Hry v Pekingu: režimu půjde o prestiž

Martin Novák Martin Novák
28. 2. 2006 11:00
Peking - Turín je minulostí, nejbližší olympijskou stanicí bude za dva roky Peking. UVNITŘ INFOGRAFIKA
Foto: Aktuálně.cz

Po 24 letech se hry uskuteční v zemi s totalitním režimem.

Naposledy byla tak kontroverzním dějištěm letní olympiády v roce 1980 Moskva. Na protest proti invazi Rudé armády do Afghánistánu nakonec zástupci mnoha zemí v sovětské metropoli chyběli.

Poslední "totalitní" olympiádou byly v roce 1984 zimní hry v tehdy jugoslávském Sarajevu.

Za dva roky se sportovci setkají v Číně a hry se tedy vrátí do nesvobodné země s nedemokratickým režimem. Už proto půjde o tak trochu jinou olympiádu, volba Pekingu má ve světě více kritiků než kterákoliv jiná z předchozích let.

Otázky jsou dvě. Má země, která v takové míře porušuje lidská práva, nárok pořádat hry necelých dvacet let po masakru studentů na pekingském náměstí Tchien an-men? A bude Čína schopna organizačně a finančně takový podnik zvládnout?

Sinolog: Hry posílí vládnoucí režim

První otázka asi nepřestane svět rozdělovat. Mezinárodní olympijský výbor už ale jednou rozhodl a zpět svůj verdikt rozhodně nevezme. Zatímco při kandidatuře na rok 2000 čínská metropole ještě těsně o dva hlasy prohrála se Sydney, na rok 2008 už konkurenta neměla.

Hlídkující voják na centrálním pekingském náměstí Tchien an-men.
Hlídkující voják na centrálním pekingském náměstí Tchien an-men. | Foto: Aktuálně.cz

Sinolog Rudolf Fürst z pražského Ústavu mezinárodních vztahů se domnívá, že uspořádání her ještě více pomůže režimu a naopak oslabí jeho kritiky.

"Hlavním důvodem, proč vláda stála o hry, je prestiž. Chce prezentovat před celým světem pokrok Číny, čínské reformy. Olympiády i doma propagandisticky jistě využije a domnívám se, že disidenti nebudou mít mnoho šancí na svoji prezentaci. Jednak jich je málo a jednak je bude po dobu her nepochybně ještě pozorněji hlídat tajná policie," uvedl Fürst pro Aktuálně.cz.

Olympijský výbor Číňany chválí

O tom, že Číňané dokáží uspořádat kvalitní olympiádu, pochybuje málokdo. Prezident Mezinárodního olympijského výboru Jacques Rogge v Turíně Číňany pochválil.

"Nepochybuji, že to budou skvělé hry. Jsem ohromen, jak kvalitně je příprava řízena," řekl na adresu Pekingu na tiskové konferenci Rogge.

To ostře kontrastuje s kritikou, kterou výbor před čtyřmi lety adresoval předchozím pořadatelům z Atén a dokonce vyhrožoval, že Řekům hry odebere.

Čínský režim uvolnil na hry předběžně částku 40 miliard dolarů. Velká část sportovišť bude dokončena v předstihu, olympijská vesnice a centrum pro novináře dokonce už letos. Součástí příprav je i výstavba obřího stadionu pro 91 tisíc diváků a také moderního letiště.

Vláda investuje do zlepšení městské dopravy a systému zásobování elektřinou.

Vláda investuje miliardy dolarů do pekingské infrastruktury.
Vláda investuje miliardy dolarů do pekingské infrastruktury. | Foto: Aktuálně.cz

"Výrazně se nám podařilo zlepšit životní prostředí. Předloni bylo v Pekingu jen 50 dní bez zamoření smogem, loni už to bylo 248 dní," uvedl v Turíně šéf čínského přípravného výboru Liou Čchi.

Pochodeň se zastaví i na Mount Everestu

Přípravy jsou tak podle všeho daleko důkladnější než v dobách, kdy Peking kandidoval poprvé.

Tehdy v březnu 1993 v den inspekční cesty Mezinárodního olympijského výboru vláda zastavila provoz továren zněčišťujících ovzduší, odpojila od proudu části Číny, aby bylo dost elektřiny pro Peking a z centra města policisté odváželi bezdomovce i mentálně postižené.

