Schwarzenberg: Kreml uvažuje jako za časů SSSR

bh
2. 9. 2008 11:42
Další na řadě je Ukrajina, řekl ministr
Ministr zahraničních věcí Karel Schwarzenberg před zámeckou bránou v Lánech po společném jednání s prezidentem Klausem, premiérem Topolánkem a ministrem Vondrou.
Ministr zahraničních věcí Karel Schwarzenberg před zámeckou bránou v Lánech po společném jednání s prezidentem Klausem, premiérem Topolánkem a ministrem Vondrou. | Foto: Tomáš Adamec, Aktuálně.cz

Vídeň - Rusko stále pěstuje politiku sféry vlivů, která měla ve 20. století tragické důsledky, a jen tak se jí nevzdá. Po Gruzii může lehce na řadu přijít také Ukrajina.

Prohlásil to ministr zahraničí Karel Schwarzenberg v rozhovoru pro rakouský list Der Standard.

„Vzhledem k tomu, že Pobaltí je již členem EU a NATO, není bezprostředně ohroženo. S Ukrajinou je to něco jiného, tady jde o specifický problém Krymu, kde například vlivní lidé říkají, že náležet k Ukrajině je omyl," řekl šéf české diplomacie.

„Rusko se samozřejmě mění. Ale nesmíme zapomínat, že nikdy, nikdy v dějinách nezažilo demokracii a právní stát. A to ho ovlivňuje," dodal.

Podle Schwarzenberga je nutné Ukrajině nabídnout rychlou vidinu členství v Severoatlantické alianci.

Ruskem a gruzínskou krizí se zabýval také pondělní mimořádný summit EU. Ten sice Moskvě žádnými sankcemi nepohrozil, až do úplného stažení ruských vojsk z Gruzie nicméně Sedmadvacítka nebude s Kremlem vyjednávat o nové partnerské smlouvě.

Čtěte více: Gruzie jedině celistvá a bez ruských vojáků, říká EU

Lídři EU také odsoudili fakt, že Moskva jednostranně uznala nezávislost separatistických regionů Abcházie a Jižní Osetie.

 

Právě se děje

před 8 hodinami

Stříbrný koulař z MČR Vilímek dostal za doping čtyřletý trest

Koulař Tomáš Vilímek přišel kvůli dopingu o stříbrnou medaili z mistrovství republiky. Dvaadvacetiletý atlet Spartaku Třebíč užil zakázaný steroid drostanolon, byl diskvalifikován a antidopingový výbor mu udělil čtyřletý zákaz činnosti. Informovala o tom Česká televize.

Vilímek prohrál na srpnovém mistrovství republiky v Plzni pouze s Martinem Novákem, který jako jediný překonal hranici 18 metrů. V nových výsledcích se na druhé místo koulařské soutěže posunul Ladislav Prášil a na bronzovou pozici Marek Bárta.

Vilímek se letos zlepšil na 17,98 metru, druhý byl i na Odložilově memoriálu. Dopingový trest mu vyprší na konci srpna roku 2024.

Zdroj: ČTK
Další zprávy