reklama
 
 

Bushův nepřítel Chávez upevnil moc

19. 1. 2007 10:45
Caracas - Venezuelský parlament včera odsouhlasil návrh zákona, který prezidentu Chávezovi umožní příští rok a půl neomezeně vládnout pomocí dekretů.

Návrh zákona předkládal sám Hugo Chávez a proti se nepostavil ani jediný z poslanců. Důvod je jasný: opozice volby v roce 2005 bojkotovala a tak v parlamentu zasedají pouze Chávezovi stoupenci.

"Tyran a despota"

"Chávez se stal tyranem, despotou, který chce o všem rozhodovat, který veřejně přikazuje ostatním, co mají dělat, a který je přesvědčen o tom, že je jako jediný schopen vládnout Venezuele," zareagoval okamžitě vůdce opozice Manuel Rosales.

Když levicový prezident po svém znovuzvolení prohlásil, že ve své zemi zahájí socialistickou revoluci 21. století, nikdo ještě netušil, co měl charismatický vůdce na mysli. O pár dní později, v den, kdy se oficiálně ujal už po třetí úřadu prezidenta, začalo být trochu jasno.

Minulé pondělí prezident, který nechal změnit venezuelskou vlajku tak, aby kůň na ní umístěný cválal doleva, oznámil, že hodlá znárodnit telekomunikačního giganta CANTV. Největší venezuelskou firmu s akciemi na burze. A také další elektrárenské podniky. Index na největší burze v Caracasu okamžitě klesl o 15 procent.

Chávezovi učitelé: Marx, Lenin, Castro

Prezident zopakoval, že Venezuelu povede k přeměně na socialistickou republiku, která se bude řídit myšlenkami Karla Marxe a Vladimira Iljiče Lenina. Už téměř nikdo nepochybuje, že Chávez jde cestou Kuby a centrálního plánování po vzoru bývalého Sovětského svazu.

"Míříme vstříc socialismu a nic a nikdo nás nemůže zastavit," uvedl Chávez, když slavnostně přísahal věrnost ústavě, a byl tak potvrzen prezidentem až do roku 2013.

Chávez v inauguračním projevu také oznámil, že požádá parlament, aby mu poskytl mimořádné pravomoci, kterými by prosadil radikálnější změny. Přesto, že jej v prezidentských volbách volilo 63 procent voličů, více než 80 procent lidí si nepřeje, aby země šla ve stopách Kuby.

Tiskový mluvčí Bílého domu Tony Snow uvedl, že Venezuela dělá velkou chybu: "Znárodňování zažilo neslavnou historii po celém světě a všude selhalo. Podporujeme venezuelský lid. Myslím, že dnešek je pro něj velmi smutným dnem."

Vede zemi do záhuby, nebo k blahobytu?

Vláda, tedy Chávez, také odmítla prodloužit licenci televiznímu kanálu Radio Caracas TV, která je k prezidentovi často kritická. Opozice varuje, že prezident vede zemi do záhuby, ten však tvrdí, že jeho kroky se Venezuelu snaží zachránit.

Prezident pravidelně hraje na protiamerickou notu. Zemi rozdělil na dva tábory. Jedni oceňují, že peníze z ropy investuje do zdravotnictví nebo vzdělávání, druzí varují před jeho diktátorskými sklony a snahou co nejvíce napodobit režim na Kubě.

Chávez, který se narodil do rodiny chudých venkovských učitelů, je znám svými nekonečně dlouhými televizními projevy, ve kterých kombinuje mýty a ironické vtípky s vážnou politikou. Říká, že bojuje s ďáblem - americkým prezidentem Georgem Bushem.

autor: lem, rst | 19. 1. 2007 10:45

Související

  Pokračujte dál

  Hlavní zprávy

  reklama
  reklama
  reklama
  reklama
  reklama
  reklama