Chorvatským premiérem se po vítězných volbách stal Andrej Plenkovič

ČTK ČTK
10. 10. 2016 14:37
Chorvatská prezidentka Kolinda Grabarová Kitarovičová v pondělí podle očekávání pověřila vytvořením nové vlády Andreje Plenkoviče, předsedu Chorvatského demokratického společenství (HDZ), které v září vyhrálo předčasné parlamentní volby. Oznámila to na společné tiskové konferenci s Plenkovičem. HDZ se minulý týden dohodlo na opětném vytvoření koaličního kabinetu s reformistickým hnutím Most a Plenkovič kromě toho získal i podporu dalších poslanců, dohromady tedy 91 z celkového počtu 151 členů parlamentu. Nyní musí do 30 dnů seznámit parlament se složením a s programem své vlády a požádat o vyslovení důvěry. Ustavující zasedání nově zvoleného saboru je svoláno na pátek 14. října.
Andrej Plenkovič.
Andrej Plenkovič. | Foto: Reuters
 

Právě se děje

před 22 minutami

Antimonopolní úřad povolil nákup Equa bank skupinou Raiffeisenbank

Antimonopolní úřad povolil skupině Raiffeisenbank nákup Equa Bank od fondu AnaCap. Equa Bank má 480 000 klientů Rozhodnutí je pravomocné.

Zdroj: ČTK
před 36 minutami

Soud zrušil podmíněný trest za zapálení mariánského sloupu

Odvolací soud ve čtvrtek zrušil půlroční podmíněný trest, který dostal Jiří Fiala za založení ohně u mariánského sloupu na pražském Staroměstském náměstí. Muž se podle senátu vedeného předsedou Liborem Vávrou nedopustil trestného činu, mohl ale spáchat přestupek. Případem se tak bude zabývat městský úřad. Fiala se k zapálení textilií u sloupu přiznal, podle něj však šlo o protest, při kterém nebyl nikdo poškozen.

Podle Vávry není pochyb o tom, že hrazení u sloupu přelezl a oheň u něj založil právě Fiala. Nikdy to ani nezpochybňoval. Formálně také podle soudce skutek odpovídá trestnému činu výtržnictví, ze kterého muže vinila obžaloba. Měl však pouze minimální dopad na veřejnost. V časných ranních hodinách, kdy Fiala textilie zapálil, na náměstí téměř nikdo nebyl. "Jedná se o projevení určitého názoru. Nebylo to jednání svévolné," doplnil předseda odvolacího senátu pražského městského soudu.

Zdroj: ČTK
před 54 minutami

Výroba nábytku v Česku loni vzrostla na rekordních 48,5 miliardy korun

Nábytkářské firmy v Česku loni vyrobily zboží za rekordních 48,5 miliardy korun, meziročně o 1,1 procenta více. Tržby z prodeje nábytku klesly o 3,1 procenta na 38,62 miliardy korun. Vývoz stoupl o 13,6 procenta, dovoz se zvýšil o 10,6 procenta. Ve čtvrtek to sdělil tajemník Asociace českých nábytkářů (AČN) Tomáš Lukeš.

"Výkon výroby nábytku zaznamenal další růst v řadě. Loni na podzim jsme odhadovali, že bude zhruba stagnovat. Méně potěšitelnou zprávou je, že podíl dovozu na prodejích meziročně vzrostl téměř o osm procentních bodů na 61,3 procenta. To znamená, že čeští nábytkáři ztratili významnou pozici na tuzemském trhu," uvedl Lukeš. Podle něj to pravděpodobně souvisí s rozvojem on-line prodejů, kdy většina takového nábytku je právě ze zahraničí, zejména z Polska a Číny.

Zdroj: ČTK
Další zprávy