reklama
 
 

Chávez skládá tým proti Bushovi

28. 7. 2006 11:39
Teherán - Venezuelský prezident svým turné po Evropě, Blízkém východu a Africe potvrzuje, že jeho ambice přesahují Latinskou Ameriku. Vytváří globální koalici proti USA.

Poté, co podpořil běloruského prezidenta Alexandra Lukašenka a v Rusku nakoupil přes odpor Washingtonu zbraně za miliardu dolarů, přijel dnes do Íránu.

Vztahy mezi Tehránem a Caracasem už lze nazvat spojenectvím, protože je to pátá Chávezova návštěva íránské metropole ve funkci prezidenta.

Oslava narozenin

V Teheránu dnes dostal íránské státní vyznamenání a s Íránci podepíše smlouvu o těžbě zemního plynu v nalezišti Norte de Paría poblíž venezuelského pobřeží.

Íránci dosud ve Venezuele investovali miliardu dolarů a podle íránského ministerstva ropného průmyslu jsou v plánu další investice v hodnotě devíti miliard dolarů.

Ve své oblíbené zemi dnes také Chávez oslaví své dvaapadesáté narozeniny. S íránským prezidentem Mahmúdem Ahmadínežádem ho spojuje hlavně odpor ke globálnímu vlivu USA. Oba chtějí ve svých regionech roli USA omezit - Ahmadínežád na Blízkém východě, Chávez v Latinské Americe.

Venezuelan opakovaně vyzývá k vytvoření jednotné Latinské Ameriky jako protiváhy Spojených států. Sblížil se s kubánským vůdcem Fidelem Castrem a snaží se přemlouvat další latinskoamerické lídry, aby neuzavíraly s Washingtonem dohody o volném obchodu.

Venezuelská ropa do USA stále proudí

Chávez podporuje Írán v jeho sporu s USA a Evropskou unií o jaderný program a ostře kritizuje americké vojenské akce ve světě. Přesto je Venezuela stále čtvrtým největším vývozcem ropy do Spojených států.

Poté, co USA uvalily na Venezuelu zbrojní embargo, podařilo se Chávezovi najít prodejce zbraní a letadel v Rusku. Marně Američané Moskvu od transakce odrazovali.

"Zdůrazňovali jsme ruským představitelům, že venezuelské nákupy zbraní výrazně převyšují její potřebu nutnou pro obranu a věc může destabilizovat celou oblast. Doufáme, že Rusko vše ještě přehodnotí," řekl agentuře Reuters mluvčí amerického ministerstva zahraničí Tom Casey.

Fotbalový tým s Lukašenkem

V Bělorusku se předtím Chávez vyjadřoval pochvalně na adresu Alexandra Lukašenka. Uvedl, že s Běloruskem spojuje Venezuelu snaha USA o svržení prezidentů obou zemí.

"S takovým přítelem vytvoříme opravdový tým, něco jako fotbalový tým. Bude to tým, který bude bojovat," řekl Chávez v Minsku.

Chávez se snaží ve světě také získat podporu pro snahu zasednout v příštím dvouletém období v Radě bezpečnosti OSN. Latinská Amerika má nárok na jedno křeslo a USA samozřejmě podporují venezuelského konkurenta, kterým je Guatemala.

Po Íránu má Chávez v programu své cesty ještě Katar, Vietnam a africké Mali.

autor: man | 28. 7. 2006 11:39

Související

  Pokračujte dál

  Hlavní zprávy

  reklama
  reklama
  reklama
  reklama
  reklama
  reklama