Calais paralyzovala stávka, uprchlíci se ji pokusili využít

24. 6. 2015 17:55
Stovky uprchlíků z Afriky a Blízkého východu chtěly protestu v přístavu využít k tomu, aby se dostaly do Velké Británie.
Uprchlíci doufají, že se ukrytí v kamionech dostanou přes kanál La Manche až do Velké Británie.
Uprchlíci doufají, že se ukrytí v kamionech dostanou přes kanál La Manche až do Velké Británie. | Foto: Reuters

Calais - Přistěhovalci žijící v okolí francouzského přístavu Calais využili úterní stávky, která způsobila chaos.

Kvůli protestu zaměstnanců MyFerryLink, kteří nesouhlasí s restrukturalizací společnosti a propouštěním, byly v brzkých ranních hodinách pozastaveny všechny trajekty plující mezi Calais a Doverem. Odpoledne se pak stávkujícím podařilo zastavit dopravu i v podmořském tunelu.

Tisíce turistů a řidičů kamionů byly v pasti. Požár ze zapálených pneumatik v tunelu pod kanálem poškodil část trati. Provoz v tunelu i v přístavu byl obnoven až ve středu, někteří pasažéři strávili čekáním celou noc.

Stávkující zpomalením a následným zablokováním dopravy dali neúmyslně šanci migrantům.

Zamykejte svá auta

Uprchlíci, kteří přebývají v provizorních ilegálních táborech v lesích nedaleko přístavu, naskakovali na pomalu jedoucí kamiony uvězněné v dlouhých kolonách.

Pokoušeli se schovat v nákladových prostorech aut a dostat se tak se přes kanál La Manche do Velké Británie.

Francouzské ministerstvo zahraničních věcí dokonce vydalo prohlášení, v němž varuje řidiče kamionů, aby zamykali a zabezpečili svá vozidla. "V okolí Calais jsou stovky ilegálních přistěhovalců, kteří se pokouší dostat se do Velké Británie," citoval z prohlášení deník The Independent.

"Již několikrát se mi v Calais při odpočinku stalo, že když jsem se ráno probudil a šel zkontrolovat náklad, našel jsem uvnitř tři nebo čtyři schované lidi," popsal BBC vlastní zkušenost jeden z profesionálních řidičů.

Tisíce lidí v katastrofálních podmínkách

V lesích okolo Calais žije více než 3000 uprchlíků z Afriky a Blízkého východu.

Britský The Guardian uvádí, že podle humanitárních pracovníků jsou podmínky v táboře katastrofální a jeho obyvatelé trpí nedostatkem potravin i přístřeší. Zoufalá situace je nutí podstoupit jakýkoliv riskantní krok, aby se dostali do Velké Británie.

Problém s migranty si vlády obou států přehazují jako žhavý uhlík. Britové kritizují Francouze za to, že nedokážou v přístavu zajistit bezpečnost. Francouzi výpady odrážejí tvrzením, že britská vláda ignoruje problém nárůstu migrace.

Loni se Británie zavázala poskytnout Francii 12 milionů liber na řešení problému s ilegálními přistěhovalci, kteří se právě přes Calais snaží dostat na ostrovy. Situaci nicméně odmítá považovat za svůj problém, řešení očekává ze strany Evropské unie.

Podle britských oficiálních údajů se v letošním roce podařilo zabránit již 19 000 pokusům o překonání kanálu La Manche.

 

Právě se děje

Další zprávy