákových výrobků. | Foto: Aktuálně.cz

Jedinou zemí na světě, která úplně zakázala prodej tabákových výroků, je již několik let Bhútán.

V tomto roce přistoupila k omezení kouření také země doutníků  - Kuba. V únoru omezila kouření na veřejných prostranstvích a v uzavřených prostorách.

Kouření na pracovištích a veřejných místech zakazuje také Austrálie nebo Kanada. V uzavřených prostorách se nesmí kouřit v Indii či Íránu. Obě země však mají s dodržováním zákonů značné problémy.

Spojené státy nechávají rozhodnutí na jednotlivých státech. Kalifornie tak má již od roku 19930 nejtvrdší protikuřácký zákon.

Poslední země světa, která protikuřácký zákon uvedla do praxe, patří Keňa. Od pondělí se tam nesmí kouřit na veřejných prostranstvích, pracovištích či letištích. Sousední Tanzanie má podobný zákon již od roku 2003.

K omezení přistupují i evropské státy

Protikuřácké zákony přijala během uplynulých pár let celá řada evropských i světových zemí. 

Kouření ve španělských restauracích a barech je od začátku tohoto roku kontrolováno.
Kouření ve španělských restauracích a barech je od začátku tohoto roku kontrolováno. | Foto: Reuters

V Evropě přistoupily z zákazům vlády v Irsku (březen 2003), Nizozemí (leden 2004), Itálii (leden 2005) nebo Španělsku (leden 2006). Kouření omezuje také Norsko (od roku 2004) a Švédsko, které k regulaci přistoupilo o rok později.

V Černé hoře platí kromě řady omezení také přísný zákaz reklamy na tabákové výrobky.

Francie zase v říjnu 2003 zvedla ceny cigaret o 20 procent a doufala v pokles spotřeby tabákových výrobků. Bohužel se nic nezměnilo.

Poslední evropskou zemí, která kouření omezila zákonem, je Skotko. Velká Británie svůj protikuřácký zákon teprve schvaluje.

Cigaretu si školáci v Belgii dají už jen s odznáčkem a v kleci.
Cigaretu si školáci v Belgii dají už jen s odznáčkem a v kleci. | Foto: Aktuálně.cz

V Evropské unii kuřáků ubývá

Zatímco v roce 2002 kouřilo v Evropské unii 33 procent jejích občanů, loni v srpnu to bylo "jen" 27 procent.

GRAFIKA: Protikuřácké zákony v Evropské unii

 

Právě se děje

před 1 hodinou

Marcon chce posílit vztahy s Bidenovou Amerikou. Prezidenti chtějí spolupracovat v rámci WHO

Nový americký prezident Joe Biden v neděli poprvé od nástupu do funkce mluvil se svým francouzským protějškem Emmanuelem Macronem a vyjádřil touhu po upevnění vzájemných vztahů obou zemí, uvedl Bílý dům. Podle Macrona měli oba vůdci velmi blízké názory, a to zejména co se týče přístupu k mezinárodním problémům, jakými je například boj s pandemií či klimatickými změnami, uvedl Elysejský palác.

Prezidenti se shodli na nutnosti spolupracovat v oblasti globálního veřejného zdraví v rámci Světové zdravotnické organizace (WHO). Z té USA vyvedl předchozí prezident Donald Trump, Biden však hned po nástupu do funkce nařídil, aby se k ní Spojené státy vrátily. Stejně tak tomu bylo i u pařížské klimatické dohody z roku 2015.

Zdroj: ČTK
před 2 hodinami

Koulař Crouser vylepšil 32 let starý halový světový rekord

Americký koulař Ryan Crouser vytvořil na mítinku ve Fayetteville světový halový rekord. Osmadvacetiletý olympijský vítěz z Ria de Janeiro předčil pokusem 22,82 metru o šestnáct centimetrů výkon krajana Randyho Barnese, který se v čele historických tabulek držel 32 let.

Crouser se na devět centimetrů přiblížil svému absolutnímu maximu z loňského roku. Pod střechou měl jeho dosavadní osobní rekord hodnotu 22,60. Ve Fayetteville Barnsův výkon překonal dokonce dvakrát. Nejdál poslal kouli hned v první sérii, ve třetí ještě předvedl pokus dlouhý 22,70.

"Velmi dobrý start do roku 2021," řekl televizi ESPN Crouser. Historickým zápisem si upevnil první místo v letošních tabulkách, v nichž se za něj v sobotu zařadil výkonem 21,48 český rekordman Tomáš Staněk.

Barnes zůstává nadále absolutním světovým rekordmanem výkonem 23,12 z roku 1990. Za 23 metrů poslal 7,26 kg těžké náčiní také němec Ulf Timmermann (23,06), Crouser se výkonem 22,91 dělí o třetí místo v tabulkách s krajanem Joem Kovacsem a Italem Alessandrem Andreiem.

před 2 hodinami

Portugalský prezident de Sousa podle odhadů obhájil mandát

Portugalský prezident Marcelo Rebelo de Sousa podle odhadů obhájil mandát, hned v prvním kole dnešních voleb se mu podařilo získat přes polovinu hlasů. S odkazem na projekci veřejnoprávní televize RTP o tom informují tiskové agentury.

De Sousa, který je zástupcem pravého středu, si podle odhadů zajistil 57 až 62 procent odevzdaných hlasovacích lístků. V čele Portugalska tak bude dalších pět let.

Další zprávy