Bushův nepřítel Chávez upevnil moc

lem, rst
19. 1. 2007 10:45
Caracas - Venezuelský parlament včera odsouhlasil návrh zákona, který prezidentu Chávezovi umožní příští rok a půl neomezeně vládnout pomocí dekretů.
"Vstříc rudým zítřkům" - Ve třetím prezidentském období bude Hugo Chávez následovat kroky svého velkého vzoru Fidela Castra
"Vstříc rudým zítřkům" - Ve třetím prezidentském období bude Hugo Chávez následovat kroky svého velkého vzoru Fidela Castra | Foto: Reuters

Návrh zákona předkládal sám Hugo Chávez a proti se nepostavil ani jediný z poslanců. Důvod je jasný: opozice volby v roce 2005 bojkotovala a tak v parlamentu zasedají pouze Chávezovi stoupenci.

"Tyran a despota"

"Chávez se stal tyranem, despotou, který chce o všem rozhodovat, který veřejně přikazuje ostatním, co mají dělat, a který je přesvědčen o tom, že je jako jediný schopen vládnout Venezuele," zareagoval okamžitě vůdce opozice Manuel Rosales.

Když levicový prezident po svém znovuzvolení prohlásil, že ve své zemi zahájí socialistickou revoluci 21. století, nikdo ještě netušil, co měl charismatický vůdce na mysli. O pár dní později, v den, kdy se oficiálně ujal už po třetí úřadu prezidenta, začalo být trochu jasno.

Minulé pondělí prezident, který nechal změnit venezuelskou vlajku tak, aby kůň na ní umístěný cválal doleva, oznámil, že hodlá znárodnit telekomunikačního giganta CANTV. Největší venezuelskou firmu s akciemi na burze. A také další elektrárenské podniky. Index na největší burze v Caracasu okamžitě klesl o 15 procent.

Chávezovi učitelé: Marx, Lenin, Castro

Prezident zopakoval, že Venezuelu povede k přeměně na socialistickou republiku, která se bude řídit myšlenkami Karla Marxe a Vladimira Iljiče Lenina. Už téměř nikdo nepochybuje, že Chávez jde cestou Kuby a centrálního plánování po vzoru bývalého Sovětského svazu.

Fidel Castro se dostává z izolace: nejdřív se "skamarádil" s Hugo Chávezem a na konci miulého roku získal dalšího prezidenta-spojence, Eva Moralese
Fidel Castro se dostává z izolace: nejdřív se "skamarádil" s Hugo Chávezem a na konci miulého roku získal dalšího prezidenta-spojence, Eva Moralese | Foto: Reuters

"Míříme vstříc socialismu a nic a nikdo nás nemůže zastavit," uvedl Chávez, když slavnostně přísahal věrnost ústavě, a byl tak potvrzen prezidentem až do roku 2013.

Chávez v inauguračním projevu také oznámil, že požádá parlament, aby mu poskytl mimořádné pravomoci, kterými by prosadil radikálnější změny. Přesto, že jej v prezidentských volbách volilo 63 procent voličů, více než 80 procent lidí si nepřeje, aby země šla ve stopách Kuby.

Tiskový mluvčí Bílého domu Tony Snow uvedl, že Venezuela dělá velkou chybu: "Znárodňování zažilo neslavnou historii po celém světě a všude selhalo. Podporujeme venezuelský lid. Myslím, že dnešek je pro něj velmi smutným dnem."

Vede zemi do záhuby, nebo k blahobytu?

Vláda, tedy Chávez, také odmítla prodloužit licenci televiznímu kanálu Radio Caracas TV, která je k prezidentovi často kritická. Opozice varuje, že prezident vede zemi do záhuby, ten však tvrdí, že jeho kroky se Venezuelu snaží zachránit.

Foto: Tomáš Daněk

Prezident pravidelně hraje na protiamerickou notu. Zemi rozdělil na dva tábory. Jedni oceňují, že peníze z ropy investuje do zdravotnictví nebo vzdělávání, druzí varují před jeho diktátorskými sklony a snahou co nejvíce napodobit režim na Kubě.

Chávez, který se narodil do rodiny chudých venkovských učitelů, je znám svými nekonečně dlouhými televizními projevy, ve kterých kombinuje mýty a ironické vtípky s vážnou politikou. Říká, že bojuje s ďáblem - americkým prezidentem Georgem Bushem.

 

Právě se děje

před 4 hodinami

Při dvou útocích v syrské provincii Idlib zemřelo nejméně 21 lidí

Při dvou útocích v syrské provincii Idlib dnes zahynulo nejméně 21 lidí. Ostřelování uprchlického tábora na severozápadě Sýrie nedaleko turecké hranice si vyžádalo 15 obětí a nálet na povstalci držené město dalších šest mrtvých. Informovala o tom exilová Syrská organizace pro lidská práva (SOHR), která získává zprávy od svých informátorů v Sýrii.

