Chávez a Morales torpédují obchod s EU

man, Reuters
12. 5. 2006 13:00
Vídeň - Komicky začal summit 62 státníků EU a Latinské Ameriky. Spoře oděná aktivistka Greenpeace narušila společné fotografování politiků.
Aktivistka Greenpeace "zpestřila" skupinové fotografování 62 politiků z Evrospké unie,  Latinské Ameriky a Karibiku.
Aktivistka Greenpeace "zpestřila" skupinové fotografování 62 politiků z Evrospké unie, Latinské Ameriky a Karibiku. | Foto: Aktuálně.cz

Žena konkrétně protestovala proti výstavbě celulózky a papírny v Uruguaji.

Monumentální summit, na jehož bezpečnost dohlíží na patnáct stovek policistů a vojáků,  měl v rakouském metropoli původně za cíl pokročit v dohodách o volném obchodu mezi Evroskou unií a dvěma latinskoamerickými hospodářskými seskupeními.

Andským společenstvím (to dosud tvoří Venezuela, Bolívie, Peru, Ekvádor a Kolumbie) a sdružením Mercosur (složeném z Brazílie, Argentiny, Paraguaye a Uruguaye).

Dohoda je nepravděpodobná

Naděje na úspěch jsou však malé. I kvůli tomu, že mezi jihoamerickými zeměmi panují velké rozpory. Summit se koná v době, kdy se v jižní Americe dostávají ve volbách k moci levicoví či levicově-populističtí lídři, převážně nepřející volnému obchodu.

To se týká zejména Venezuely a Bolívie.

Kontinent je přitom pro Evropskou unii důležitým partnerem: v investicích do energetického sektoru, bank, telekomunikací a v dalších odvětvích tam evropská pětadvacítka "má" přibližně 300 miliard dolarů.

Kritika bolivijského znárodňování 

Venezuelský prezident Hugo Chávez oznámil, že jeho země Andské společenství opustí, protože příliš podléhá zájmům USA. První muž Bolívie Evo Morales ohlásil na prvního máje znárodnění bolivijského ropného průmyslu a zemního plynu.

To se dotklo řady zahraničních firem, například brazilského Petrobrasu nebo španělské těžařské společnosti Repsol.

Místo jednání o obchodu tak bolivijskou vládu možná čekají soudní procesy. Španělská strana naznačila, že se zřejmě obrátí na právníky.

"Naše přírodní zdroje byly více než 500 let plundrovány. To musí nyní skončit," řekl novinářům ve Vídni Morales, kterému sliby o vyvlastňování zahraničních firem, přerozdělování půdy a směřování peněz do řad nejchudších obyvatel pomohly v prosinci vyhrát prezidentské volby.

Bývalý pěstitel koky a první bolivijský prezident pocházející z řad domorodých Indiánů, chce na summitu prosazovat úplnou dekriminalizaci koky a povolení jejího vývozu.

Morales na dnešní tiskové konferenci ve Vídni.
Morales na dnešní tiskové konferenci ve Vídni. | Foto: Aktuálně.cz

Chávez jako rocková hvězda

Chávezovi se po příletu do Vídně dostalo uvítání ve stylu rockové hvězdy.

Stovky nadšených příznivců hnutí s názvem "Ruce pryč od Kuby a Venezuely" skandovaly před hotelem hesla na jeho podporu. Chávez se ve Vídni zúčastní i manifestace, kde vystoupí také dcera Che Guevary.

Bývalý profesionální voják kritizuje Ekvádor, Peru a Kolumbii za to, že podepsaly separátní dohody o volném obchodu s USA.Chávez je hlavním odpůrcem jakéhokoliv vlivu Spojených států v Latinské Americe.

Někteří komentátoři na západní polokouli už dokonce hovoří o protiwashintgonské ose Castro-Chávez-Morales.

Hugo Chávez chce vytvořit v Jižní Americe protiváhu vlivu USA.
Hugo Chávez chce vytvořit v Jižní Americe protiváhu vlivu USA. | Foto: Reuters

Mexiko volný obchod chce

Proti názorům venezuelského prezidenta se naopak rázně staví jeho mexický protějšek Vicente Fox. Viní Cháveze z toho, že nechápe problémy zemí, které nemají stejně jako Venezuela velké zásoby ropného bohatství.

"Čím těsnější integrace, tím více možností ekonomického rozvoje. Chávez nechce otevřené trhy, protože má komoditu s vysokou cenou. Ale Peru, Kolumbie nebo Ekvádor potřebují  pro své lidi práci a výhodné podmínky," prohlásil Fox.

Evropská komisařka pro zahraniční vztahy Benita Ferero-Waldnerová soudí, že za současných podmínek nebude možné s Latinoameričany uzavřít žádné dohody.

"Pokud  se nedohodnou mezi sebou, nepohneme se kupředu. Bilaterálním dohodám mezu EU jako celkem a jednotlivými státy nejsme nakloněni," řekla bývalá šéfka rakouské diplomacie.

Českou republiku ve Vídni zastupuje premiér Jiří Paroubek, který tam chce podepsat smouvu o posílení hospodářské spolupráce s Mexikem.

 

Právě se děje

Další zprávy