Chávez: Jsem vítěz, ďábel dostal ránu

rst, Reuters
4. 12. 2006 6:20
Caracas - Chce zastavit americký imperialismus, dává zadarmo plyn kanadským indiánům a jeho nejlepší přítel je Fidel Castro. To je Hugo Chávez.
Venezuelský prezident Hugo Chavez.
Venezuelský prezident Hugo Chavez. | Foto: Reuters

Ve včerejších prezidentských volbách Venezuelané rozhodovali, zda-li bývalého vojáka zvolí na dalších šest let do čela své, na ropu bohaté země.

Po sečtení 78 procent odevzdaných hlasů získal kontroverzní venezuelský vůdce přes 61 procent hlasů, zatímco pro jeho nejvážnějšího konkurenta, společného kandidáta opozice Manuela Rosalese hlasovalo 38 procent voličů.

A to Chávezovi stačilo k tomu, aby se prohlásil vítězem voleb. Krátce po zveřejnění prvních částečných výsledků vystoupil na balkón své rezidence a svým jásajícím stoupencům slíbil, že socialistická revoluce neskončí. "Začala nová éra," prohlásil Chávez. "Je to další porážka pro ďábla, který chce vládnout nad světem," vzkázal na adresu amerického prezidenta George Bushe.

Rosales svou porážku uznal.

Prezident, mecenáš chudých

Chávez, který pravidelně hraje na protiamerickou notu a který se řadí k levicovému křídlu v jihoamerických zemích, rozdělil zemi na dva tábory.

Levicoví
Levicoví | Foto: Reuters

Jedni oceňují, že peníze z ropy investuje do zdravotnictví nebo do vzdělávání obyvatel, druzí varují před jeho diktátorskými sklony a snahou co nejvíce napodobit režim na Kubě.

Oponenti se například obávají, že Chávez po zvolení naplní své sliby a změní volební systém tak, aby mohl zemi vést třeba celý život. Varují také před sjednocením všech spojenců v jednu stranu.

Jenže prezident Venezuelanům slibuje další revoluční éru. Pro tu má podporu především u nemajetných vrstev obyvatelstva. Ty si získává sociálními programy, na které zhruba polovina z 26,5 milionu obyvatel Venezuely žijící pod hranicí chudoby ráda slyší.

Foto: Tomáš Daněk

Voleb se účastnily stovky mezinárodních pozorovatelů, včetně Evropské unie.

Chávez je znám svými nekonečně dlouhými televizními projevy, ve kterých kombinuje mýty a ironické vtípky s vážnou politikou. Říká, že bojuje s ďáblem americkým prezidentem Georgem Bushem.

Prezident se narodil do rodiny chudých venkovských učitelů. K moci se dostal po převratu a zvolen byl ve volbách v roce 1998.

 

Právě se děje

před 5 hodinami

Turecko přesune v první fázi do Sýrie milion uprchlíků, řekl Erdogan

Turecko v první fázi přesune do Sýrie milion syrských uprchlíků ze svého území. Řekl to v úterý turecký prezident Recep Tayyip Erdogan. Turecká armáda od 9. října bojuje na severu Sýrie proti tamním kurdským oddílům s cílem zřídit podél hranice zónu pro bezpečný návrat uprchlíků. Turecko jich přijalo od roku 2011 na 3,6 milionu.

"Zajistíme oblast od Manbidže po iráckou hranici a v první fázi umožníme milionu syrských uprchlíků vrátit se domů. Později zajistíme návrat dvou milionů lidí," prohlásil prezident.

Zdroj: ČTK
před 7 hodinami

V Brazílii spadl obytný dům. Nejméně dva lidé jsou mrtví a deset je nezvěstných

Sedmipodlažní obytný dům se dnes náhle zřítil ve městě Fortaleza na severovýchodě Brazílie. Hasiči a záchranáři z trosek zatím vyprostili dva mrtvé a osm zraněných, kteří byli převezeni do nemocnice. Tragická bilance ale může být vážnější, protože pod rozvalinami jsou ještě minimálně další dva živí lidé a deset osob se pohřešuje, informovala brazilská média. Podle svědků několik osob stihlo z budovy vyběhnout a mezi zraněnými je i pár lidí, kteří šli kolem. Příčiny kolapsu domu dosud nejsou jasné.

Zdroj: ČTK
Další zprávy