Červený, alebo modrý? Stejně to bouchne, říkají Slováci

Petr Jemelka Petr Jemelka
9. 3. 2012 9:15
Reportáž Aktuálně.cz z předvolební Bratislavy
K volebním urnám Slováci vyrazí už tuto sobotu.
K volebním urnám Slováci vyrazí už tuto sobotu. | Foto: Petr Jemelka

Bratislava (od našeho zvláštního zpravodaje) - O nadcházejících slovenských volbách se mluví jako o nejdůležitějším hlasování v historii země. Konají se už v sobotu.

Středopravicová vláda premiérky Ivety Radičové dosluhuje v době, kdy na zemi doléhá ekonomická krize a společností otřásá korupční skandál vládních, ale i opozičních politiků.

Navíc není vůbec jisté, zda se pravicové strany, které Slovensku doteď vládly, dostanou do parlamentu.

Zveřejnění spisu Gorila na Slovensku vyvolalo největší demonstrace od roku 1989. Kdo by ale čekal, že je země na nohou a Slováci se nemohou dočkat, až to v sobotu politikům u uren spočítají, je na omylu.

Podobně jako v Česku je i v Bratislavě cítit především rezignace, skepse a nedůvěra. Mluvíte-li s lidmi na ulicích, v kavárnách i obchodech, nezdá se, že by Gorila rozhodování voličů nějak zásadně změnila.

Koho volit? Těžko říct

"Mě zveřejnění spisu Gorila v ničem neovlivnilo. Já jsem věděl už dávno, jak to tu chodí," vysvětluje osmdesátiletý důchodce Fedorov. S tím, že politici rozkrádají státní majetek, na nějž on celý život přispíval.

"Koho budu volit? Nevím, ještě nejsem rozhodnutý, ale někoho, kdo nabídne sociální, pozor, ne socialistický, stát. Té rádoby pravicové politiky už mám dost. Ve skutečnosti je to asociální politika a zlodějna," dodává.

Překvapivě podobné názory mají i mladí lidé. Dvaadvacetiletou studentku Michaelu netrápí korupce, ale neustálé zdražování. "Jezdím často do Rakouska a vidím, že tam je levněji než v Bratislavě. A to tady neustále klesají platy. Peněz máme stále méně a ceny rostou, chleba zdražil snad už dvacetkrát," zlobí se.

Všechny vyměnit a vyházet, má jasno Anna z krámku s pečivem.
Všechny vyměnit a vyházet, má jasno Anna z krámku s pečivem. | Foto: Petr Jemelka

Koho bude volit, také ještě neví. Možná se připojí ke spolužačkám a bude volit Obyčejné lidi. "Já nevím, starší lidé volí zaběhlé strany, protože vědí, co od nich mají čekat, a radí to i nám. Tak se to ale nikdy nezmění, mladí by si do toho neměli nechat mluvit a měli by volit podle svého," tvrdí.

O poznání radikálnější je prodavačka pečiva Anna. Skrz okénko na rušné Obchodní ulici volá: "Všechny vyměnit, vyházet a začít znovu! Už to trvá dvacet let a je to jen horší. Pořád slyšíme samé plané sliby a nikdo nic nedělá!" Emoce projevila tak nahlas, že zaujala kolemjdoucí. Ona prý k volbám určitě půjde.

Jít volit jsou rozhodnuti i dva pokuřující hasiči. Dotaz, zda jsou se současnou situací na Slovensku spokojení, je upřímně pobavil.

Volební studio...
Volební studio... | Foto: Petr Jemelka

Při další otázce, co konkrétně by se mělo změnit a kdo z politických kandidátů to může dokázat, ale zvážní. "Myslím, že se změní jen to, že teď už budou politici opatrnější. Prostě budou krást vyčůraněji," říká jeden ze dvou čtyřicátníků, Honza.

Většina oslovených se ale o politice vůbec nechce bavit. K volbám prý nejspíš půjdou, to, komu dají hlas, ale zatím nevědí. Není prý z koho vybírat. Nakonec je to podle nich vlastně jedno, protože se stejně nic nezmění.

Pojďte dál, tohle je volební studio. Víc nevím

Kromě billboardů, které sice jsou v ulicích k vidění, ale rozhodně nejde o zvlášť intenzivní politickou masáž, jsou v centru Bratislavy k vidění i dvě improvizovaná volební studia nezávislého kandidáta Obyčejných lidí Alojze Hliny.

Jedním z nich je vyklizený obchod. Kolemjdoucí láká dovnitř nápis "Pojďte dál". Uvnitř to působí jako ve vykradeném zlatnictví, které jako by někdo narychlo oblékl do modré, a když kvapem prchal, stihl ještě všude poházet předvolební letáčky.

... nebo obchod? Žena za pultem se raději schovala.
... nebo obchod? Žena za pultem se raději schovala. | Foto: Petr Jemelka

Paní za pultem o politice pana Hliny neví vůbec nic, ale ochotně přečte jeden z jeho letáků. Od toho je tu placená.

Jde vlastně jen o jakýsi trojrozměrný billboard, do něhož se dá i vstoupit, případně se v něm ohřát. Pokud by někdo přeci jen přišel kvůli kandidátovi, paní za pultem mu nabídne, že může kamsi zavolat. Tentokrát se však bohužel nedovolala.

Poslední průzkumy

Zatím poslední průzkumy agentur Polis i Focus potvrzují očekávanou dominanci sociální demokracie. Smer-SD by získal kolem 40 % hlasů, tedy zhruba čtyřnásobek toho, co v pořadí druhé Křesťanskodemokratické hnutí (KDH).

Třetí místo patří Most-Híd se ziskem kolem sedmi procent. Naproti tomu SDKÚ-DS a SaS se pohybují velmi těsně nad pětiprocentní hranicí volitelnosti. Před branami parlamentu by skončili opoziční nacionalisté ze SNS.

Své zákonodárce by naopak získaly nové partaje - Obyčejní lidé a 99 %. Posledně zmíněnou stranu navíc provází podezření z falešných podpisových archů, díky nimž mohla vůbec vzniknout.

 

Právě se děje

Další zprávy