Střední Evropa se inspiruje v Rusku. Česká demokracie oslabuje, ale ne jako u sousedů, tvrdí studie

Martin Ehl Martin Ehl
11. 4. 2018 10:14
Americká nevládní organizace Freedom House jako každý rok připravila zprávu, která hodnotí stav demokracie v postkomunistických zemích střední a východní Evropy a Střední Asie.
Maďarský premiér Viktor Orbán a český premiér Andrej Babiš.
Maďarský premiér Viktor Orbán a český premiér Andrej Babiš. | Foto: Reuters

Brusel - Útoky na opoziční strany nebo omezování svobody médií a práce nevládních organizací. Ve střední a východní Evropě se to stává novou, běžně používanou praxí, píše ve své pravidelné zprávě Nations in Transit americká nevládní organizace Freedom House.

Její závěry de facto potvrzuje nedělní volební výsledek maďarské strany Fidesz a jejího šéfa Viktora Orbána. Přesně pomocí těchto metod si Orbán pomohl k třetímu vítězství v řadě.

Zpráva už po třiadvacáté hodnotí stav demokracie v zemích, které v roce 1989 po pádu socialismu začaly budovat svobodnou společnost a tržní ekonomiku. Letos dochází k závěru, že za poslední rok nejvíce klesla kvalita demokracie od dob, kdy se zpráva o zemích v přechodu od socialismu k demokracii připravuje. Pokles hodnocení zaznamenalo 19 z 29 sledovaných států.

"Podruhé za sebou je v regionu více stabilních autoritářských režimů než stabilních demokracií," tvrdí zpráva.

Šéf organizace Freedom House Michael Abramowitz přitom poukazuje na to, jak země střední Evropy, včetně členských států EU, přebírají metody přicházející z Ruska.

"V regionu jsou čím dál běžnější kampaně vedené vládou proti občanské společnosti, proti politické opozici a novinářům, které se původně objevily v Rusku a Střední Asii," říká Abramowitz. "Už to není problém, který by se týkal jedné nebo dvou zemí. Političtí lídři by měli začít aktivně bránit principy demokracie."

Česká republika se řadí v celkovém hodnocení k těm lepším. Je na čtvrtém místě po Estonsku, Lotyšsku a Slovinsku. Za sebou nechala Litvu.

Hodnocení Česka se ale oproti loňskému roku zhoršilo v kategorii celostátní demokratická vláda. Ovlivnil ho nástup kabinetu Andreje Babiše (ANO) a jeho neschopnost sestavit funkční koalici s tím, že vláda v demisi dělá rozsáhlé změny.

Pro srovnání: Česko má hodnocení 2,29 bodu. Čím nižší, tím lepší. První Estonsko má 1,82, nejhorší Turkmenistán zase 6,96 bodu. Dosavadní hodnocení kvality české demokracie ve zprávě Nations In Transit se pohybovalo v rozmezí 2,14 až 2,25 bodu a v posledních letech mírně klesá.

Maďarsko, kde vládne Fidesz a Viktor Orbán od roku 2010 a bude vládnout nejméně další čtyřleté období, za posledních deset let pouze klesá. Jeho hodnocení je 3,71 bodu a autoři zprávy ho řadí k nestabilním demokraciím, zatímco Česko je stejně jako Polsko nebo Slovensko považované za stabilní.

Nicméně právě Polsko zaznamenalo druhý nejhorší propad v hodnocení kvality demokracie v historii zprávy. Podle autorů to způsobila hlavně soudní reforma, která brání jakékoliv efektivní obraně před vůlí parlamentní většiny. Polské hodnocení je 2,89 bodu.

V hodnocení se zohledňují kritéria, jako je volební proces, aktivita občanské společnosti, nezávislost médií, způsob vlády na centrální i místní úrovni, fungování soudů nebo míra korupce. Země jsou pak řazeny do skupiny od konsolidovaných (stabilních) demokracií po konsolidované autoritářské režimy.

Video: Orbán vyhrál volby díky tomu, že nejlépe zná maďarskou mentalitu, myslí si český velvyslanec v Budapešti Juraj Chmiel

Orbán vyhrál volby díky tomu, že nejlépe zná maďarskou mentalitu, myslí si český velvyslanec v Budapešti Juraj Chmiel. | Video: Martin Veselovský
 

Právě se děje

Další zprávy