Při záchranné akci v zatopené thajské jeskyni zemřel dobrovolník. Dostával k dětem kyslík

ČTK ČTK
Aktualizováno 6. 7. 2018 20:57
Podle vedení námořnictva muž, který během noční akce zemřel, přepravil do jeskyně kanistry s kyslíkem. Při zpáteční cestě ztratil vědomí.
Záchranná akce v Thajsku.
Záchranná akce v Thajsku. | Foto: Reuters

Bangkok - Při záchranných akcích v zatopené jeskyni, v níž je v Thajsku už 13 dní uvězněno 12 chlapců a jejich trenér, dnes zemřel bývalý příslušník thajského námořnictva. Podle úřadů muž, který se na záchranné misi podílel jako dobrovolník, ztratil pod vodou vědomí a zdravotníkům se ho už nepodařilo oživit.

Záchranáři se skupinu, která se nachází asi čtyři kilometry od vchodu do zatopeného komplexu, snaží vyprostit už od pondělka. Za poslední dny se jim podařilo odčerpat 40 procent vody a zpřístupnit tak úsek o délce 1,5 kilometru z nesnadné cesty, jíž se mladí fotbalisté mohou dostat ven.

O víkendu se ale očekávají prudké monzunové deště na celém severu země, které podle meteorologů potrvají až do příštího čtvrtka.

Záchranáře tak čeká tvrdý boj s časem, a zvažují proto také další možnosti, jak chlapce vyprostit. Problémem totiž je i znatelně ubývající kyslík v jeskyni, kde se skupina nachází, a to vzhledem k počtu pracovníků, kteří se tam nyní rovněž nacházejí.

Potápěči skupině dopravují nutné zásoby, mimo jiné posilující vitaminovou výživu. Uvažuje se také o natažení trubice, kterou by se do jeskyně přiváděl nový kyslík. Muž, který dnes během noční akce zemřel, podle námořnictva na místo právě dopravil kyslíkové nádrže.

Zatím jediným způsobem evakuace chlapců je vyplavat ven s potápěčským vybavením. Experti ale upozorňují, že tato cesta je dost riskantní i pro zkušené osoby, natož pro děti. Provinční guvernér Narongsak Osottanakón prohlásil, že pro to ještě nenastala vhodná doba. "Chlapci se momentálně nemohou potápět," upozornil podle agentury AFP.

Většina z chlapců ve věku od 11 do 16 let neumí plavat a nikdo z nich si ještě nikdy nevyzkoušel potápění. Situaci komplikuje i to, že přesun pro cvičené potapěče zatopenými jeskynními chodbami trvá k místu, kde se nachází skupina, šest hodin a nazpět díky vodnímu proudu pět hodin. Přesun netrénovaného jedince byť s asistencí odborníka pak zákonitě potrvá déle.

Ze světa mezitím přicházejí nabídky pomoci. Česko dnes posílá do Thajska dva hasiče, aby na místě prověřili, jaký typ pomoci, včetně možného zapůjčení čerpadel, by mohlo poskytnout thajským záchranářům. V minulých dnech už nabídlo vyslání potápěčů.

Známý americký podnikatel Elon Musk, který je mimo jiné i majitelem vesmírné společnosti SpaceX, také poslal do Thajska své inženýry, aby zjistili možnosti pomoci. Jde o experty právě ze SpaceX a ze společnosti Boring Co, která se zabývá ražbou tunelů. Musk na twitteru mimo jiné napsal, že by se například mohlo vyzkoušet vytvořit podvodní tunel, do něhož by se vháněl vzduch.

 

Právě se děje

před 4 hodinami

Běloruský soud poslal na rok a půl do vězení novináře, měl urazit prezidenta a policii

Běloruský soud poslal na rok a půl do vězení novináře Sjarheje Hardzijeviče, kterého shledal vinným z urážky prezidenta země a pomluvy dvou policistů. S odvoláním na Běloruskou asociaci novinářů o tom informovala agentura AP, podle níž je verdikt součástí represí, které běloruské úřady rozpoutaly proti nezávislým médiím a obhájcům lidských práv. Hardzijevič vinu nepřiznal, obhajoba se hodlá proti rozsudku odvolat.

"Nemám s těmito zločiny nic společného, nepokládám se za vinného," prohlásil u soudu ještě před vynesením rozsudku padesátiletý novinář, který nyní musí rovněž zaplatit odškodné policistům ve výši 2000 běloruských rublů každému z nich (přibližně 17 000 korun) a státu poplatek 174 rublů (1500 korun).

Hardzijevič skončil před soudem kvůli obviněním v souvislosti se zprávami v chatovací skupině v aplikaci Viber, kterou někdo loni smazal. Jeho obhájci požadovali, aby bylo obvinění staženo kvůli nedostatku důkazů a kvůli nemožnosti prokázat trestný čin, píše AP. Co konkrétně v údajně urážlivé zprávě zaznělo, nicméně agentura ani asociace nespecifikovaly.

Zdroj: ČTK
před 4 hodinami

USA předaly Rusku seznam diplomatů, kteří musí opustit zemi

Spojené státy předaly ruskému velvyslanectví seznam 24 diplomatů, kteří musí do 3. září opustit zemi. V rozhovoru pro magazín National Interest to řekl ruský ambasador ve Washingtonu Anatolij Antonov. Z jeho vyjádření není jasné, zda požadavek Spojených států vyvolal nějaký konkrétní spor, napsala agentura Reuters. Podle agentury TASS diplomaté odjíždějí kvůli končícím vízům. Mluvčí americké diplomacie označil velvyslancovy výroky za nepřesné.

"Téměř všichni odjedou bez toho, aniž by byli nahrazeni, protože Washington náhle zpřísnil postup vydávání víz," uvedl Antonov a zároveň prohlásil, že ruské diplomatické mise ve Spojených státech jsou "bezprecedentně omezovány" a restrikce se podle něj stupňují.

"Američtí kolegové jsou v tomto ohledu vytrvalí a kreativní. Vyhošťování diplomatů se tu a tam děje pod za vlasy přitaženými záminkami. Loni v prosinci ministerstvo zahraničí jednostranně stanovilo tříletý limit pro dobu nasazení ruského personálu ve Spojených státech, které - pokud je nám známo - neuplatňuje vůči žádné jiné zemi," nechal se slyšet ruský velvyslanec.

Zdroj: ČTK
Další zprávy