Část ze zajatých Iráčanů byla zabita

Red Zah, ČTK, Reuters
16. 11. 2006 13:48
Bagdád - Irácké ministerstvo školství oznámilo, že někteří ze 150 lidí, kteří byli v úterý uneseni v Bagdádu, byli zabiti, a ještě před tím mučeni.
Žena pláče nad rakví příbuzného, který zahynul při útoku povstalců.
Žena pláče nad rakví příbuzného, který zahynul při útoku povstalců. | Foto: Reuters

Ministr vyššího školství to uvedl s odvoláním na výpovědi těch, které se podařilo osvobodit.

"Řada lidí byla zabita, jsou mezi nimi zaměstnanci ministerstva i příslušníci ochranky," citovala agentura Reuters ministra Dhiaba. Aniž by upřesnil počet zabitých, upřesnil, že ještě před smrtí byli unesení mučeni.

Podle něj bylo dosud osvobozeno zhruba sedmdesát lidí z původních 150 unesených.

Kolem počtu unesených a osvobozených stále panují dohady. Úřady hovořily původně o stovce i více osobách, ale mluvčí vlády později řekl, že již bylo propuštěno dvacet lidí a že únosci dále zadržují 50 rukojmích.

Přepad ministerstva

Komando ozbrojenců v policejních uniformách v úterý uneslo desítky lidí z budovy ministerstva vysokého školství v centru Bagdádu.

Tři unesení byli později propuštěni na svobodu.

Většina z únosů přitom v Iráku končí tím, že jsou zanedlouho nalezena mrtvá a zohavená těla unesených. Jen někteří unesení jsou propuštěni po vyplacení výkupného.

Policie jen přihlížela

Jeden z očitých svědků pro agenturu Reuters uvedl, že policie únosu pouze přihlížela. Stalo se tak podle něj ve chvíli, kdy ozbrojenci kontrolovali uneseným průkazy, aby oddělili šíity od sunnitů. Druhé pak naložili do přistavených aut a odvezli.

Skupina expertů vedená exministrem zahraničí Bakerem za pár týdnů navrhne, jak z irácké šlamastyky ven. Bush je připraven poslouchat. 

Podle dalšího očitého svědka měli únosci u budovy připraveno na čtyřicet automobilů typu pick-up, které používá irácká policie. Ministr vysokého školství přitom uvedl, že nedávno požádal o větší ochranu pracovníků svého úřadu, protože měl informace, že jsou v ohrožení.

Přesný počet unesených nebyl dlouho znám, očití svědci hovořili zhruba o pěti desítkách lidí. Předseda parlamentního vzdělávacího výboru proti tomu řekl, že bylo uneseno až 150 zaměstnanců ministerstva.

Ministr vysokého školství v reakci na únos nařídil uzavření univerzit. "Nechci už vidět žádné další zabité profesory. Nemáme jinou volbu," řekl ministr školství Adžíl.

Útoky ozbrojenců v Iráku si každý týden vyžádají desítky mrtvých.
Útoky ozbrojenců v Iráku si každý týden vyžádají desítky mrtvých. | Foto: Reuters

Jak se to stalo

Ozbrojenci přijeli k výzkumnému ústavu ve čtvrti Karráda v koloně 20 vozidel kolem 9:30 místního času (půl osmé středoevropského času). Po přepadu budovy útočníci všechny ženy údajně nahnali do jedné místnosti a odebrali jim mobilní telefony. Muže pak zajali a pod hrozbou namířených zbraní donutili nastoupit do aut a odvezli je na neznámé místo.

Ozbrojenci měli jmenný seznam osob, které měly být odvezeny. Falešní příslušníci ministerstva vnitra prý prohlásili, že provádějí úkol, jímž byli pověřeni vládním protikorupčním úřadem.

Mezi unesenými jsou podle prvních poznatků zaměstnanci, strážci i návštěvníci, kteří byli v době útoku v budově výzkumného ústavu.

Tři unesení byli později propuštěni. "Měli zavázané oči a byli v šoku. Vzali jim peníze, jinak ale vyvázli bez jakékoliv újmy," řekl lékařský zdroj AFP.

Historicky největší únos?

Hromadné únosy jsou v Iráku v posledních měsících běžnými projevy sektářského násilí mezi šíity a sunnity. Těla unesených jsou obvykle zakrátko objevena zhanobená a se stopami mučení. Zločinecké gangy také často unášejí lidi kvůli výkupnému.

V polovině října bylo například v Baládu uneseno a zabito 17 šíitů. Krátce po objevení jejich mrtvol následoval odvetný masakr, při němž bylo povražděno 26 sunnitů.

V polovině července bylo za bílého dne uneseno z probíhajícího zasedání 30 členů iráckého olympijského výboru. Šest z nich bylo později propuštěno.

 

Právě se děje

Další zprávy