Vyšetřovatelé jsou si téměř jisti: Černá skříňka ruského letadla nahrála před pádem výbuch bomby

Veronika Skálová Reuters ČTK Veronika Skálová, Reuters, ČTK
Aktualizováno 8. 11. 2015 16:20
Vyšetřovatelé pádu ruského letadla v Egyptě jsou si téměř jisti, že hluk, který je na záznamu z černé skříňky slyšet v poslední vteřině, je výbuchem bomby. "Dosavadní výsledky analýzy ukazují, že to byla bomba. Jsme si na 90 procent jisti," řekl agentuře Reuters člen týmu, který si nepřál být jmenován. O detailech zatím odmítl mluvit. Ruský Airbus A321 se minulou sobotu zřítil na Sinaji pouhých 23 minut po vzletu. Mířil do ruského Petrohradu. Zahynulo všech 224 cestujících, převážně šlo o ruské turisty. O tom, že katastrofu způsobil pravděpodobně výbuch bomby, už v minulých dnech hovořila například Velká Británie s odvoláním na své zpravodajské zdroje.
Trosky havarovaného ruského letadla na Sinaji.
Trosky havarovaného ruského letadla na Sinaji. | Foto: Reuters

Káhira – Už jen málo chybí vyšetřovatelům pádu ruského Airbusu na Sinaji k tomu, aby odhalili příčinu této tragédie. Jeden z egyptských členů vyšetřovacího týmu prozradil pod příslibem anonymity agentuře Reuters, že pád letadla způsobil výbuch bomby. K tomuto závěru došli při analýze záznamu z černé skříňky zničeného letadla. Konkrétně jde o poslední vteřinu záznamu, kde je slyšet velký hluk.

„Dosavadní výsledky analýzy zvuku nahraného v černé skříňce ukazují, že to byla bomba. Jsme si na 90 procent jisti,“ řekl reportérovi agentury Reuters vyšetřovatel. O deseti procentech, které chybí do naprosté jistoty, se však odmítl bavit.

Podle Reuters jeho prohlášení vykazuje mnohem vyšší míru jistoty, než vyšetřovací výbor zatím na veřejnosti připustil. Hlavní vyšetřovatel včera oznámil, že letadlo se nejspíš rozlomilo uprostřed letu zatímco jej řídil autopilot. Rozlomení přímo ve vzduchu podle něj potvrzuje i rozprostření trosek na ploše 13 kilometrů.

Teorie, že za smrtí pasažérů ruského airbusu na Sinaji stojí teroristé z Islámského státu, je stále pravděpodobnější. Už dříve IS zveřejnil video, na kterém je natočen výbuch letadla. Je pravé?
0:39
Teorie, že za smrtí pasažérů ruského airbusu na Sinaji stojí teroristé z Islámského státu, je stále pravděpodobnější. Už dříve IS zveřejnil video, na kterém je natočen výbuch letadla. Je pravé? | Video: Reuters

Zároveň připustil, že v poslední vteřině záznamu z černé skříňky je slyšet velký hluk. Okamžitě ale dodal, že je příliš brzy na označení příčiny pádu letounu. Kromě výbuchu bomby zmínil ostatní možnosti, kterými se tým zabývá – explozi palivové nádrže, opotřebení materiálu letadla nebo přehřátí lithiových baterií.

Pokud šlo o bombu, zničí to turismus v Egyptě a zpřísní kontroly na letištích

V sobotu se objevila informace, že egyptské úřady v souvislosti s tragédií kontrolují záznamy z kamer na letišti v Šarm aš-Šajchu a pátrají po jakékoli podezřelé aktivitě. Rovněž vyslýchají letištní personál, který přišel do styku se zříceným strojem. Jak poznamenaly světové tiskové agentury, jde o vůbec první náznak, že i egyptské úřady se mohou domnívat, že na pádu letadla se někdo podílel.

Pokud vyšetřování potvrdí, že obrovský letoun s 224 lidmi na palubě poslala k zemi teroristická nálož, bude to mít zdrcující vliv na egyptský cestovní ruch, který v posledních letech už tak trpí politickou vřavou která v zemi panuje. Minulý týden po letecké tragédii ruského letounu zrušily Rusko, Turecko a několik evropských zemí lety nejen do Šarm aš-Šajchu, ale i dalších destinací.

K zemím, které varovaly své občany před cestami do egyptského letoviska, se připojilo i Dánsko, Norsko a Finsko. Jejich úřady uvedly, že pokud to není nezbytně nutné, lidé by se měli cestám do oblasti vyhýbat.

Změnu bezpečnostní atmosféry ale v případě potvrzení výbuchu na palubě havarovaného letadla pocítí zejména pasažéři aerolinek. Britský ministr zahraničí Philip Hammond dnes v rozhovoru pro britskou BBC uvedl, že pokud letadlo zničila bomba, bude to znamenat přísnější bezpečnostní opatření na letištích a cestující se možná budou muset připravit i na dražší lety a mnohem zdlouhavější kontroly vedoucí ke zpoždění. Zpřísnění bezpečnostních opatření by se podle Hammonda týkalo mnoha zemí, kde by mohli radikálové z Islámského státu udeřit. To by pak mělo vliv i na lidi cestující do severní Afriky a na Blízký východ.

Airbus A321 spadl minulou sobotu jen třiadvacet minut po startu z Šarm aš-Šajchu. Mířil do Petrohradu a na jeho palubě byli převážně ruští turisté. Rusko i Egypt zatím odmítaly spekulovat o příčinách katastrofy, ale britští a američtí představitelé se domnívají, že mohlo jít o teroristický útok, při kterém explodovala bomba umístěná v zavazadlovém prostoru.

 

Právě se děje

Další zprávy