reklama
 
 

Chávez: Jsem vítěz, ďábel dostal ránu

4. 12. 2006 6:20
Caracas - Chce zastavit americký imperialismus, dává zadarmo plyn kanadským indiánům a jeho nejlepší přítel je Fidel Castro. To je Hugo Chávez.

Ve včerejších prezidentských volbách Venezuelané rozhodovali, zda-li bývalého vojáka zvolí na dalších šest let do čela své, na ropu bohaté země.

Po sečtení 78 procent odevzdaných hlasů získal kontroverzní venezuelský vůdce přes 61 procent hlasů, zatímco pro jeho nejvážnějšího konkurenta, společného kandidáta opozice Manuela Rosalese hlasovalo 38 procent voličů.

A to Chávezovi stačilo k tomu, aby se prohlásil vítězem voleb. Krátce po zveřejnění prvních částečných výsledků vystoupil na balkón své rezidence a svým jásajícím stoupencům slíbil, že socialistická revoluce neskončí. "Začala nová éra," prohlásil Chávez. "Je to další porážka pro ďábla, který chce vládnout nad světem," vzkázal na adresu amerického prezidenta George Bushe.

Rosales svou porážku uznal.

Prezident, mecenáš chudých

Chávez, který pravidelně hraje na protiamerickou notu a který se řadí k levicovému křídlu v jihoamerických zemích, rozdělil zemi na dva tábory.

Jedni oceňují, že peníze z ropy investuje do zdravotnictví nebo do vzdělávání obyvatel, druzí varují před jeho diktátorskými sklony a snahou co nejvíce napodobit režim na Kubě.

Oponenti se například obávají, že Chávez po zvolení naplní své sliby a změní volební systém tak, aby mohl zemi vést třeba celý život. Varují také před sjednocením všech spojenců v jednu stranu.

Jenže prezident Venezuelanům slibuje další revoluční éru. Pro tu má podporu především u nemajetných vrstev obyvatelstva. Ty si získává sociálními programy, na které zhruba polovina z 26,5 milionu obyvatel Venezuely žijící pod hranicí chudoby ráda slyší.

Voleb se účastnily stovky mezinárodních pozorovatelů, včetně Evropské unie.

Chávez je znám svými nekonečně dlouhými televizními projevy, ve kterých kombinuje mýty a ironické vtípky s vážnou politikou. Říká, že bojuje s ďáblem americkým prezidentem Georgem Bushem.

Prezident se narodil do rodiny chudých venkovských učitelů. K moci se dostal po převratu a zvolen byl ve volbách v roce 1998.

autor: rst, Reuters | 4. 12. 2006 6:20

Související

  Pokračujte dál

  Hlavní zprávy

  reklama
  reklama
  reklama
  reklama
  reklama
  reklama