Přijmeme sami stovky uprchlíků z Afriky, oznámí v EU Sobotka

Domácí Domácí
24. 6. 2015 6:58
Mandát pro premiéra Sobotku schvaluje dnes vláda. Návrh říká, že Česko přijme dobrovolně stovky uprchlíků z Afriky a Blízkého východu, kteří už jsou v Itálii a Řecku, ale i v táborech mimo Evropu.
Foto: Vojtěch Marek

Praha – Premiér Bohuslav Sobotka nepojede na summit lídrů Evropské unie ve věci přijímání uprchlíků s prázdnou. Česko by mělo partnerům v EU jeho ústy oznámit, že je ochotné dobrovolně přijmout minimálně stovky uprchlíků z Afriky nebo Blízkého východu.

Říká to aspoň návrh mandátu, s nímž má Sobotka odjet na summit a který na dnešním zasedání bude schvalovat vláda. Text návrhu se podařilo dopředu získat Českému rozhlasu 1 – Radiožurnálu.

Česko na summitu zopakuje svou dosud deklarovanou pozici, tedy tvrdé odmítnutí plánu na povinné kvóty pro přijímání uprchlíků. Podle návrhu Bruselu by Česko mělo během dvou let povinně přijmout celkem přes 1800 uprchlíků.

Podle dvou zdrojů Radiožurnálu se Česko chystá nabídnout, že přijme stovky uprchlíků, kteří už jsou v Itálii a v Řecku. Další stovky migrantů by mohlo přijmout z uprchlických táborů mimo Evropu.

Dobrovolné přijímání má podle vlády umožnit, aby si Česko mohlo samo vybrat konkrétní uprchlíky.

 

Právě se děje

před 11 minutami

Pekhartův gól pomohl Legii Varšava k polskému titulu

Fotbalista Tomáš Pekhart získal s Legií Varšava polský titul. Český útočník vstřelil úvodní branku utkání 5. kola ligové nadstavby, ve kterém Legia doma porazila Cracovii Krakov 2:0 a má jistotu prvního místa. Pekhart se trefil poprvé od 7. června a celkově popáté v ročníku po zimním příchodu ze španělského druholigového Las Palmas.

V zápase, který byl po poločase na několik minut přerušen kvůli výtržnostem fanoušků, měl Pekhart další šanci na skórování těsně před koncem. Jeho střelu však soupeř před brankovou čárou zblokoval.

Varšavský tým má jistotu titulu, který získalo mužstvo z hlavního města po roční odmlce, dvě kola před koncem nadstavby. Ligu vyhrála Legia počtrnácté, čímž se vyrovnala nejúspěšnějším polským celkům Ruchu Chorzów a Górniku Zabrze.

před 20 minutami

Polské Slezsko pátrá po pumě, s níž její chovatel prchl do lesů

Slezské vojvodství na jihu Polska sleduje intenzivní pátrání po pumě a jejím chovateli. Muž se se šelmou dal v pátek na útěk do lesů před úředníky, kteří mu přišli zvíře odebrat na příkaz soudu.

Podle televizní stanice TVN24 chovatel, bývalý voják, koupil kotě pumy před několika lety v Česku a od té doby se o ně pečlivě staral. Nicméně pumy patří mezi nebezpečná zvířata, jejichž soukromý chov je v Polsku zakázán.

Muž byl několikrát odsouzen za ohrožování, až soudu nakonec došla trpělivost a nařídil zabavení kočkovité šelmy a její umístění do zoologické zahrady v Poznani. V pátek si pracovníci poznaňské zoo v doprovodu policistů přišli pro pumu k ilegálnímu chovateli do obce Ogrodzienieci, ležící asi 40 kilometrů severovýchodně od Katovic.

Chovatel se ale jejich snaze vzepřel - údajně je i ohrožoval nožem - a se šelmou "na vodítku" odkráčel do polí a lesů v okolí. Ředitelce zoologické zahrady Ewě Zgrabczyńské, která ho obvinila, že zvíře držel ve špatných podmínkách, podle médií vzkázal, že puma je "jeho dítě", které vychoval a nikdy se ho nevzdá.

Zdroj: ČTK
před 2 hodinami

Biker Cink získal čtvrtý domácí titul v cross country

Biker Ondřej Cink dokázal v Peci pod Sněžkou obhájit titul domácího šampiona v olympijské disciplíně cross country. Druhý byl při neúčasti Jaroslava Kulhavého, jenž spolu s Cinkem nepustil nikoho jiného na trůn již od roku 2013, Jan Škarnitzl. Bronz získal maratonský specialista Martin Stošek.

Devětadvacetiletý Cink potvrdil - stejně jako v předcházejícím závodě žen Jitka Čábelická - roli hlavního favorita. Celkem vyhrál republikový šampionát už počtvrté v kariéře. Oba úspěšní obhájci měli také před odložením olympijských her v Tokiu na příští rok nejblíže k tomu, aby reprezentovali pod pěti kruhy.

Dvojnásobný olympijský medailista a vítěz z her v Londýně 2012 Jaroslav Kulhavý dnes nestartoval. V pátek měl při tréninku nepříjemný pád a podstoupil i kontrolní rentgenové vyšetření v nemocnici.

Další zprávy