"Ruské diskusní pořady a zpravodajské relace poukazují na veškerou západní vojenskou pomoc, kterou Ukrajina obdržela. Zdůrazňují nyní počet vojáků vycvičených zeměmi NATO a množství zbraňových systémů dodaných Západem," řekla Newsweeku Kateryna Stěpaněnková z americké neziskové organizace Institutu pro studium války.
Jako příklad může posloužit i diskusní pořad Vladimira Solovjova, vrchního propagandisty ruského prezidenta Vladimira Putina. "Naše politické elity si to musí uvědomit. Měli bychom si začít připouštět, že nejde jen o speciální vojenskou operaci, ale o skutečnou válku. Pokud tuto válku prohrajeme, zmizíme jako Čejeni, Dakotové, Komančové a další úžasné kmeny, které prostě zmizely. Žádné slitování nebude," tvrdil nedávno ve sledované debatě ruský filmař Karen Šachnazarov.
O změně narativu už dříve informoval ruský exilový zpravodajský server Meduza. Ten tvrdil, že získal čerstvou metodiku připravenou ruskou prezidentskou administrativou. Kreml v ní žádá propagandisty, aby "nepodceňovali očekávání ohlášeného ukrajinského protiútoku podporovaného NATO" a neříkali, že "Kyjev údajně není na protiútok připraven."
Naopak provládní média by měla zdůrazňovat, že západní země dodávají Kyjevu zbraně a všemožně Ukrajinu podporují. Dva zdroje Meduzy blízké prezidentské administrativě vysvětlily, že takovéto informování o chystaném protiútoku má jednoduché vysvětlení.
"Pokud bude ofenziva neúspěšná, můžeme říci: Ruská armáda obratně odrazila útok přesily. Cena tohoto vítězství se dramaticky zvýší. Pokud Ukrajina s pomocí západních zbraní dosáhne určitých úspěchů a obsadí některá území, bude možné vysvětlit i jejich ztrátu: Celý Západ soustředil obrovské úsilí, ale jeho úspěchy - ve srovnání s tímto úsilím - jsou velmi skromné. To znamená, že ruská armáda si vcelku také vedla dobře. V ruské televizi se hodně diskutuje o tom, kam Ukrajina nejspíše zaměří své protiofenzivní operace," řekla Stěpaněnková.
"Mluví o ukrajinských průzkumných dronech, ukazují spoustu záběrů ukrajinských úderů v Luhansku s použitím raket Storm Shadow, které nedávno dostali od Velké Británie, vyzdvihují hrozbu pro Krym a agresivně využívají strachu Rusů z NATO a jejich obav z takzvaných 'nacistů' v Kyjevě," uvedla pro server časopisu Newsweek analytička z Institutu pro studium války.
"Již použili určitý filtr. Každého, kdo by mohl říci něco nepředvídatelného, dávno stáhli z vysílání. Ano, existují mluvící hlavy, které se pesimisticky vyjadřují o stavu věcí na bojišti, ale kdokoli, kdo je schopen analyzovat podstatu problému, není do studia zván," řekl časopisu Newsweek Michail Sinelnikov-Orišak, ruský politický analytik, který dříve býval častým hostem talkshow ruských státních kanálů.
"Nicméně i kdyby byla ruská vojska zatlačena zpět k hranicím z 24. února 2022 a boje tam skončily, bude se uvnitř Ruska říkat, že jsme 'demilitarizovali' Ukrajinu, a tím jim zabránili v rozsáhlých útocích na ruské území. Dokud ukrajinská protiofenziva nepovede k přesvědčivé porážce ruské armády, většina Rusů si bude myslet, že to všechno bylo nějakým způsobem nutné," dodává pro Newsweek Sinelnikov-Orišak.