Podle SOHR stojí za útokem na uprchlický tábor syrská vládní vojska. Další množství lidí bylo při ostřelování zraněno. K útoku došlo nedlouho poté, co jiný nálet na povstalci držené město Maarat Numán rovněž v provincii Idlib usmrtil nejméně šest osob. O tomto útoku informovala organizace SOHR a rovněž dobrovolnická organizace Bílé přilby, která v povstaleckých oblastech pomáhá zraněným.

V provincii Idlib od konce srpna platí křehké příměří oznámené Moskvou. Do té doby během ofenzivy, kterou zahájila v dubnu syrská armáda, zahynula téměř tisícovka civilistů a na 400.000 lidí muselo opustit své domovy, uvedla nedávno OSN.

před 5 hodinami

Spojené státy začaly udělovat licence firmám pro obchodování s Huawei

Americké ministerstvo obchodu ve středu začalo udělovat některým firmám omezené licence pro obchodování s čínskou společností Huawei Technologies. Informovala o tom agentura Reuters. Washington v květnu zařadil tuto čínskou společnost na černou listinu. V pondělí resort potřetí prodloužil takzvanou dočasnou všeobecnou licenci, která umožňuje limitované obchodování s Huawei, bez něhož se neobejdou operátoři provozující komunikační sítě na americkém venkově.

"Ministerstvo vydává tyto omezené licence, jimiž povoluje limitované a konkrétně vymezené aktivity, které nepředstavují významné riziko pro národní bezpečnost anebo pro zahraniční zájmy Spojených států," uvedl resort obchodu v prohlášení.

Zatím není jasné, které produkty mohou americké společnosti největšímu výrobci telekomunikačních zařízení na světě prodávat. Čínský technologický gigant, který je zároveň druhým největším výrobcem chytrých telefonů na světě, především čeká, zda licenci dostane Google, který by pak mohl dodávat svůj operační systém Android a aplikace do nových přístrojů Huawei, napsala Reuters. Internetová společnost Google věc odmítla komentovat.

před 5 hodinami

Jaškin bodoval v KHL už v jedenáctém utkání v řadě

Český útočník Dmitrij Jaškin bodoval v Kontinentální lize už v jedenáctém utkání za sebou a se dvěma asistencemi patřil ke strůjcům vítězství Dynama Moskva 4:3 v prodloužení na ledě Dinama Riga. Omský rodák se nejprve podílel v 57. minutě na vyrovnávacím gólu a po jeho individuální akci dokonal Vadim Šipačov obrat pouhou sekundu před koncem prodloužení.

Šestadvacetiletý Jaškin navíc už posedmé za sebou zaznamenal minimálně dva kanadské body. V povedené jedenáctizápasové sérii trvající od 19. října zaznamenal 23 bodů (8+15) a s celkovou bilancí 13+19 si upevnil druhé místo v hodnocení produktivity soutěže za Šipačovem (9+27). Dynamo vyhrálo čtvrtý zápas za sebou a je druhé v Západní konferenci s čtyřbodovou ztrátou na CSKA Moskva.

před 6 hodinami

Končící předseda Evropské rady Tusk byl zvolen do čela Evropské lidové strany

Bývalý polský premiér Donald Tusk, který v posledních letech stál v čele Evropské rady, byl ve středu v Záhřebu zvolen kongresem Evropské lidové strany (EPP) do čela tohoto uskupení, sdružujícího evropské středopravé strany. EPP zůstává nejsilnější stranou v Evropském parlamentu.

"Za žádných okolností nesmíme přenechat oblast bezpečnosti a pořádku politickým populistům, manipulátorům a autokratům, kteří se snaží namluvit lidem, že svoboda není slučitelná s bezpečností," zdůraznil Tusk, který byl jediným kandidátem na předsedu EPP. "Neobětujeme hodnoty, jako jsou občanské svobody, právní stát a slušnost ve veřejném životě, na oltář bezpečnosti a pořádku, protože to není třeba, prostě se (vzájemně) nevylučují. Ten, kdo to není schopen přijmout, se fakticky vylučuje z naší rodiny," řekl.

Tusk v předvolebním projevu na kongresu ostře zaútočil proti autokratickým a populistickým vůdcům, aniž by vyslovil jméno maďarského premiéra Viktora Orbána a dalších evropských vůdců "tvrdé linie", poznamenala agentura AP.

Zdroj: ČTK
Další zprávy