Cheney se obul do Ruska a podpořil Gruzii v NATO

gaz
4. 9. 2008 17:38
Americký viceprezident navštívil Tbilisi
Gruzínský prezident Michail Saakašvili se zdraví s americkým viceprezidentem Dickem Cheneym
Gruzínský prezident Michail Saakašvili se zdraví s americkým viceprezidentem Dickem Cheneym | Foto: Reuters

Tbilisi/Baku - Americký viceprezident Dick Cheney při své návštěvě Gruzie podpořil její vstup do Severoatlantické aliance a ostře se pustil do Ruska.

S ním je Tbilisi uprostřed vojenského a diplomatického konfliktu ohledně separatistických regionů Jižní Osetie a Abcházie.

"Amerika plně podporuje Akční plán členství (MAP) NATO pro Gruzii a její eventuální členství v alianci," řekl Cheney v gruzínském hlavním městě. "Jak současní členové NATO prohlásili na summitu v Bukurešti, Gruzie bude členem naší aliance. NATO je obranná aliance."

Podle Cheneyho ruská invaze do Gruzie, která následovala po gruzínském ostřelování hlavního města Jižní Osetie Cchinvali, podkopala jakoukoliv hodnověrnost Moskvy coby mezinárodního partnera.

Spojené státy údajně pracují na tom, aby Gruzie "překonala invazi svého suverénního teritoria a nelegitimní pokus o změnu hranic země silou, která byla univerzálně odsouzena svobodným světem."

Michail Saakašvili, podle USA důležitý spojenec, podle Ruska politická mrtvola
Michail Saakašvili, podle USA důležitý spojenec, podle Ruska politická mrtvola | Foto: Reuters

Bílý dům rovněž poskytne Tbilisi pomoc ve výši jedné miliardy dolarů.

Ruský prezident Dmitrij Medveděv v úterý prohlásil, že Rusko neuznává gruzínského prezidenta Michaila Saakašviliho a vidí v něm jen "politickou mrtvolu".

Ázerbájdžánská ropa jako první

První zastávkou Cheneyho zahraniční cesty v oblasti se stal ve středu Ázerbájdžán. To podle analytiků ukazuje, že cílem není jen podpora nezávislosti klíčových spojenců USA nacházejících se takříkajíc na ruském dvorku, ale také ropa a zemní plyn.

Země na břehu Kaspického moře totiž oznámila, že bude kvůli konfliktu v Gruzii pumpovat část své ropy skrze Rusko. Bezpečnost přepravy energetické suroviny ropovodem Baku-Tbilisi-Ceyhan, vedoucím skrze Gruzii na turecké pobřeží Středozemního moře prý není zajištěna.

Podle agentury Reuters tento krok znepokojil západní odběratele, kteří se cítí už tak příliš závislí na energetických surovinách přicházejících z Ruska.

"Důležitost práce s Ázerbájdžánem - abychom pomohli jeho lidu rozvinout jeho energetické zdroje a spolehlivě je přivést na trh - je velice silným společným zájmem, nikoli pouze pro Spojené státy, ale také pro všechny národy Evropy," citovala agentura vysoce postaveného úředníka americké administrativy.

Ropovod Baku-Tbilisi-Ceyhan přepraví denně 1 milion barelů ropy, což odpovídá zhruba jednomu procentu světové produkce.

Ázerbájdžán i Gruzie jsou klíčové i pro stavbu západem sponzorovaného plynovodu Nabucco, který má plyn ze střední Asie přivádět do Evropy, a vyhnout se přitom Rusku.

Krize na Ukrajině

Svou krátkou cestu po postsovětských republikách americký viceprezident uzavírá na Ukrajině, kam se přesunul ve čtvrtek večer.

Země je politicky rozdělena: východní oblasti jsou orientované na Moskvu, západní část naopak tíhne k Evropě a Spojeným státům.

Stejně jako v případě Gruzie Washington silně podporuje i vstup Ukrajiny do Severoatlantické aliance. Ukrajinská veřejnost je však podle průzkumů spíše proti.

Kvůli situaci v Gruzii a rozdílným názorům na vztahy s Ruskem se ve středu rozpadla ukrajinská vláda.

Prozápadní prezident Viktor Juščenko oznámil, že jeho strana Naše Ukrajina opouští koalici - poté, co strana premiérky Julie Tymošenkové odmítla odsoudit uznání separatistických gruzínských regionů Abcházie a Jižní Osetie Moskvou.

 

Právě se děje

Další zprávy