Chávez skládá tým proti Bushovi

man
28. 7. 2006 11:39
Teherán - Venezuelský prezident svým turné po Evropě, Blízkém východu a Africe potvrzuje, že jeho ambice přesahují Latinskou Ameriku. Vytváří globální koalici proti USA.
Hugo Chávez hovoří s novináři v Moskvě. Od dneška je na návštěvě Teheránu.
Hugo Chávez hovoří s novináři v Moskvě. Od dneška je na návštěvě Teheránu. | Foto: Reuters

Poté, co podpořil běloruského prezidenta Alexandra Lukašenka a v Rusku nakoupil přes odpor Washingtonu zbraně za miliardu dolarů, přijel dnes do Íránu.

Vztahy mezi Tehránem a Caracasem už lze nazvat spojenectvím, protože je to pátá Chávezova návštěva íránské metropole ve funkci prezidenta.

Oslava narozenin

V Teheránu dnes dostal íránské státní vyznamenání a s Íránci podepíše smlouvu o těžbě zemního plynu v nalezišti Norte de Paría poblíž venezuelského pobřeží.

Íránci dosud ve Venezuele investovali miliardu dolarů a podle íránského ministerstva ropného průmyslu jsou v plánu další investice v hodnotě devíti miliard dolarů.

K politikům, kteří sdílejí vize Cháveze o
K politikům, kteří sdílejí vize Cháveze o | Foto: Reuters

Ve své oblíbené zemi dnes také Chávez oslaví své dvaapadesáté narozeniny. S íránským prezidentem Mahmúdem Ahmadínežádem ho spojuje hlavně odpor ke globálnímu vlivu USA. Oba chtějí ve svých regionech roli USA omezit - Ahmadínežád na Blízkém východě, Chávez v Latinské Americe.

Venezuelan opakovaně vyzývá k vytvoření jednotné Latinské Ameriky jako protiváhy Spojených států. Sblížil se s kubánským vůdcem Fidelem Castrem a snaží se přemlouvat další latinskoamerické lídry, aby neuzavíraly s Washingtonem dohody o volném obchodu.

Venezuelská ropa do USA stále proudí

Chávez podporuje Írán v jeho sporu s USA a Evropskou unií o jaderný program a ostře kritizuje americké vojenské akce ve světě. Přesto je Venezuela stále čtvrtým největším vývozcem ropy do Spojených států.

Poté, co USA uvalily na Venezuelu zbrojní embargo, podařilo se Chávezovi najít prodejce zbraní a letadel v Rusku. Marně Američané Moskvu od transakce odrazovali.

"Zdůrazňovali jsme ruským představitelům, že venezuelské nákupy zbraní výrazně převyšují její potřebu nutnou pro obranu a věc může destabilizovat celou oblast. Doufáme, že Rusko vše ještě přehodnotí," řekl agentuře Reuters mluvčí amerického ministerstva zahraničí Tom Casey.

Fotbalový tým s Lukašenkem

V Bělorusku se předtím Chávez vyjadřoval pochvalně na adresu Alexandra Lukašenka. Uvedl, že s Běloruskem spojuje Venezuelu snaha USA o svržení prezidentů obou zemí.

"S takovým přítelem vytvoříme opravdový tým, něco jako fotbalový tým. Bude to tým, který bude bojovat," řekl Chávez v Minsku.

Chávez se snaží ve světě také získat podporu pro snahu zasednout v příštím dvouletém období v Radě bezpečnosti OSN. Latinská Amerika má nárok na jedno křeslo a USA samozřejmě podporují venezuelského konkurenta, kterým je Guatemala.

Po Íránu má Chávez v programu své cesty ještě Katar, Vietnam a africké Mali.

 

Právě se děje

před 3 hodinami

Šlégr je dál koučem Litvínova, jeho rezignaci vedení nepřijalo

Jiří Šlégr zůstává koučem hokejistů Litvínova. Olympijský vítěz z Nagana, který je zároveň šéfem klubu, dnes nabídl rezignaci na trenérskou funkci, ale představenstvo ji nepřijalo. Realizačnímu týmu doporučilo provést změny v kádru.

Litvínovu se nedaří od začátku extraligy a dosud vyhrál jen tři zápasy. Po dvanácti kolech má pouze jedenáct bodů a je předposlední.

Po nedělní porážce 3:4 s Olomoucí, která byla pro klub třetím nezdarem za sebou, vedení Litvínova oznámilo, že jedná o změně na postu hlavního trenéra. Mezi kandidáty na nového kouče byl podle Šlégrova vyjádření v médiích i litvínovský odchovanec Vladimír Růžička, bývalý kouč národního mužstva a Šlégrův spoluhráč ze zlatého naganského týmu.

Nakonec zůstává na střídačce Šlégr. Bývalý vynikající obránce převzal tým v závěru minulé sezony místo odvolaného Milana Razýma.

před 3 hodinami

Prováděcí zákon k brexitové dohodě prošel první zkouškou, poslanci ale odmítli projednávací plán

Britští poslanci posunuli prováděcí zákon k brexitové dohodě do další fáze legislativního procesu. Návrh prošel první zkouškou v dolní komoře britského parlamentu, když jej po druhém čtení podpořilo 329 zákonodárců, zatímco proti bylo jen 299. Britská média úvodní vítězství vlády očekávala. Poslanci ale později odmítli plán projednávání prováděcího zákona k brexitové dohodě. Vadí jim, že jim vláda na schvalování zákona vyhradila jen tři dny.

Zdroj: ČTK
Další zprávy