Nakonec to ale proti Sydney nepomohlo.

Teď Číňané chystají originální cestu olympijského ohně. Trasa povede přes 28 zemí a pak 70 měst v Číně. Především se ale oheň poprvé objeví i na nejvyšší hoře světa Mount Everestu, ačkoliv není jasné, kdo a jak jej tam dopraví.

Zřejmě to bude z Tibetu, okupovaného Čínou od roku 1959. Skupiny Tibeťanů žijících v exilu protestovaly proti přidělení her Pekingu jak před dvěma lety v Aténách, tak i letos v Turíně. Jejich kritika ale může čínské vládě v uspořádání olympiády sotva zabránit.

Po Japonsku a Jižní Koreji se Čína stane třetí zemí schopnou hostit olympijské hry mimo Evropu, Severní Ameriku a Austrálii.

Foto: Aktuálně.cz

 

Právě se děje

před 48 minutami

Lékárníci požadují přístup k záznamům o lécích, které pacienti pobírají

Lékárníci chtějí mít stejný přístup do lékového záznamu pacienta jako lékaři. Jen tak podle nich mohou poskytnout pacientům co nejlepší péči. Léková novela nyní čeká ke schválení ve Sněmovně. Lékárníkům vadí, že Senát navrhl, aby si pacienti mohli vybrat, kteří lékaři a lékárníci budou moci nahlížet do pacientových lékových záznamů.

Vládní novela má v duchu původního záměru zajistit, že ošetřující lékaři a lékárníci budou sdílet údaje o lécích, které má pacient předepsané. Smyslem je zabránit předepisování léků, jejichž vzájemné užívání by mělo nežádoucí účinky na pacienta.

Návrh senátorů Jitky Seitlové a Václava Hampla z klubu KDU-ČSL má však umožnit, aby pacient mohl souhlas s nahlížením do lékového záznamu udělit všem lékařům a lékárníkům, nebo pouze vybraným. Souhlas by mohl udělit kdykoliv a kdykoli jej také odvolat. Senátoři to zdůvodnili mimo jiné obavami ze zneužití možnosti zjistit, jaké léky pacient bere.

"Obavy ze zneužití údajů jsou naprosto zbytečné. Lékárníci jsou jednak vázáni mlčenlivostí stejně jako lékaři, lékový záznam je navíc opatřen řadou zabezpečení. Pouze lékárník, ze všech pracovníků v lékárně, bude moci na základě vlastního osobního bezpečnostního certifikátu vstupovat do tohoto systému," sdělil dnes prezident lékárnické komory Lubomír Chudoba. Navíc, v lékovém záznamu bude zaznamenána kompletní elektronická stopa a případné zneužití bude podléhat významným finančním sankcím i trestněprávní odpovědnosti, dodal.

Zdroj: ČTK
před 50 minutami

Skončila odstávka druhého bloku jaderné elektrárny Dukovany

V jaderné elektrárně Dukovany v sobotu skončila odstávka druhého bloku. Výroba elektřiny měla původně začít na konci června, ale kvůli opravě netěsnosti v parogenerátoru se odstávka o téměř tři měsíce prodloužila.

"Elektřinu začal blok dodávat ve 12:57 hodin", řekl mluvčí elektrárny Jiří Bezděk. V Dukovanech tak nyní pracují tři ze čtyř výrobních bloků. Na prvním výrobním bloku energetici dokončují plánovanou odstávku pro výměnu paliva.

"Přednost má vždy bezpečnost a jistota o stavu zařízení. Proto jsme si na diagnostice stavu, přípravě postupu, samotné opravě i následných zkouškách dali mimořádně záležet. Teprve na základě vyhovujících výsledků jsme se rozhodli druhý výrobní blok Jaderné elektrárny Dukovany opět uvést do provozu," uvedl ředitel Jaderné elektrárny Dukovany Miloš Štěpanovský.

Plánovaná odstávka prvního bloku skončí na přelomu září a října. Elektrárna Dukovany je v provozu od roku 1985. Loni dodala do sítě 14,25 TWh elektřiny. ČEZ prověřuje možnosti provozu nynějších bloků přibližně do roku 2045.

Zdroj: ČTK
Další zprávy