Známý kritik politiky prezidenta Bushe své výroky pronesl v nedělním televizním rozhovoru.
CIA podle něj vytvořila zvláštní jednotku složenou z vrahů, kteří údajně působí v Jižní a Střední Americe a hledají kontakty ve Venezuele.
Chystá se atentát
Jsou mezi nimi prý i spolupracovníci kubánského antikomunistického bojovníka Luise Posady Carrilese, kteří "shánějí velké množství trhavin a plánují výbuch automobilu nebo shánějí rakety země-vzduch a přemýšlejí o prezidentském letadle," uvedl Chávez k možným způsobům provedení údajně připravovaného atentátu.
Za těmito aktivitami má stát současný náměstek ministryně zahraničí a bývalý šéf CIA John Negroponte.
Ten jako někdejší americký velvyslanec ve středoamerickém Hondurasu v 80. letech minulého století hrál klíčovou úlohu při formování povstaleckých jednotek contras bojujících proti nikaragujskému sandinistickému režimu.
Chávez proto nařídil vládě zahájit "ofenzívu" ve snaze odhalit údajné spiknutí proti němu. "Je možné, že se brzy mohou objevit překvapení," prohlásil tajemně prezident.
Washington mlčí
Americké úřady se podle agentury AP k Chávezovým výrokům zatím nevyjádřily, představitelé Spojených států však v minulosti opakovaně odmítli, že by se pokoušeli kontroverzního venezuelského vůdce zabít.
Carriles si nyní v USA odpykává trest za porušení imigračních zákonů. Kuba i Venezuela viní tohoto bývalého spolupracovníka CIA z naplánování atentátu na letadlo kubánské letecké společnosti v roce 1976, při němž zahynulo 73 lidí, i z bombových útoků v Havaně v letech 1997 a 1998.
Jdou po mně i Kolumbijci
Chávez je přesvědčen, že o jeho životy neusilují jen agenti CIA a Carrilesovi lidé, ale i kolumbijské pravicové síly spolu s příslušníky tamní výzvědné služby DAS a venezuelskými vojáky. Ani k těmto obviněním ale neposkytl žádné důkazy.
Prezident uvedl, že plány na jeho odstranění vznikly již v minulosti. Připomněl zejména případ z roku 2004, kdy bylo na jednom venezuelském ranči zadrženo více než sto údajných příslušníků kolumbijské polovojenské skupiny.
Vojenský soud následně odsoudil tři venezuelské důstojníky a 27 Kolumbijců k trestům od dvou do devíti let za pokus o spiknutí. Zbytek zadržených byl obvinění zproštěn.