Harare - Chléb, cukr, kukuřice - základ potravy většiny obyvatel Zimbabwe zmizel z regálů. Lidé z měst i vesnic totiž "vyplenili" obchody jako kobylky.
Maso prakticky neexistuje, a to ani pro členy tzv. střední třídy, kteří normálně mají peníze na to, aby si jej koupili na černém trhu. Stejné je to s benzínem.
Světový potravinový program (WFP) v srpnu vydal urgentní výzvu, ve které tvrdí, že je potřeba nejméně 118 milionů dolarů, aby byli nakrmeni všichni hladovějící obyvatelé země.
Organizace už teď živí na 300.000 Zimbabwanů. V lednu, kdy hrozí největší potravinová krize, bude podle WFP nutné nakrmit až 4 miliony hladovějících obyvatel.
Hlad se dotkl dokonce i bílých obyvatel země, která byla v minulosti považována za sýpku Afriky.
"Bílí lidé vám se studem řeknou, že nejí nic jiného než sadzu (kukuřičnou kaši). Jedí jako chudí vesničané, " říká pro New York Times doktor, jehož klienti pocházejí z vyšších, převážně bělošských vrstev a který si nepřál být jmenován.
Vláda v červenci převzala kontrolu nad všemi masokombináty, poté, co z nich zmizelo všechno maso. Jenže řezníci zpracovávají pouze několik krav denně. Zemědělci odmítají své krávy prodat.
V největším řetězci supermarketů TM lze jen těžko sehnat základní potraviny jako mouku, cukr nebo olej. Mrazící boxy na maso zde zejí prázdnotou. Osud země a jejich obyvatel je tak stále nejasný.