Sydney - Ve světě je nejvíc násilí od roku 2008. Hlavně kvůli nekončícím konfliktům v Sýrii, Afghánistánu a na Ukrajině.
Z nově zveřejněného Globálního mírového indexu, který vypracovala australská nezisková organizace Institut pro mír a ekonomiku, navíc vyplývá, že za válečné konflikty se loni ve světě utratilo 13,4 % globálního HDP.
Přepočteno na peníze to znamená, že lidé loni "proválčili" 14,3 bilionu dolarů, tedy asi 347,5 bilionu korun. Pro srovnání: tolik peněz ročně vyprodukuje hospodářství Brazílie, Kanady, Francie, Německa, Španělska a Velké Británie dohromady.
Pokud jde o počet zmařených lidských životů, zemřelo loni násilnou smrtí odhadem 180 000 lidí.
Ostrov míru
Institut pro mír a ekonomiku pravidelně hodnotí také "mírumilovnost" 162 zemí, v nichž žije 99,6 % obyvatel světa. V potaz vždy bere míru a délku zapojení do válečných konfliktů, vztahy mezi jednotlivými (například etnickými) skupinami občanů, míru kriminality a sociálních nepokojů, riziko terorismu, stabilitu politické scény, militarizaci a další aspekty.
"Úroveň mírumilovnosti měříme na základě absence násilí," vysvětlil deníku The Guardian zakladatel a výkonný ředitel Institut pro mír a ekonomiku Steve Killelea.
Jeho tým dospěl k závěru, že nejmírumilovnější zemí je Island, následovaný Dánskem, Rakouskem a Novým Zélandem. Česko je - podobně jako v minulých letech - desáté.
Zmar a hrůza na Ukrajině
Naopak nejvíce násilí bylo zaznamenáno v Sýrii. Následují Irák, Afghánistán a Jižní Súdán.
Ukrajina se - pokud jde o míru bezpečí - umístila na 150. ze 162 míst. Zaznamenala tak druhý největší meziroční propad - o 18 míst. Víc se bezpečnostní situace zhoršila už jen v Libyi.
Po Libyi a Ukrajině se loni bezpečnostní situace zhoršila nejvíce v Nigeru, Džibutsku a Jižním Súdánu. Naopak největší zlepšení vykázaly Guinea-Bissau, Pobřežní slonoviny, Egypt, Tádžikistán a Benin.
Pokud jde o regiony, nejnebezpečněji je v severní Africe a na Blízkém východě. Naopak nejbezpečněji bylo loni ve střední a severní Evropě.
Nutno podotknout, že do studie není započteno letošní násilí, a ve zprávě se tak neodráží poslední aktivity Islámského státu, sekty Boko Haram v Nigérii ani pokračování konfliktu na východě Ukrajiny.