Helena Truchlá
Aktualizováno 4. 6. 2021 14:20
"Léto na dosah", "Jen pár kroků od koupání" nebo "Letenky za sluncem" - cestovní kanceláře a aerolinky se předhánějí s nabídkami. Kvůli omezením pohybu utrpěly těžké ztráty. Jaká je ale nyní situace v prázdninových destinacích? Kam je možné vycestovat, komu stačí antigenní testy a na co si dát pozor při návratu domů? Nabízíme přehled z Evropy i vybraných mimoevropských zemí.
Itálie - brzy bílá, tedy bezpečná
Česko z pohledu Itálie spadá do takzvané kategorie "C". Znamená to, že pro vstup stačí PCR nebo i antigenní test ne starší než 48 hodin. Dále je potřeba se on-line registrovat (formulář "PLF") a také nahlásit se na příslušné zdravotnické zařízení ("ASL"). Podrobnosti uvádí český rezort zahraničí.
V zemi ale po celé léto zůstane v platnosti nouzový stav, což znamená hlavně omezení pohybu (povinnost očkování, testu nebo prokázání protilátek) mezi jinými než "žlutými", tedy bezpečnějšími regiony. Jejich seznam se aktualizuje jednou týdně. Zvláštní pravidla si určují ostrovy, například Sicílie nebo Sardinie.
Barva jednotlivých regionů určuje i platná omezení: v bílých zónách, kterých je zatím jen několik, prakticky veškerá mizí, s výjimkou povinného nošení roušek. "Očekává se, že v průběhu měsíce června se postupně stane bílou zónou i zbylé území Itálie," míní české velvyslanectví v Římě. Ve žlutých zónách zatím fungují zahrádky restaurací, otevřena jsou i muzea, výstavy, obchody a památky s omezením kapacity. Nadále platí zákaz vycházení po 22. hodině - od 7. června by se měl posunout na půlnoc a od 21. června zcela skončit.
K orientaci ve složitých pravidlech slouží interaktivní dotazník italské vlády. Z českého pohledu je Itálie hodnocená jako země se středním rizikem nákazy.