České firmy v Kazachstánu: dohody za 450 milionů dolarů

ČTK ČTK
Aktualizováno 24. 11. 2014 23:02
Ve většině případů se jednalo o podpis memorand předpokládajících další jednání o spolupráci.
Prezident Svazu průmyslu a dopravy ČR Jaroslav Hanák.
Prezident Svazu průmyslu a dopravy ČR Jaroslav Hanák. | Foto: Aktuálně.cz

Astana/Praha - České firmy v Kazachstánu dnes podepsaly dohody za asi 450 milionů dolarů. Týkají se dodávek technologií a technologických celků v oblasti zemědělství, důlních zařízení, ale také dodávek zbraní.

Ve zprávě zaslané ČTK to dnes sdělil za Svaz průmyslu a dopravy jeho mluvčí Milan Mostýn. Ve většině případů se jednalo o memoranda předpokládající další jednání o spolupráci.

Dohody a memoranda, kterých bylo celkem 11, byly podepsány během česko-kazašského obchodního semináře, který se konal v rámci návštěvy prezidenta Miloše Zemana v Kazachstánu. Zeman společně se svým protějškem Nursultanem Nazarbajevem také na fóru promluvili a vzájemný obchod podpořili.

Kromě soukromých firem z oblasti zemědělství, zbrojního průmyslu nebo zdravotnictví podepsaly memoranda o vzájemném porozumění se svými kazašskými protějšky také státní instituce jako Czech Trade, Czech Invest nebo Technologická agentura ČR.

Dohodu o spolupráci podepsal také prezident Svazu průmyslu a dopravy ČR Jaroslav Hanák s kazašskou Komorou zahraničního obchodu. "Dohodou deklarujeme snahu o zintenzivnění našich vztahů a větší úsilí o podporu obchodních vztahů," uvedl Hanák.

Konkrétním výsledkem této dohody je podle Mostýna příjezd podnikatelské delegace do Prahy v lednu příštího roku. Svaz průmyslu a obchodu je organizátorem podnikatelské delegace, která Zemana do Kazachstánu doprovází.

Memorandum o spolupráci chtěla dnes podepsat také česká společnost Škoda Transportation, která by ráda do Kazachstánu dodávala vlaky a tramvaje. Memorandum se ale zatím ještě nepodařilo uzavřít, česká firma ale stále věří v úspěch obchodu. Její zástupci doufají, že jim pomůže tato návštěva prezidenta Miloše Zemana otevřít v následujícím období dveře do tohoto teritoria.

Obchod by mohl mít hodnotu až v řádu miliard korun, řekl člen představenstva firmy Tomáš Ignačák. Škoda Transportation chce do země vyvážet vlaky City Elephant.

Společnost chce do Kazachstánu dodat až 20 vlakových jednotek, které by ale měly být delší než soupravy jezdící v Česku. Vycházet by měly z vlaků, které již firma dodala na Ukrajinu. Hodnota obchodu by mohla být v první fázi asi 80 milionů eur, později 200 až 300 milionů eur, dodal Ignačák.

 

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

Právě se děje

Další zprávy