Praha - Česko posílá do Thajska dva hasiče, kteří na místě prověří, jak by mohla země pomoci při záchraně 12 chlapců a jejich fotbalového trenéra, které voda uvěznila v jeskyni. V tiskové zprávě to v pátek oznámilo ministerstvo zahraničí.
Dvojice specialistů odletí v pátek odpoledne linkovým letem z Vídně do Bangkoku, odkud se přesunou na sever Thajska, kde se neštěstí stalo. Podle mluvčí hasičů Nicole Zaoralové by na místě měli být v sobotu dopoledne místního času.
"Na místě budou ve spolupráci s českou ambasádou a po dohodě s thajskými úřady prověřovat, jaký typ pomoci, včetně možného zapůjčení čerpadel, by ČR mohla poskytnout thajským záchranným složkám při vyprošťování 12 chlapců a jejich trenéra ze zatopené jeskyně tak, aby záchranná operace byla co nejúčinnější," uvedlo ministerstvo. Připomnělo také, že Česko v minulých dnech nabídlo Thajsku i vyslání potápěčů.
Do Thajska míří Petr Vodička, který působil například v Íránu po zemětřesení v roce 2003 nebo v Nepálu po zemětřesení v roce 2015. Spolu s ním bude na místě David Kareš, který se podílel na odstranění spadlé trojské lávky v Praze a na zásahu po výbuších v muničních skladech ve Vrběticích.
Za pražské hasiče letí Petr Vodička, který má zkušenosti ze zahraničních misí, působil například v Íránu po zemětřesení v roce 2003, ve stejném roce pomáhal v Alžíru, o dva roky později byl v Pákistánu. S Trauma týmem ČR se účastnil i mise v Nepálu. https://t.co/B0WwoQ6utp
— Hasiči Praha 🚒 (@HasiciPraha) July 6, 2018
O možnosti vyslat do Thajska hasiče a případně i velkokapacitní čerpadla mluvil už ve středu premiér Andrej Babiš (ANO). V pátek na facebooku napsal, že se s ministrem vnitra Janem Hamáčkem (ČSSD), který je pověřen i řízením ministerstva zahraničí, dohodl na vyslání dvou hasičů, kteří by na místě prověřili, jak Česko může nejúčinněji pomoci a jak tuto pomoc do Thajska dopravit.
V Karlových Varech v sobotu po setkání s polským premiérem Tadeuszem Morawieckým Babiš uvedl, že hasiči mají v Thajsku zejména zjistit, jestli by Česko vůbec mohlo nějak pomoci. "Potřebujeme vědět, jakou techniku tam používají, jaký je tam terén. Některé naše nejvýkonnější pumpy váží 36 tun, takže jsme řešili i přepravu. Připravujeme se na různé alternativy," řekl Babiš. Dodal, že by mohly být použity pumpy, které pomáhaly při povodních v Česku a které dokážou čerpat až 400 litrů za vteřinu.
Fotbalový tým nalezli záchranáři na severu Thajska v pondělí po devíti dnech od chvíle, kdy chlapce a jejich trenéra v jeskyni uvěznila voda. Zatím není jasné, jak zachráněné z jeskyně vyprostit. Diskutuje se o možnostech počkat na opadnutí vody nebo vysvobodit chlapce s pomocí potápěčů.
Tuto variantu ale komplikuje skutečnost, že podvodní cesta je náročná a většina uvězněných ani neumí plavat. Jeden z potápěčů, který se na záchranné misi podílel jako dobrovolník, v pátek zemřel. Během noci přepravil do jeskyně kanistry s kyslíkem a na zpáteční cestě ztratil vědomí. Záchranářům se ho nepodařilo oživit.