Kyjev - Viceprezident USA Dick Cheney absolvoval při oficiální návštěvě Ukrajiny schůzku s ukrajinskou premiérkou Julií Tymošenkovou. Délka schůzky se přitom proti původním plánům zdvojnásobila z 20 na 40 minut.
Cheney navštívil Ukrajinu na závěr svého turné po bývalých zemích Sovětského svazu, během něhož navštívil také Gruzii a Ázerbájdžán. Do Kyjeva zavítal právě ve chvíli, kdy byl oznámen rozpad vládní koalice tvořené stranou Naše Ukrajina prezidenta Viktora Juščenka a Blokem Julie Tymošenkové(BJuT).
Prezident Juščenko dokonce již otevřeně připustil možnost, že rozpustí parlament a vypíše nové volby. Ty by byly již třetí od chvíle, kdy na Ukrajině proběhla "oranžová revoluce", v níž Juščenko a Tymošenková stáli společně proti nepopulárnímu, s Moskvou spřízněnému režimu.
Čtěte více: Ukrajina se blíží k novým volbám. Kvůli postoji k Rusku
"Ukrajina má právo žít bez obav z invaze"
"Věříme v právo všech mužů i žen žít mimo nebezpečí tyranie, ekonomického vydírání, vojenské invaze a vyhrožování," řekl Cheney v Kyjevě.
Právě ruská invaze do Gruzie je podle Cheneyho dobrým důvodem k uklidnění napjaté politické situace na Ukrajině.
"Nejlepší šance Ukrajiny, jak tomuto ohrožení předejít, je udržení jednoty," řekl podle BBC jak při setkání s Tymošenkovou, tak i s Juščenkem.
S Tymošenkovou mluvil zejména o regionální bezpečnosti a politické stabilitě v oblasti i na samotné Ukrajině. Kromě toho navázal na rozhovory o diverzifikaci energetických surovin, které vedl již v Ázerbájdžánu.
Čtěte více o Cheneyho návštěvě Gruzie a Ázerbájdžánu
Podle agentury UNIAN, která získala informace od Tymošenkové tiskové mluvčí Maryny Sorokovové, ukrajinská premiérka na úvod jednání Cheneymu poděkovala za pomoc ze strany USA při rozvoji demokracie v zemi.
Ta se podle ní promítla i do ekonomického růstu země. "Demokratická vláda i parlament zabezpečily nejvyšší růst ekonomiky za několik posledních let - 6,5 procenta," citovala ji agentura UNIAN.
Moskva vstupu do NATO nezabrání
Rozhovor s ukrajinským prezidentem Viktorem Juščenkem, hlavním zastáncem vstupu země do NATO, vedl Cheney na stejná témata jako s Tymošenkovou.
Podle očekávání americký viceprezident zopakoval, že USA podporují snahy Ukrajiny i Gruzie o vstup do Severoatlantické aliance.
"Ukrajina má právo si svobodně vybrat, kdy vstoupí do NATO, stejně tak má NATO právo Ukrajinu přizvat k členství, když usoudí, že je na to správný čas a že je na to země připravena," prohlásil Cheney.
Juščenko stejně jako jeho (ex)koaliční rivalka vyzdvihl vývoj americko-ukrajinských vztahů v poslední době. "Našich strategických bilaterálních vztahů si velmi vážíme," řekl. "V postojích k většině událostí, včetně Gruzie, se se Spojenými státy shodujeme," dodal.
Na toto téma si s ním zanotoval i Cheney. "Dobré vztahy mezi Ukrajinou a Spojenými státy jsou skutečně velmi důležité," potvrdil Juščenkova slova a chválou nešetřil ani potom, když poukázal na změny, jichž Ukrajina dosáhla od jeho poslední návštěvy před 20 lety. "Změny jsou opravdu viditelné," zhodnotil pokrok země.
Související: