Washington -Zapomeňte na boj s terorismem a válku v Iráku. Problémy, které tolik v uplynulých letech pošramotily americkou reputaci ve světě, mají v Chicagu, Houstonu nebo Los Angeles mnohem vážnější soupeře.
Aspoň pokud jde o témata předvolební kampaně v USA.
Jak ukázaly poslední průzkumy, obyvatele Spojených států nejvíc zajímá, co se děje doma. Čekají hlavně na postoje prezidentských kandidátů k ekonomice, hypoteční krizi, zdravotní péči a přistěhovalectví.
Právě nelegální imigranti platí za jeden z nejožehavějších problémů nadcházejícího boje o 44. prezidenta USA. Obavy z půl milionu lidí, kteří každoročně přecházejí načerno hranice, svádějí často k populistickým výrokům.
Až to to podle studie Pew Hispanic Center nejrychleji rostoucí komunitu v zemi frustruje.
"Někteří kandidáti říkají jednu věc pro španělsky mluvící televizi, jinou pro anglické vysílání," stěžovala si agentuře Reuters na nejasné pozice republikánů a demokratů Martha Garcíová z Iowy.
Pošlete je domů
Na rozdíl od ostatních "Latinos" má štěstí, společně s manželem získali před třemi lety americké občanství. Odhady říkají, že stejný osud by si v USA přáli i další příchozí ze španělsky a portugalsky mluvících zemí.
Garcíovi budou příští rok volit poprvé. Oba mluví o znechucení z postojů některých kandidátů, využívajících protipřistěhovaleckou náladu. V posledních týdnech proti Latinos vystoupili ostře zejména republikáni.
Většina kandidátů chce problém obrovského počtu nelegálů v zemi řešit, neshodnou se ale jak.
Až na jednoho. Jasno má coloradský kongresman Tom Tancredo: všechny by poslal domů. Ve své kampani dokonce spojuje imigranty s terorismem a gangy. Přidali se i další.
Čerstvým vlajkonošem boje proti ilegálům je bývalý guvernér státu Massachussetts Mitt Romney.
V předvolební kampani šikovně využil problémy s přistěhovalectvím ve svůj prospěch, když zásadně obrátil a obvinil stranické konkurenty - někdejšího newyorského starostu Rudy Giulianiho a bývalého guvernéra státu Arkansas Mike Huckabeeho z měkkého přístupu.
"Jediné, co všichni řeší, jsou hranice. Nikdo už nemluví o penězích pro systém, který by urychlil vyřizování papírů, aby tu lidé mohli pobývat legálně," citoval Reuters znechucenou sociální pracovnici Sofii Aguilerovou, také z Iowy.
Přepočítala se i Hillary
Jak politicky nebezpečné je přehlíže Latinos, ví i Hillary Clintonová. Pád jejích preferencí a následně nástup dalšího hlavního kandidáta demokratů Baracka Obamy začal právě ve chvíli, kdy nedokázala přesně odpovědět na otázku, zda můžou ziskát ilegální imigranti řidičský průkza.
Málokdo věří, že ostrý boj o imigrační politiku v prezidentských volbách ustane. Naopak.
Jen v Iowě, kde půjdou lidé k urnám na začátku ledna jako první z celých Spojených států, vzrostl počet Latinos za posledních šest let o 39 procent.
Ačkoliv drtivá většina z nich teď volit nemůže, jejich děti to čeká - každý novorozenec totiž automaticky dostává občanství.