Chalífát iráckých fanatiků: Žádní gynekologové ani cigarety

Martin Novák Martin Novák
16. 6. 2014 6:00
Irácká armáda a milice zatlačují radikály z ISIL zpět, hnutí však stále ovládá severozápad země.
Vítězové v dobytém Mosulu.
Vítězové v dobytém Mosulu. | Foto: Reuters

Bagdád/Praha – Teror vládců a strach ovládaných panují na území Sýrie a Iráku, které drží ve svých rukou fanatici z organizace Islámský stát v Sýrii a Levantě (ISIL).

Obávaní radikálové v černém oblečení, s černými vlajkami a s kuklami či šátky na obličeji zavádějí podobné pořádky, jakými šokoval svět ve druhé polovině devadesátých let afghánský Tálibán.

Kliknutím na mapu ji zvětšíte a uvidíte, jakou část území Sýrie a Iráku ISIL ovládá.
Kliknutím na mapu ji zvětšíte a uvidíte, jakou část území Sýrie a Iráku ISIL ovládá. | Foto: Jiří Kropáček

Vše se musí řídit islámem, ovšem v extrémní a přísné podobě. Kdo s tím nesouhlasí, má tři možnosti. Podvolit se, utéci nebo zemřít.

V neděli hnutí zveřejnilo na internetu snímky iráckých vojáků zavražděných po dobytí Mosulu. Desítky těl ležely na zemi v tratolišti krve.

Na severovýchodě Sýrie ISIL vyhlásila tvrdý režim. Muži se nesmějí holit, nesmí být slyšet nikde hudba, nikdo nesmí vyvěšovat jiné vlajky než se symboly organizace a citacemi z Koránu.

S Tálibánem je spojuje extrémní misogynství.

Pochod ISIL v Sýrii.
Pochod ISIL v Sýrii. | Foto: Reuters

Ženy musejí chodit v nikábu, tedy oděvu, který zahaluje i tvář a nechává prostor jen pro oči. Mají rovněž nařízeno, aby neopouštěly dům, pokud to "není nutné". Zakázána je praxe gynekologů, ženy se musejí nechat vyšetřit pouze ženami.

I muži ale mají své zákazy. Nesmějí kouřit cigarety ani vodní dýmky a jsou jim zapovězeny "extravagantní účesy".

Nesmějí se holit, holiči mají ve svých provozovnách přísný zákaz holení zákazníků.

Smrtí se trestá nošení zbraní nebo otevřený odpor proti ISIL.

Jelikož černooděnce tohoto hnutí předchází děsivá pověst, nelze se divit, že před týdnem z Mosulu před nimi uprchlo na půl milionu lidí. Čtvrtina města. Podle posledních zpráv se někteří vracejí, protože voda a elektřina fungují.

Sýrii radikálové stínají hlavy svých odpůrců na náměstích a budovy státní správy či policie přeměňují na věznice.

Bojovníků ISIL je podle odhadů expertů zhruba deset tisíc a v bojích v Sýrii i Iráku se vyznačují i na tamní poměry bezpříkladnou brutalitou a vůlí zničit protivníky za každou cenu.

V iráckém Mosulu neúnavně útočili sebevražední atentátníci i ostřelovači, až to iráčtí vojáci vzdali. V ulicích pak noví vládci města podle svědků postříleli stovky lidí.

(Během neděle irácká armáda s pomocí dobrovolnických šíitských oddílů přece jen zastavila postup islamistů a stovky jich zabila. Bagdád tak zřejmě není bezprostředně ohrožen, ale v Mosulu a Tikrítu ISIL upevňuje svoji moc).

Kurdští ozbrojenci pálí na pozice ISIL v provincii Dijála severně od Bagdádu.
Kurdští ozbrojenci pálí na pozice ISIL v provincii Dijála severně od Bagdádu. | Foto: Reuters

Město Rakka v Sýrii ISIL loni ztratila ve prospěch konkurenčních islamistických organizací, ale dokázala přeskupit své síly, znovu zaútočit a dobýt město zpět.

Šéfem hnutí je podle dostupných zpráv třiačtyřicetiletý Iráčan Abú Bakr Bagdádí, kromě Syřanů a Iráčanů ale má ISIL ve svých řadách i dobrovolníky z jiných zemí.

Včetně Evropy, která se obává, že případní navrátilci si svůj fanatismus a krutost přenesou i domů. Tři lidi před Židovským muzeem v Bruselu nedávno zavraždil muž, který se vrátil ze Sýrie, není však jasné, zda působil právě v ISIL.

Hnutí vzniklo v Iráku krátce po americké invazi v roce 2003, ale druhý dech chytlo povstáním proti režimu prezidenta Bašára Asada v sousední Sýrii. ISIL dobyla i části Sýrie, kde jsou ropná pole, což jí poskytlo finance na výzbroj.

Dalších peněz a vojenské techniky se zmocnila při postupu západním a severním Irákem. Podle některých informací financují ISIL také soukromí dárci z některých zemí v Perském zálivu. Saúdské Arábie, Kataru a dalších.

Islámský stát v Sýrii a Levantě možná nemá dost sil na ovládnutí Bagdádu a určitě ne na ovládnutí celého Iráku, ale dostat ho z míst, která už ovládá, bude obtížné.

"Bude to dlouhá válka s terorismem. Nemůžeme mluvit o měsících, ale o letech," řekl poradce premiéra Núrího Málikího agentuře Reuters.

ISIL chce, jak už napovídá název, svůj "chalífát" rozšířit na celou Levantu. Tedy nejen Sýrii a Irák, ale také Jordánsko, Libanon, Izrael a části Turecka.

Hranice mezi Sýrií a Irákem už téměř přestala existovat. Členové ISIL údajně v posledních dnech část arzenálu irácké armády, kterého se zmocnili, přepravují do Sýrie.

 

 

 

Právě se děje

Další zprávy